İtalya İş İlanları Ve İş İmkanları 2024

Avrupa’da yer alan İtalya gelişmiş bir yapıya sahiptir. İş olanakları da bu kapsamda oldukça fazladır. Dolayısıyla iş arayan birçok kişi İtalya’ya çalışmak için nasıl gidebileceğini, ne kadar kazanabileceğini düşünmektedir.

İş için İtalya’ya gitmeden önce bilmeniz gereken bazı konuları bilmeniz gerekir. Bunlardan birincisi ülkenin resmi dilini öğrenmektir. İtalyancayı A1 ve A2 seviyesinde öğrenirseniz, gittiğiniz zaman insanlarla daha kolay anlaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra çalışırken daha rahat hareket edebilirsiniz.

İtalya’da İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Dolayısıyla bu dili bilmek hem CV’nize yeni bir avantaj eklemenizi sağlar. Bunun yanı sıra insanlarla diyalog kurmanıza yardımcı olur. Eğer İtalya’da çalışmak istiyorsanız, oturma iznini ve çalışma vizesi için gerekli şartları da öğrenmeniz gerekir. Böylece iş başvurularınızı daha iyi yapmanız mümkündür.

İtalya İş İlanları

İtalya’da Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

İtalya’da çalışmak isteyen kişilere birçok iş olanağı sunmaktadır. Eğer buradaki iş imkanlarını incelemek istiyorsanız, internet teknolojilerinden yararlanmanız mümkündür. Kariyer siteleri aracılığıyla çok sayıda imkanı bulmanız mümkündür. İtalya Konsolosluğu da iş imkanlarını dönem dönem paylaşmaktadır. Dolayısıyla resmi sitesi kontrol edilirse yayınlandığı zaman bunlara ulaşmanız mümkündür. Eğer size uygun iş fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız her gün düzenli bir şekilde incelemeniz tavsiye edilir.

İtalya İş İmkanları

İtalya’da çalışmak istiyorsanız değerlendirebileceğiniz çok sayıda imkan vardır. Ülkede hizmet sektörü gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu anlamda yüzde 73 gibi büyük bir oran burada istihdam edilir. Sanayi sektörü yüzde 23’lük bir alanı kaplarken, tarım ise yüzde 2’lik bölümü kapsar. Bu kapsamda kişilerin değerlendirebileceği çok sayıda iş imkanı vardır. Eğer düzenli incelenirse bunların keşfedilmesi mümkündür. Aralarından bazıları,

 1. Avukat,
 2. Polis,
 3. Hakim,
 4. Öğretmen,
 5. Hemşire,
 6. İşçi,
 7. Diş hekimi,
 8. Elektrik mühendisi,
 9. Mimar,
 10. Garson şeklindedir.

Bunun dışında da değerlendirebileceğiniz farklı iş imkanları yer almaktadır. Düzenli olarak incelerseniz yayınlandığı zaman size uygun olanları görebilirsiniz. Bunlara ek olarak akademisyen olmak istiyorsanız, üniversiteleri de inceleyebilirsiniz.

İtalya İşçi Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da maaşlar, burada çalışmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu farklılık gösterebilmekte olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. UX tasarımcısı: 30.000 euro
 2. Web geliştiricisi: 23.000 euro
 3. Ürün müdürü: 41.000 euro
 4. Pazarlama müdürü: 45.000 euro
 5. Mimar: 21.000 euro
 6. Yazılım mühendisi: 31.000 euro
 7. Hemşire: 25.000 euro
 8. Muhasebeci: 27.000 euro
 9. Öğretmen: 31.000 euro

Maaşlar her meslek grubunda değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra her meslek grubunda tecrübe, yetenek, firmada kaç yıl çalışıldığı gibi konulara göre ücretler de farklılaşır. Eğer İtalya’da iş arıyorsanız, tavsiye edilen şehri de doğru seçmenizdir. Zira gideceğiniz kente göre standartlar da farklılaşır.

İtalya İş İlanı Yayınlayan Web Siteleri ve Ajanslar

İtalya’da çalışmak istiyorsanız, iş ilanlarını hızlı bir şekilde inceleniz gerekir. Bu size uygun fırsatları daha kısa sürede bulmanız mümkündür. Bu anlamda şu gibi kaynakları değerlendirebilirsiniz;

 • lavoro.corriere.it
 • monster.it
 • LinkedIn
 • careerjet.it
 • it.jobrapido.com
 • experteer.it
 • Indeed
 • miojob.repubblica.it
 • Jobinrome

Eğer bu siteleri düzenli şekilde incelerseniz yayınlandığı zaman ilanları bulmanız mümkündür. İtalya Konsolosluğunda da iş ilanları yayınlanmaktadır. Düzenli şekilde incelerseniz, size uygun olanlara kısa bir süre zarfında ulaşabilirsiniz. Siteler içerisine iş ilanları farklı zamanlarda yayınlanmaktadır. Dolayısıyla her gün incelenmesi gerekir. Bu sayede yayınlandığı zaman iş ilanlarına kısa sürede ulaşmanız mümkündür. Ardından ilanları inceleyebilir, başvuru işlemlerini yapabilirsiniz.

İtalya’da çalışmak istiyorsanız, iş ilanlarını incelemeden önce bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Oturma iznine ve çalışma vizesine sahip olmanız şarttır. Aksi takdirde iş bulsanız bile müracaat etmeniz imkansızdır. Şayet vize ve izinler için istenen şartları sağlıyorsanız, müracaat işlemlerini yapmanız mümkündür.

1 Comment

 1. Merhaba, yazınızı ilgiyle okudum. Sizinle aynı fikirde değilim ve İtalya’da iş bulmanın aslında hiç de kolay olmadığını düşünüyorum. Belki gelecekte bu konuda daha detaylı bir yazı paylaşabilirsiniz. Teşekkürler!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*