İran İş İlanları ve İş İmkanları 2024

İran iş ilanları ve iş imkanları bakıldığı zaman ülkeye gidip çalışmak isteyen Türk vatandaşları şirketlerle anlaşma yaparak ülkeye gidebilirler. Anlaşma yaptığınız şirketin daveti üzerine vize başvurusunda bulunarak hem çalışma hem de oturma izni alabileceksiniz. Turist vizesi ile giderek İran’da yasal değildir bu sebeple suç işlemiş olursunuz. Bu nedenle İran’da çalışmak istiyorsanız öncelikle bir iş bulmanız gerekir.

İran İş İlanları

İran’da çalışmak isteyenler için tercih edilecek birçok farklı alternatif bulunuyor bunlardan biri İran’da iş yapan Türk firmaları olmaktadır. İhtiyaçları olan özelliklere göre iş ilanı açan firmalar kariyer siteleri aracılığı ile Türk vatandaşlarının İran’da çalışmalarını sağlıyor. İran’da faaliyet gösteren ve aktif olarak rol alan 233 adet Türk firması bulunuyor bu sebeple kişiler öncelik olarak bu firmalara başvuru yaparak iş bulabilirler.

İran’da Nasıl İş Bulunur?

İran’da nasıl iş bulunur için öncelikle çok sayıda site üzerinden iş ilanlarını kontrol edebilir ve başvurularınıza başlayabilirsiniz. Hem Türkiye iş bulma siteleri hem de yabancı siteler üzerinden iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. İran’da iş bulabileceğiniz bazı siteler,

  • İndeed.com, etkili bir kariyer siteleri arasındadır ve bunun yanı sıra İran kaynaklı olan siteleri arayabilirsiniz.
  • Yenibiriş sitesi, Türkiye’de en önemli kariyer siteleri arasındadır ve İran’da istihdam edilecek iş ilanlarını takip edebilirsiniz.
  • net, sadece Türkiye’de değil İran gibi ülkelerde Türk firmaların iş ilanları bulunuyor.
  • Eğer yabancı diliniz varsa, İrantalent.com iş kısmı, Learn4good, Bayt, Unjobs gibi sisteler üzerinden iş imkânlarını kontrol edebilirsiniz.

Belirlenen siteler ile birlikte iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. İran’da nasıl iş bulunur konusunda alternatif yollardan biri de İran’da faaliyet gösteren firmaların Türkiye ofislerinde açtıkları insan kaynakları bölümleridir. İran’da çalışmak isteniyorsa yapılması gereken ilk şey firmaların insan kaynakları görevlileri ile görüşmek ve etkili bir CV hazırlamaktır.

İran İş İmkanları Nelerdir?

İran iş imkanları nelerdir konusunda iş imkanlarının fazla olduğu sektörler enerji, turizm, bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, petrokimya olmaktadır. Bu alanlarda çalışmak özellikle avantajlı olup, bahsi geçen sektörlerde eleman açığı bulunmaktadır. İran iş olanakları değerlendirilirken bu sektörler üzerinden araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Bunun dışında eğer ticaret ile ilgileniyorsanız Türkiye’den ürünlerinizi götürerek İran’da satabilirsiniz.

İran’da çalışma koşulları bakıldığı zaman İran sınırları içerisinde mesai saatleri genel olarak 8 buçuk ile 4 buçuk arasındadır ve İran’da çalışan kişilerin senelik 25 gün çalışma izni hakları vardır. İran Tahran iş ilanları en sık şekilde gerekli olan şehirlerden biridir. Bunun dışında İran’da yaşam şartları konusunda orta kesimin zorlandığı bir ülkedir. Ülkede en ucuz olan benzin, ekonomik kullanımlar oluşturmaktadır. İran’da vasıfsız işçi olmak isteyen Türk vatandaşları en az kazanan meslek alanları arasında bilinir bu sebeple İran’a gitmeden önce yetkin bir firma ile anlaşmalısınız.

İran’da Maaşlar Nasıl?

İran’da maaşlar nasıl genel olarak halkın gelir düzeyi düşüktür ve birçok kişi ortalama 300 ile 400 Dolar arasında maaş almaktadır. Polislerin maaşı halka göre çok yüksek olup ortalama 3000 ila 5000 TL arasında bulunuyor. Türkiye’ye göre ekonomik olarak daha ucuz bir ülke olan İran’da çalışan kişiler mesleki yeterlilik ve eğitim düzeyine göre maaş skalası bulunmaktadır. İran’da asgari ücret 215 dolardır fakat birçok kişi asgari ücrete göre çalışmamaktadır. İran’da maaşlar kişi başına düşen senelik gelir 4952 Euro olarak hesaplanmaktadır ve batılı ülkelerin ambargosu ülke ekonomisini çok önemli oranda olumsuz olarak etkiliyor.

Türkiye’nin komşusu olan İran’da diplomalı ve diplomasız çalışan ihtiyaçları üst seviyededir ve ekonomik aynı zamanda ucuz bir ülke olması nedeniyle yüksek maaşlı çalışan ihtiyacı bulunan ülkede eğitimsiz çalışan arayışı daha çok duvar ustaları, sıva ustaları, aşçılar, şoförler, garsonlar, satış elemanları, vasıfsız eleman olarak sınıflandırılabilir. Bunun dışında meslek ve tecrübelerinize göre yüksek maaş alabilmek mümkündür.

2 Comments

  1. Bu makalede İran’da iş bulma yöntemlerinden bahsedilmiş, ancak İran’da çalışmak hakkında daha fazla bilgi alabileceğimiz kaynaklara da ihtiyaç var mı? Önerileriniz var mı?

  2. selam ben iranda gabyuyan isinda calismag isiyorum.bakuda yasayirom. 3 yil turkiyeda lokantada calisdim.yasim 58 amma cok basarii har isi tam zamaninda yerine yetiriyorum.patronum bendan har zaman iyi calisdigimi soylerdi.indi o lokanta kapandi.bulasikci isi olsaydi calisirdimmalak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*