Gürcistan İş İlanları ve İş İmkanları 2024

Gürcistan iş ilanları ve iş imkanları bakıldığı zaman komşu olan ülkede iş imkânı bulmak ve Yurtdışına girmek isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler ilk olarak komşu ülkelerdeki iş imkanlarını araştırmaktadır fakat Gürcistan’ın ekonomik durumu iyi olmadığı için iş imkanları sınırlı. Ekonomik sıkıntıları olan Gürcistan’da iş bulmak için yetkin bir firma ile çalışabilirsiniz.

Gürcistan İş İlanları

Gürcistan’da iş yapan Türk firmaları Gürcistan’a gitmek için en iyi seçeneklerden biri. Ülkemizde bulunan az sayıda firma, sene içerisinde burada faaliyet göstermektedir ve sene içerisinde işçi alımının en az olduğu ülkelerden biri Gürcistan’dır. Türk firmalarından ziyade bireysel olarak girerek iş bulmak daha mantıklı olur. Bunun dışında Türk firmaları işçi alımı yaptığı zaman kariyer.net gibi siteler üzerinden iş ilanlarını yayınlamaktadır.

Gürcistan’da Nasıl İş Bulunur?

Gürcistan nasıl iş bulunur konusunda ilk olarak ülke içerisinde yayımlanan iş ilanları bulunmaktadır. Her çeşit ülkede yer alan kafelerde, mağazalarda veya dükkanlarda çalıştırılacak personeller aranmaktadır.

Bu ilanlar ülke bazında olmaktadır ve bunun için o ülkenin dilini biliyor olmak gerekir. Bunun dışında bu ülke için vize ve çalışma izinleri tamamlanmış olması diğer şartlar arasındadır. Gürcistan’da iş bulmak konusunda İndeed, Jobs.ge gibi siteler üzerinden Gürcistan iş ilanlarına bakabilirsiniz fakat resmi dili bilmeden işe alınmanız zor bir durumdur.

Gürcistan Batum Türk personel işçi alımı, Türk personel işçi alımları Gürcistan Batum bölgesinde daha fazla şekilde bulunuyor. Gürcistan iş ilanları başvurularını yapmak için İngilizce ve ülkenin resmi dili olan Gürcüce diline hâkim olabilirsiniz. Batum’da yer alan başkonsolosluk Türk memur alımı da yapmaktadır ve konsolosluk olduğu için işe alınacak olan kişi memur statüsünde çalışma fırsatı bulur.

Gürcistan İş İmkanları Nelerdir?

Gürcistan iş imkanları nelerdir konusunda genel olarak kısıtlı bir ülke olsa da özellikle Türk şirketleri ile iş imkanları geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Gürcistan’da çok sayıda Türk firması özellikle inşaat sektöründe bulunmaktadır.

Bu firmalar 20 binden fazla kişiye iş imkânı sağlarken bu rakamın bir kısmını Türk vatandaşları oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında Gürcistan, çalışmaktan ziyade yatırım yapmayı düşününler için de cazip bir ülke konumundadır. Enerji, turizm, tarım ve inşaat sektörü yatırımcılar için önemli fırsatlar sağlıyor. Gürcistan iş imkanları genel olarak bakıldığı zaman,

  • Ülkede faaliyet gösteren ve gelişmekte olan en önemli sektör enerjidir. Özellikle petrol ve doğal gaz hatlarının geçtiği Gürcistan bu bağlamda yabancı enerji şirketlerinin cazibe merkezi haline gelmiştir.
  • Gürcistan’da yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu noktada ilk tercih enerji sektörü olabilmektedir.
  • İnşaat sektörü, faaliyet alanında en sık tercih edilen iş alanıdır ve ülke, Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra ilk defa bu kadar önemli bir hale gelmiştir. Bu sebeple inşaat sektörü alanında tercih yapabilirsiniz.

Gürcistan’da Maaşlar Nasıl?

Gürcistan’da maaşlar nasıl konusuna asgari ücret olarak değişiklik gösteren nadir ülkelerden biridir. Tüm sektörler için belirlenmiş standart bir asgari ücret bulunmuyor ve her sektör için uygulanan farklı asgari ücretlerde söz konusudur.

Ortalama bir asgari ücretten bahsetmek gerekirse 220 Gürcistan Larisi denilebilir. En yüksek tutarda asgari ücret aldığı iddia edilen sektör ise inşaat sektörüdür ve ortalama asgari ücret 700 Lari civarında bulunuyor. İş alanına göre Gürcistan maaşları farklı olabilmektedir.

Gürcistan eleman arayan firmalar genellikle kendi dilleri üzerinden iş bulma sitelerinde daha fazla aktif. Bu sebeple eğer ülkenin diline hakimiyetiniz varsa bu noktada sitelere göz atabilirsiniz.

Gürcistan’da iş kurmak veya mevcut bir iş yerinde çalışmak için istenen oturum iznine sahip olmanız gerekir. Çalışma ve oturum izleri genellikle bir ay içerisinde çıkartılır. Gürcistan’da hayat genellikle pahalı değildir, bunun yanı sıra birçok yabancı sektör ülkede yatırımlarını sürdürebilmektedir ve Türk firmaları da bu sektörler arasındadır.

1 Comment

  1. Merhaba, makaleyi okuduktan sonra Gürcistan’da çalışmak istemeye başladım. Ancak, makalede belirtilen iş imkanlarının yanı sıra sırasıyla çalışma izni, dil becerileri ve vize süreci gibi konular hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Bu konular hakkında daha fazla ayrıntıya sahip misiniz? Teşekkürler!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*