Azerbaycan İş İlanları ve İş İmkanları 2024

Azerbaycan iş ilanları ve iş imkanları özellikle yurtdışında çalışmak isteyenlerin en gözde rotaları arasında bulunuyor. Hem Türkiye’ye yakın hem de dil açısından benzer olmasından dolayı birçok kişi için en iyi imkanları sunuyor. Her sene binlerce kişi çalışmak için Azerbaycan’a gidiyor. Bunun nedenlerine bakıldığı zaman Türkiye ve Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin olumlu olması nedeniyle Azerbaycan, Türklere birçok fazla iş imkânı tanıyor.

Azerbaycan İş İlanları

Azeri halkı da genel olarak Türkleri çok seviyor, her ne kadar para kazanmak için gidilse de kişiler aynı zamanda bu kültürü tanımak için de bu ülkeyi tercih etmektedir. Azerbaycan, birden fazla sektörde Türklere iş imkânı sağlıyor bu sektörlere bakıldığı zamanAzerbaycan iş başvurusu için öne çıkan alanlar, inşaat sektörü, gıda, tekstil, hizmet, turizm, yemek, ulaşım, tıp sektörü gibi alanlarda geniş bir iş kategorisi bulunuyor. Türkler genellikle inşaat ve hizmet sektöründe ön plana çıkabilmektedir.

Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?

Azerbaycan’da nasıl iş bulunurkonusunda Türkler genellikle Türk firmalarla çalışmaktadır. Azerbaycan iş ilanları bakımından en fazla tercih edilen iş imkânı bulunan ülkeler arasındadır. Türklerin çalışma ve dil alanında en rahat adaptasyon yaşadığı ve refah kalitesi ile öne çıkan bu ülkede Türk sektörleri de oldukça fazla bulunuyor.Özellikle Azerbaycan Bakü Türk firmaları bakıldığı zaman en fazla tercih edilen firmalar şu şekildedir,

  • Akabe İnşaat
  • Anatolia Logistics
  • Acar &Kaspi MMC
  • Ankara Alüminyum
  • Aselsan
  • Azer Türk Boru ProSan
  • Azer Türk Bank

Gibi daha yüzlerce firma bulunuyor. Bunun dışında iş ilanlarına başvurma yöntemi konusunda farklı bir firma arayanlar için Kariyer.net, Linkedln, Yenibiriş, Glassdoor gibi çeşitli iş bulma siteleri üzerinden de Azerbaycan iş ilanlarına ulaşarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Her ülkenin kendi çalışma şartları farklıdır ve meslek farklılıklarına göre şartlar değişse de bir takım değişmeyen şartlar bulunur. Bunun dışında 18 yaş üzerinde olmak, yurtdışına çıkma yasağının olmaması, başlangıç düzeyinde Gürcü dili veya İngilizce bilinmesi gibi şartlarda bulunuyor.

Azerbaycan İş İmkanları Nelerdir?

Azerbaycan iş imkanları nelerdir konusunda diğer birçok ülkede olduğu gibi işçi alımı en gözde mesleklerden biridir. Senelik ülkeye giriş yapan göçmenlerin büyük bir bölümü inşaat sektörüdür ve Azerbaycan’da ise yine inşaat ve tarım alanları oldukça sık iş imkânı olan ülkelerden biridir. Azerbaycan iş imkanları konusunda öncelikle çalışma izninin alınması gerekir. Çalışma iznini almak için çalışılacak olan firma sizlere yardımcı olur ve ülkeye gitmeden önce firmanızın kuracağı bir köprü ile beraber devletten çalışma izni alabilirsiniz. Özellikle köklü firmalar bu konuda titiz bir şekilde çalışabilmektedir.

Azerbaycan’da iş imkanları konusunda Türklere genel olarak yardımcı olabilmektedir bu sebeple iş ilanlarına internet üzerinden ulaşabileceksiniz. Azerbaycan iş ilanları için özellikle internet sitelerini araştırabileceksiniz bunun için ülkeye gitmenize gerek kalmaz fakat ülkeyi daha iyi tanımak için öncesinde ülkeyi ziyarete gidebilir ve başvurmak istediğiniz firmalarla yüz yüze görüşebilirsiniz.

Azerbaycan’da Maaşlar Nasıl?

Azerbaycan’da maaşlar nasıl konusunda iş arayışında olan kişiler için asgari ücret sıklıkla merak ediliyor. Azerbaycan para birimi olarak Manat kullanmaktadır ve Azerbaycan Manatına da kısaca AZN denmektedir. İş imkanları konusunda çok fazla iş imkânı bulunuyor ve aynı zamanda asgari ücret ortalama olarak 220 Manat yani 120 dolar civarındadır. Bu nedenle asgari ücretten daha yüksek bir ücrette çalışmak gerekiyor.

Azerbaycan işçi maaşları ile Azerbaycan’da diğer işlerde asgari ücret çalışan ile çalışan kişi sayısı azdır bu sebeple özel sektörlerde iş bulmak veya kişilerin kendi işini yapmak daha mantıklı. Azerbaycan işçi maaşları ortalama olarak 250 dolar ile 400 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat farkı tamamen işçi olarak çalışacağınız sektöre bağlı şekilde değişmektedir. Genel olarak normal iş maaşı en düşün 260 dolardan başlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*