İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda İş İlanları 2019

hollanda-is-ilanlari

Hollanda personel alımı yapacak!

Hollanda iş başvurusu yaparak sizde Hollanda’nın gücünden güç alabilirsiniz. Hollanda personel alımı haberlerinin yanı sıra bazı ilan sitelerinde yer alan Hollanda eleman alımı ilanlarını sizler için burada paylaşmaya devam edeceğiz. Hollanda insan kaynakları departmanının yaptığı açıklama şu şekilde:

Türk vatandaşlarının hizmet vermek için vizesiz olarak Hollanda’ya gelme olanağı hakkında bilgilendirme bülteni.

Hollanda’da hizmet verecek olan Türk vatandaşlarının vize yükümlülüğünden muaf tutulmaları sadece Hollanda için geçerlidir. Diğer Schengen ülkelerine vizesiz geçebilme konusunda hak talep edilemez. Gerekli olduğu durumda yetkili Schengen ülkesinin temsilciliğine vize için başvuruda bulunulması gerekmektedir. (Vize yönetmeliği, madde 5)

Türk vatandaşlarının (örneğin turizm ya da aile ziyareti gibi) diğer kalış amaçlarının tümü için AB-vize tüzüğü (Konsey Tüzüğü (EG) No. 539/2001) gereğince genel vize yükümlülüğü geçerlidir. Türkiye söz konusu Konsey Tüzüğünün 1. eki olan, vatandaşları Schengen dış sınırlarını geçerken vizesi olması gereken üçüncü ülkeler listesinde belirtilmektedir.

Türk vatandaşları Türkiye’deki mutat ikametlerini muhafaza ederek, Türkiye’de yerleşik olan bir işverenin çalışanı ya da Türkiye’de yerleşik bir şirketin sahibi olarak geçici hizmet vermek amaçlı altı ayda en fazla üç ay için vizesiz olarak Hollanda’ya seyahat edebilir.

Ortaklık Anlaşması gereğince hizmet verecek Türklerin aşağıdaki kriterlere uyması gerekmektedir:

1.    T.C. vatandaşı olmak,

2.    bir hizmet faaliyeti icra ediyor olmak,

3.    yerleşim hakkı veya hizmetlerin serbest dolaşımından faydalanıyor olmak. Yani hizmet veren kişi kavramı her iki hakkı kapsamaktadır.

Bir hizmet faaliyeti icra ediyor olmak aşağıdaki şekilde açıklanabilmektedir:

Hizmet faaliyeti, hizmeti alan kişinin maaşlı personeli olmadan yerine getirilen bir faaliyet olup, bu faaliyetin bir karşılığı olmalıdır; en önemli özelliği ise alınan hizmetin maddi bedelinin olmasıdır.

Dolayısıyla bir hizmet faaliyetinden kasıt, maaşlı personel sıfatında olmadan bir ücret karşılığında bir hizmetin verilmesidir. ‘Hizmetler’ kavramı, bir dükkanda mal satmak örneğindeki gibi malların serbest dolaşımı kapsamına giren unsurlar ile sınırlıdır.

Hizmet vermek kavramı aşağıdakileri kapsar:

– sürdürülebilir olmaksızın Hollanda’da bir ofisten sunulan tüm hizmetler;

– geçici olması, hizmet eden kişinin hizmeti yerine getirebilmesine, ev sahibi ülkede bir altyapıyı hazırlamasına engel oluşturmamaktadır;

– uzun bir dönem icra edilen bir hizmet söz konusu olabilir. Sürdürülebilir olarak icra edilen ya da bitimi öngörülemeyen bir çalışma, hizmet sunumu kapsamına değil de yerleşim kapsamına girmektedir. Vize muafiyetinin en fazla üç ay geçerli olduğu hatırlatılır.

Hizmet faaliyetleri örnekleri

•    serbest meslek faaliyetleri (hukukçular, mali müşavirler, mimarlar, mühendisler, muhasebeciler, değer biçme uzmanları)

•    zanaatkarlar (örneğin kuaför, kuyumcu, marangoz)

•    işletmelere yönelik hizmetler (ofis bakımı, yönetim danışmanlığı, etkinlik yönetimi, tahsilat hizmetleri, reklam ve işe alım hizmetleri)

•    Turizm alanında hizmetler, eğlence hizmetleri (spor merkezleri ve eğlence parkı hizmetleri)

•    inşaat hizmetleri

•    cihaz kurulumu ve bakımı ile ilgili hizmetler

•    bilgilendirme hizmetleri (webportalları, basın bürosu faaliyetleri, yayıncılık faaliyetleri ve bilgisayar programlama çalışmaları)

•    Konaklama ve yiyecek dağıtımı alanındaki hizmetler (otel, restoran ve catering şirketleri)

•    Eğitim ve öğretim alanında faaliyetler

•    Sertifikalandırma ve test uygulamaları, evde bakım hizmetleri (temizlik hizmetleri, özel çocuk bakıcıları ve bahçıvan hizmetleri dahil)

Hizmet vermek için Hollanda’ya seyahat etmek istiyorsanız ve vize muafiyeti kapsamında olduğunuzu düşünüyorsanız, özellikle sınırda gereksiz zaman kaybı olmaması için yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’deki Hollanda temsilciliğinde ücretsiz olarak vize muafiyet beyannamesi tanzim ettirmeniz tavsiye edilmektedir. (Bu beyannameyi almak zorunlu değildir ama alınması tavsiye edilir ).

Vizesiz giriş uygulaması sadece bildirilen seyahat amacıyla örtüşecek şekilde vizesiz kalış süresine imkan sağlamaktadır.

Hizmet verme amacı dışında daha fazla kalmak istiyorsanız, bu ek süre için vize almanız gerekmektedir.

Vize muafiyet beyannamesi edinmek için Türk pasaportunuzun fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzun süresi, Hollanda’dan döneceğiniz gün itibariyle halen en az üç ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca Türk pasaportları 10 yıldan eski olmamalıdır.

Vize muafiyet beyannamesinin söz konusu olabilmesi için aşağıdaki belgelerin ibrazı (orijinali ve fotokopisi) şarttır:

1)    Türkiye’deki işverenden Hollandaca ya da İngilizce, ya da Hollandaca veya İngilizceye çevrilmiş olan ve aşağıdaki bilgileri içeren bir teyit yazısı:

a.    şirketle olan iş bağınızı gösteren yazı;

b.    Hollanda’daki görevinizin beklenen başlangıç ve bitiş tarihi;

2)    Hollanda’da somut hizmet verileceğine dair kanıtlar (her defasında orijinali ve fotokopisi), tercihen:

a.     Sözleşmenin tarafı olan, Hollanda’daki partnerinizin yazılı bir teyidi ile kendisine ulaşılabilecek adres ve telefon numarası;

3)    ya da bunun yerine örneğin (örnekler çoğaltılabilir):

a.    Nakliye ve teslimat talimatları

b.    Hollanda’daki cihaz/tesisatın ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı bakım sözleşmeleri

c.    yapılacak iş veya işlemlerle ilgili sözleşmeler

4)    İlgili kişinin Türkiye’de şirket sahibi olarak kayıtlı olduğunu gösteren güncel (6 aydan eski olmayacak) bir Ticaret Odası kayıt örneği;

Başvurmak için tıklayın.

Bir yorum

  1. ahmet efe 5 Aralık 2014

    Slm ben 20 yıl aynı yerde çalıştım mesleğim tornacıyım e Sınıf ehliyetim var ve portif ehliyetimde var Hollanda’da çalışmak isterim 0535 275 14 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir