Ambulans şoförü nasıl olunur? Maaşları ne kadar?

Ambulans Şoförü Nedir

Ambulans şoförü, bir ambulansı sürmekle görevli olan kişidir. Ambulanslar, insanların acil durumlarda veya yaralandıklarında hastaneye ulaştırılması için kullanılan özel araçlardır. Ambulans şoförleri, acil müdahale ekibi olarak da bilinirler ve genellikle bir ambulans içinde çalışmaktadırlar. Bu ekipler, acil müdahale durumlarında hastaların yaşamını kurtarmak için gerekli ilk yardım hizmetlerini verirler. Ambulans şoförleri, hastaların nakil edilirken güvende ve rahat bir şekilde seyahat etmelerini sağlamakla da sorumludur.

Ambulans Şoförleri Ne İş Yaparlar?

Ambulans şoförlerinin ana görevi, acil müdahale ekibi olarak hastaların acil durumlarda veya yaralandıklarında hastaneye ulaştırmaktır. Bu, hastaların evlerinden, yolda, işyerlerinden veya başka bir yerden alınıp, en uygun ve en hızlı şekilde hastaneye götürülmelerini içerir. Ambulans şoförleri ayrıca, hastaların ambulans içinde rahat ve güvende seyahat etmelerini sağlamakla sorumludur.

Ambulans şoförleri ayrıca, ambulansların bakımı ve onarımı ile ilgili görevler de yapabilir. Bu görevler, ambulansların düzenli olarak kontrol edilmesi, bakımı ve onarımı gibi işleri içerebilir.

Ambulans şoförlerinin çalışma şartları, genellikle hafta içi ve hafta sonu günlerinde de çalışmayı gerektirebilir ve bu nedenle çalışma saatleri farklılık gösterebilir. Ayrıca, ambulans şoförleri, acil durumlarda veya yaralandıklarında çalışmak zorunda olduğu için, yaptıkları işin stresli ve yorucu olduğu da unutulmamalıdır.

Nasıl Ambulans Şoförü Olunur?

Ülkemizde ambulans şoförlüğü kamu hastanelerinde ve özel kurumlarda yapılabilmektedir. Özel kurumlarda ambulans şoförlüğü yapmak için B sınıfı ehliyetinizin olması ve ilk yardım sertifikasına sahip olmanız gerekir. Kamuda ambulans şoförü olmak için ise lisede acil tıp teknikerliği bölümünden ya da ön lisans olan acil yardım teknikerliği bölümünü bitirmeniz gerekmektedir.

Ambulans şoförü olmak için, aşağıdaki adımları izlemek gerekmektedir:

 1. Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sınav ve koşullara uygun bir şekilde lisans almak için, Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan “Ambulans Şoförleri” başlığı altında yer alan bilgilere göz atın.
 2. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sınav koşullarını tamamlayarak, ambulans şoförü lisansı alın. Bu koşullar, genellikle sağlık hizmetlerinde çalışma deneyimi, sağlık hizmetleri için uygun bir sağlık durumuna sahip olma gibi şartları içerebilir.
 3. Ambulans şoförü lisansı alındıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen koşullara göre ambulans şoförü olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.
Ön lisans ya da sağlık meslek liselilere öncelik tanındığı söylenmektedir.

13 Comments

 1. Src 2belgesi, defansif sürüş belgesi, ileri sürüş belgesi, psikoteknik belgesi ve ilk yardim belgesi var-dır B ehliyet vardır
  Ambulans şoförü isi arıyorum

 2. 25 senelik ist taksi şöförüyüm tüm belgelere sahibim iş arıyorum 0532 337 4364

 3. Turizm Soforlugu yapabilecek 28 yasini asmamis, ingilizce bilen genc, dinamik sofor adaylari aranmaktadir. Adaylar Randevu talebi icin omur@travels2turkey.com e-mail hesabi veya +902125888781 nolu telefon numarası ile iletisim kurabilirler.

 4. 1998 yılından beri ehliyetim var izmirde sevkiyat şöförlügü yapıyorum ege bölgesini avcumun içi gibi biliyom çalışmış olduğum şirkete 5 yıldır çalışıyom

 5. merhabalar bende bu sektörde görev almak çalışmak istiyorum ama nasıl bilmiyorum illa beni duyan birileri varsa şayet yardımcı olacak memnun olurum ben 28yıldır ağır araç otobüs uzun yol kaptanıyım istanbul trafiğine sanmıyorum benım kadar bilen varmı acaba ben ambulans şöförü olmak istiyorum ve kendime güveniyorum lütfen bana yardımcı olur iseniz ben bu işe talibim saygılar resul kaptan..0543 453 26 09..

 6. ist.sarıyerde yaşıyorum 28 yaşındayım ilk yardımcı kimlik kartım var 10 senelik ehliyetim var şöförlügüm çok iyi iş arıyorum.0543 343 35 67

 7. izmir de ikamet edıyorum ege ambulans ve se yu ambulans fırmalarında calıstım ayrıca kendıme aıt ozel ambulansım vardı ve kendımı bu alanda daha cok ekıp calısmasınla yetıstırmek uzere ıs arıyorum 1997 den berı sektörün ıcındeyım bılgılerınıze arz ederım 0543 873 20 51

 8. hatayda ikamet ediyorum 3 yıldır insaat şirketnde şöforluk deneym var bilgilerinize arz ederm.05373701340

 9. cocukluğumdan bu yana arbarlarla buyudum ve uzun yol otobus söföruyum bir suredır işsizzm ve bu ambulans şöförlüğü bana göre bır meslek dalı olduğunu düşünüyorum ayrıca süleyman demirel ünv biyo medikal cihaz teknolojisi teknikerıyım saygılarımla
  irtibat telefon no : 0541-532-62-12

 10. 10 Yıl Ertuğrul çelik L.T.D Ş.T.İ firmassında şöförlük yaptm.Evliyim ve bir çocuk babasıyım şu an işsizim ve bu işin bana göre olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*