Irak İş İlanları ve İş İmkanları 2024

Irak iş ilanları ve iş imkanları en merak edilen ülkeler arasında yer alıyor. Eğer Irak’a taşınmak veya geçici iş ile çalışmak istiyorsanız birçok farklı iş kolundan yararlanabilirsiniz. Bunun dışında rekabet oldukça az olduğu için vasıflı iş ilanlarını daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Son dönemde özellikle Türkiye ile birçok ortak iş yapan Irak, Türkiye’den birçok işçi kabul ediyor. Bunun dışında Irak’ta çalışma izni vizesi ile beraber iş bulabilirsiniz.

Irak İş İlanları

Irak uluslararası şubelerde çalışanların çalışma izni başvurusu yapmaları için herhangi bir hüküm bulunmaz ve iş izinleri bir senelik süre için verilmektedir. Kişilerin süresi dolmadan en az bir ay uzatılması gerekir. Vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi için 4 ila 8 haftalık bir süre gerekir ve çalışma izninizi güvence altına almak için bazı protokollerinin de karşılanması gerekiyor. Irak iş imkanları konusunda inşaat ve yeni gelişen turizm sektörü ön plana çıkıyor.

Irak’ta Nasıl İş Bulunur?

Irak’ta nasıl iş bulunur konusunda herhangi bir işe başvurmadan önce bazı şartları kabul etmeniz gerekiyor. Bunlardan biri çalışacağınız alanın size bir teklif mektubu vermesi ve işveren tarafından yazılı bir talep olması gerekmektedir. Ardından bu yazıyı devlet kurumları inceler ve buna göre iş alımınız gerçekleşir. Tüm bu süreç Irak makamlarından, Dışişleri Bakanlıklarından veya Ticaret Odası alanlarından teklif almanız gerekir. İşveren kişiler yazılı başvurularını Sosyal İşler Bakanlığı üzerinden yapar ve bu gerekli olan belgelerle beraber çalışma süresi, çalışanların kimliği, işveren adresi gibi çeşitli ayrıntıları içermelidir.

Irak vize başvurusu için gerekli olan belgelerinde doğruluğu önemlidir. Bunun yanı sıra en az altı ay geçerliliği olan bir pasaportun kopyasıdır. Bunun dışında Irak’ta iş bulabileceğiniz bazı siteler şu şekilde özetlenmiştir,

  • Learnd4good
  • Kariyet Jet
  • Glassdoor
  • Gulftalent.com
  • Naukrigulf
  • Monstergulf

Gibi çeşitli siteler üzerinden Irak ve diğer ülkelerin iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında Güney veya Kuzey Irak’ta çalışmak istiyorum diyenler için de konum kısmından detayları belirtilerek iş ilanları arasından arama yapabilirsiniz. Sitelerin kullanımında özellikle üye olmanız ve detaylı bir CV bulundurmanız gerekiyor. Böylece işveren firmalar sizlerin yetkinliğini daha detaylı değerlendirebilecekler.

Irak İş İmkanları Nelerdir?

Irak iş imkanları nelerdir konusunda birçok sektörden iş imkânı bulunuyor. Bunlardan biri özellikle inşaat sektörüdür. Türkiye’de Irak ülkesine giderek çalışmaya başlayan birçok işçi, inşaat alanlarında çalışmaktadır. Güvenlik risklerinden dolayı oldukça yüksek ücretlerde çalıştırılan işçiler kısa sürede Irak’ta yüksek bir gelir elde edebilecekler. Irak ülkesinde inşaat sektöründe geniş yelpazede iş imkânı bulunuyor bunlardan bazıları, inşaat mühendisi, peyzaj, proje tasarım, inşaat ustası, saha şefi, temsilci, taşıma hizmetleri ve benzeri gibi birçok farklı alanda çalışma fırsatı elde edilmektedir. Büyük yatırımcılar için önemli bir Pazar olarak görülen Irak, yeni girişimciler için de tavsiye edilir.

Birçok alanda iş imkânı bulunan Irak, kuzey bölgesinde genellikle inşaat sektörü üzerine yoğunlaşmıştır. Alternatif iş fikirleri olarak da önemli boşluklar bulunan turizm sektöründe yatırım yapılabilir. Özellikle Irak Erbil noktası bazı yerel turizm faaliyetleri açısından gelişen bir yer ve ileride önemli bir paya sahip olacak bu alanda başvurular yapılabilir.

Irak’ta Maaşlar Nasıl?

Irak’ta maaşlar nasıl konusunda ilk merak edilen asgari ücret olarak yurtdışından gelen işçiler için genellikle dolar bazında maaş verilmektedir. Bunun dışında Irak tarafından çalışanlarına ödenen asgari ücrette TL cinsinden bin 624 TL civarındadır. Bu sebeple daha kazançlı bir yol olarak Türk firmalarıyla beraber gitmek avantaj sağlamaktadır. Çalışmak için sıkça göç alan Irak, iş yetkinliklerine göre farklı şekilde ücretlendirilmektedir. Bunun dışında Irak para birimi Dinar olarak biliyor ve Türk parası Irak’tan daha değerli işlem görmektedir. Irak’ta çalışan Türk işçilerin maaşları genel olarak yerel halka göre daha fazladır bu sebeple çalıştığınız firmaya dikkat etmeli ve ücret konusunda anlaşmalısınız.

1 Comment

  1. Merhaba, yazınızı ilgiyle okudum. Fakat, Irak’ta iş bulmanın zorluğu hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? Haziran ayında Irak’a taşınmayı düşünüyorum ve iş arayışında olacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*