Japonya İş İlanları Ve İş İmkanları 2024

Uzakdoğu’da bulunan Japonya büyük bir nüfusa ve gelişmiş olanaklara sahiptir. Dolayısıyla oldukça fazla sayıda iş imkanı da bulunur. Yurt dışında çalışmak isteyen birçok kişi Japonya’yı sıklıkla değerlendirmektedir. Burada çalışma imkanlarının ne kadar olduğu maaşlar ve daha birçok konu düşünülmektedir.

Eğer Japonya’ya gittiğinizde daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiği bilinmelidir. Bunlardan biri dildir. Şayet gittiğinizde iletişime daha rahat bir şekilde geçmek istiyorsanız öncelikle Japonca öğrenmeniz gerekir. A1 ve A2 seviyelerinde kendinizi geliştirirseniz, daha rahat diyaloglar kurabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir dünya dili olan İngilizceyi de bilmek tavsiye edilir. Zira Japonya’da bu dili konuşanların sayısı oldukça fazladır. Dili bilirseniz, günlük hayatta daha kolay iletişimler de kurabilirsiniz. İkinci olarak da çalışma vizesi ve oturma iznini almanız gerektiği bilinmelidir. Aksi durumda iş bulsanız bile ciddi sorunlar yaşanacaktır.

Japonya İş İlanları

Japonya’da Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

Japonya’da çalışmak istiyorsanız iş ilanlarını düzgün bir şekilde takip etmeniz gerekir. Eğer internet teknolojilerini kullanırsanız, kısa süre içerisinde size uygun olan çözümleri bulabilirsiniz. Kariyer platformlarını incelerseniz yetkinliklerinize uygun olanları keşfedebilirsiniz. Buna ek olarak Japonya konsolosluğu da iş ilanlarını yayınlamaktadır. Bunun için kurumun resmi sitesini incelemeniz yeterlidir. Düzenli olarak kontrol ederseniz Japonya içerisinde bulunan iş ilanlarını bulabilir, müracaat edebilirsiniz.

Japonya İş İmkanları

Japonya’da tarım, hizmet ve sanayi sektörleri oldukça canlıdır. Bu kapsamda başvuru yapılabilecek çok sayıda iş vardır. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibi verilebilir;

 1. Muhasebeci
 2. Sekreter
 3. Ofis asistanı
 4. Çiftçi
 5. Balıkçı
 6. Veteriner hekim
 7. Araba tamircisi
 8. Oto elektrikçi
 9. Otomobil mühendisi
 10. Finans danışmanı

Japonya’da çalışmak istiyorsanız, değerlendirebileceğiniz farklı iş imkanları da vardır. Eğer iş platformlarını incelerseniz, size uygun olanları kısa sürede bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak akademisyenliği de düşünebilirsiniz. Bunun için lisansüstü eğitim almanız gerektiği de hatırlanmalıdır.

Japonya’ya gitmeden önce hangi şehirde yaşamak istediğinize karar verirseniz, daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Japonya İşçi Maaşları Ne Kadar?

Japonya’da maaşlar birçok kişi tarafından edilmektedir. Her meslek grubunda bunlar farklılık gösterebilmekte olup bazıları şu şekildedir;

 1. Muhasebeci: 400.800 JPY
 2. Sekreter: 235.768 JPY
 3. Ofis asistanı: 259.270 JPY
 4. Çiftçi: 173.900 JPY
 5. Balıkçı: 238.720 JPY
 6. Otomobil mühendisi: 548.159 JPY
 7. Araba tamircisi: 332.940 JPY
 8. İnşaat işçisi: 259.270 JPY
 9. Tercüman: 359.500 JPY
 10. Diş hekimi: 1.166.933 JPY
 11. Mimar: 477.440 JPY

Japonya’da bunlar dışında da değerlendirebileceğiniz iş imkanları yer almaktadır. Her birinde maaşlar farklılık gösterir. Ayrıca tecrübe ve iş yerinde kaçıncı yılınızın olduğuna göre de değişiklik oluşabilir. Eğer Japonya’ya gidecekseniz, doğru şehri seçmek de önemlidir.

Zira her şehirde yaşam standartları da farklılık göstermektedir. Doğru şehri seçerseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Japonya İş İlanı Yayınlayan Web Siteleri ve Ajanslar

Japonya’da iş arayan kişilerin kontrol edebileceği çok sayıda seçenek vardır. Bunlar oldukça geniş kapsamlı olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 • Jobsinjapan.com
 • Jobs.gaijinpot.com
 • Indeed
 • Careercross.com
 • LinkedIn

Bunları her gün incelerseniz, daha iyi sonuçları kısa sürede almanız mümkündür. Böylece özel sektör içerisinde birçok mesleğe ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra Japonya konsolosluğunun resmi sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede yayınlandığı zaman ilanları görmeniz mümkündür. Ardından tüm iş ilanlarını inceleyebilir, size uygun olanlara başvurunuzu yapabilirsiniz.

Japonya’da çalışmak istiyorsanız, iş arama sürecini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Burada özellikle oturma izni ve çalışma vizesine dikkat etmeniz gerekir. Zira iş bulsanız bile bu belgeleriniz bulunmuyorsa müracaat edilemeyecek, ciddi sorunlar çıkacaktır.Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız sadece iş ilanlarını kontrol etmeniz gerekir. Bunların içerisinde size uygun olanlar bulunuyorsa müracaat edebilirsiniz.

1 Comment

 1. Bu makalede Japonya’da iş bulma yöntemlerinden bahsedilmiş, gerçekten faydalı bilgiler içeriyor. Ancak ben Japonya’da çalışmanın daha zor olabileceğini düşünüyorum çünkü yerel dil Japonca ve İngilizce bilmek önemli bir avantaj sağlıyor. Sizce yabancı biri için Japonya’da iş bulmak gerçekten bu kadar kolay mı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*