İsviçre İş İlanları Ve İş İmkanları 2024

Avrupa’nın bir ülkesi olan İsviçre birçok iş imkanı sunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenler ülkede nasıl iş bulabileceklerini, maaşların ne kadar olduğunu ve diğer konuları merak etmektedir.

İsviçre’de çalışmak istiyorsanız, öncesinde bilmeniz gereken bazı konular vardır. Bunlardan ilki dil üzerinedir. Eğer burada çalışmak istiyorsanız Almanca’yı öğrenmeniz gerekir. Böylece hem diyaloglarınızı daha kolay kurabilir hem de çalışırken daha rahat edebilirsiniz. A1 ve A2 seviyelerine gelmek bu nedenle önerilir.

İsviçre içerisinde İngilizce de konuşulmaktadır. Dolayısıyla bu dili bilmeniz de şarttır. Özellikle Almancanız yeterli değilse böylece ilk günlerde daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Dil şartının yanı sıra oturma izni ve çalışma vizesi almanız da gerekir. Önce bu konuyu ele alırsanız, daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

İsviçre İş İlanları

İsviçre’de Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

İsviçre’de çalışmak için uygun birçok imkan yer almaktadır. Bunun için öncelikle iş imkanlarını düzenli bir şekilde incelemeniz gerekir. Bunun için internet teknolojilerinden yararlanmanız mümkündür. Kariyer sitelerini incelerseniz istediğiniz sonuçları almanız mümkündür.

Eğer sizin için uygun ilanlar bulunuyorsa sadece inceleyerek başvuru işlemlerini yapmak kalır. Buna ek olarak İsviçre Konsolosluğu da dönem dönem personel ilanlarını yayınlamaktadır. Resmi sitesini incelerseniz bunlar paylaşıldığı anda görebilirsiniz. İki seçeneği de düzenli bir şekilde incelerseniz, daha kısa sürede istediğiniz iş imkanlarına kavuşabilirsiniz.

İsviçre İş İmkanları

İsviçre içerisinde çok sayıda iş imkanı vardır. Hizmet, tarım ve sanayi sektörleri oldukça gelişmiştir. Bu çerçevede çok sayıda meslek olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Elektrik mühendisi
 2. Grafik tasarımcı
 3. Hemşire
 4. Doktor
 5. Diş hekimi
 6. Kuaför
 7. Mimar
 8. Garson
 9. Yazılım mühendisi
 10. Aşçı
 11. Araba tamircisi
 12. İnşaat mühendisi
 13. Öğretmen
 14. Avukat

İsviçre içerisinde bundan farklı seçenekler de yer almaktadır. Eğer bunların hepsini incelerseniz size uygun olanları bulabilirsiniz. Her meslek grubunda farklı genel ve özel nitelikler aranabileceği için buna dikkat edilmelidir.

İsviçre İşçi Maaşları Ne Kadar?

İsviçre’de maaşlar, her meslek grubuna göre farklılık gösterir. Aralarından bazıları aşağıda olduğu gibi gösterilebilir;

 1. Elektrik mühendisi: 9985 Amerikan doları
 2. Grafik tasarımcı: 3663 Amerikan doları
 3. Muhasebeci: 6824 Amerikan doları
 4. Araba tamircisi: 5670 Amerikan doları
 5. Aşçı: 3864 Amerikan doları
 6. İnşaat işçisi: 4416 Amerikan doları
 7. Öğretmen: 6975 Amerikan doları
 8. Avukat: 12.145 Amerikan doları
 9. Mimar: 8130 Amerikan doları
 10. Sekreter: 4014 Amerikan doları
 11. Doktor: 16.160 Amerikan doları

Maaşlar kişilerin firmadaki süresine, yeteneklerine ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir. İsviçre’nin farklı bölgelerinde yaşam koşulları ve standartları değiştiği için gideceğiniz şehri de dikkatli seçmeniz gerekir.

İsviçre İş İlanı Yayınlayan Web Siteleri ve Ajanslar

İsviçre içerisinde iş arıyorsanız, değerlendirebileceğiniz kaynakların oldukça geniştir. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 • Jobs.ch
 • Thelocal.ch
 • Jobsinzurich.com
 • Monster.ch
 • Indeed
 • LinkedIn

Eğer bu kaynakları her gün araştırırsanız, istediğiniz sonuçlara anında ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra İsviçre konsolosluğunun kendi sitesini de kontrol edebilirsiniz. Buradan da ilanlar yayınlanmakta olup dikkatli şekilde kontrol edilmelidir.

İş ilanları yılın farklı zamanlarında yayınlandığı için düzenli olarak takip edilmesi şarttır. Duyurular yayınlandığı zaman ayrıntılı bilgiler almanız mümkündür. İsviçre içerisinde çok sayıda marka yer almaktadır. Bunları incelemek de iş ilanlarına kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur. Eğer size uygun ilanlar bulunuyorsa, başvuru için işlemler yapılabilir.

Eğer İsviçre’de çalışmak istiyorsanız, iş ilanlarını incelemeden önce oturma iznine ve çalışma vizesine bakmanız şarttır. Her ülkede olduğu gibi burada da söz konusu durumlar gerekir. Şayet istenen koşulları yerine getirmiyorsanız, iş bulsanız da müracaat edilemez.

İzin ve vize için tüm koşulları yerine getiriyorsanız yalnızca iş aramak, size uygun olanları bulmak ve başvurmak kalır.

1 Comment

 1. Merhaba, İsviçre’de iş bulmak için hangi sektörlere yönelmek önerirsiniz? Ayrıca, İsviçre’de çalışma izni almak için gereken belgeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*