Bulgaristan İş İlanları ve İş İmkanları 2024

Bulgaristan iş ilanları ve iş imkanları bakıldığı zaman birçok kişinin merak ettiği ülkeler arasındadır. Bulgaristan hem konum olarak da yakın olduğu için çok fazla tercih edilmektedir ve komşu ülkelerden olduğu için birçok kişinin ilk iş araştırması Bulgaristan olmaktadır. Bununla beraber Bulgaristan’da birçok Türk bulunuyor ve iş imkanları konusunda da avantaj sağlayan bir ülke haline gelmiş durumda. Diğer ülkelere göre daha az oranda inşaat ve gıda sektörlerinde işçi alımları yapılmaktadır veya bireysel olarak ülke içerisinde yayınlanan ilanlardan iş bulunabiliyor.

Bulgaristan İş İlanları

Bulgaristan Türk firmaları iş ilanları konusunda işçi alımlarının çok fazla olduğunu söylemek olduğunu söylemek mümkün değildir ve inşaat sektöründe Türk firmalar bulunmuyor.Bunun dışında yurtdışında çalışmak için sadece işçi götüren firmalara bağlı kalmamanız gerekiyor. Başka türlü gitmek için her ülkenin kendi ilanlarının yayınlandığı sayfalar bulunur ve bu sebeple Bulgaristan üzerinde aktif rol oynayan web sayfalarına göz atabilirsiniz.

Bulgaristan’da Nasıl İş Bulunur?

Bulgaristan’da nasıl iş bulunur için iş bulabileceğiniz bazı siteler İndeed, Yenibiriş, Kariyer.net gibi Türk kaynakların yanında jobs.justlanded üzerinden iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Bunun dışında ülke ekonomisinin çok fazla iyi olmamasından dolayı iş imkanlarının alt seviyelerde olduğu görülmektedir. Hangi ülkeyle kıyasladığınız da burada önemli bir konudur. Bulgaristan’da çalışmak için ülkenin dilini biliyor olmanız gerekir bunun yanı sıra çalışacağınız pozisyonlarında başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. İlanlara başvuru yaparken firma ile iletişime geçerek yurtdışından geleceğinizi belirtmelisiniz.

Bulgaristan iş ilanları fazla olsa da ülkede çalışma izni almak, göçmenlik konusunda oldukça seçici davrandığından zordur. Bulgaristan çalışma izni başvurusu yapılırken Bulgaristan Ulusal İş ve İşçi Bulma Bürosuna ilgili olan pozisyonun iş aramakta olan veya herhangi bir Bulgaristan vatandaşı tarafından doldurulamayacağını ispatlaması gerekir.

Bulgaristan İş İmkanları Nelerdir?

Bulgaristan iş imkanları nelerdir ve ne iş yapılır konusunda birçok sektör bulunuyor. Eğer bireysel olarak gidecekseniz ve ufak bir sermayeye sahipseniz yemek ve giyim sektörlerine girebilirsiniz. Firmalar ile gidecekseniz inşaat sektörüne çok fazla alım olduğundan bahsedilmiştir. Fakat Bulgaristan’da iş kurmak istiyorum diyorsanız sermayeniz olmalıdır. Sermayesi olmayan kişiler içinde hizmet alanında birçok iş imkânı bulunuyor. Bulgaristan iş imkanları konusunda,

  • Yemek işleri, giyim işleri, emlak ve özellikle oyun salonları gibi sektörlerde rekabet azdır bu sebeple girişimcilik uygulanabilir.
  • Tarım sektörü, özellikle ekonomide büyük oranda avantaj sağlayan bir alandır ve istihdam verilerine göre en büyük sektör tarımdır bu nedenle Bulgaristan’da tarım sektörüne göz atabilirsiniz.
  • Ülkede tarım arazileri nüfusa oranla çok geniştir ve bir arsa kiralayarak veya satın alarak tarım yapmak çok kolaydır.
  • Sanayi sektörü, ülkede gelişen bir sektördür ve özellikle nüfusa oranla mühendis elamanı büyük oranda artış göstermektedir.
  • Hizmet sektörü içerisinde avukat, polis, itfaiye, garson, doktorluk gibi meslekler revaçtadır bu nedenle hizmet sektörü içerisinde iş alanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Bulgaristan’daMaaşlar Nasıl?

Bulgaristan’da maaşlar nasıl konusunda asgari ücret en düşük olarak 332 Euro olmaktadır ve Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da ise aylık ortalama brüt maaş ise 750 Euro civarındadır. Vergi ve sosyal harçlardan sonra net maaş yaklaşık olarak 600 Euro civarında görülebilmektedir. Bulgar sektörlerinin çoğunluğundaki maaş standartları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla genellikle daha düşüktür fakat daha iyi bir geçim imkânı bulunuyor.

Bulgaristan’da çalışmak istiyorum diyenler için refah oranı yüksek olan bu ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz. Fakat Bulgaristan’da asgari ücretle çalışan birisinin alım gücü oldukça sınırlıdır. Bu nedenle çalışma alanınızın yüksek bir ücret vermesi konusunda anlaşmalısınız. Bulgaristan’da en fazla kazandıran meslekler bilgi işletmeleri, yönetim, mühendislik ve teknoloji alanı, hasta bakıcı, hemşirelik, turizm gibi meslekler ise az kazanmaktadır. Avrupa ile karşılaştırıldığı zaman Bulgaristan maaşlarının yüksek olduğu gruplar benzerlik göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*