Almanya İş İlanları ve İş İmkanları 2022

Ülkemizde birçok kişi Avrupa’da çalışabilmeyi hayal eder. Bu noktada Almanya en çok düşünülenler arasındadır. Burada çok sayıda ilan olduğu için gerek vasıflı, gerekse vasıfsız kişiler istedikleri sektörde iş bulabilir.

Bunun için öncelikle İngilizce’yi tam olarak öğrenmeniz gerekir. Zira Almanya’da bu dil de yaygın olarak bilinir. Böylece ilk gittiğiniz günlerde, insanlarla daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Ancak ana dilleri Almanca olduğu için, günlük hayatta bu konuşulur.

Dolayısıyla gitmeden önce Almanca öğrenmeye de başlamanız önerilir. Böylece oraya gittiğinizde geliştirmeniz de daha kolay olacaktır. Ayrıca her ülkede olduğu gibi burada da çalışma ve oturma izni, vize gibi durumlar söz konusudur.

Bunlar hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, Almanya konsolosluk sayfasını inceleyebilirsiniz.

Almanya’da Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

Almanya’da çalışmak istiyorsanız, iş imkânları oldukça geniştir. Bunlara erişebilmenin ilk yolu, burada mevcut olan tanıdıklarınızdan yardım almadır. Zira ülkemizde birçok kişinin, Almanya’da bir tanıdığı bulunur. Böylece işlere daha kolay erişme şansınız da vardır.

Ancak tek çözüm bu değildir. İnternet üzerinde de değerlendirebileceğiniz birçok ilan vardır. Bunlara CV gönderirseniz, kabul edilmeniz mümkündür. Ancak mülakata çağrı alabileceğiniz için önceden vize işlemlerini bitirmeniz gerekir.

Böylece sizden gelmeniz istenirse, daha kısa sürede gitmeniz mümkündür.

Almanya İş İmkânları

Almanya’da sanayi sektöründen, hizmete kadar birçok seçenek vardır. Özellikle Alman sanayisi yoğun personele ihtiyaç duyduğu için, işçi alımları sık bir şekilde yayımlanmaktadır. Vasfınız yoksa bile burada iş bulabilmeniz mümkündür.

Ayrıca şoför, aşçı ya da garson gibi hizmet sektörüne dair ilanlar da kolay bir şekilde erişilebilir.  Eğer bir vasfınız varsa, yeteneğinize göre burada da iş bulabilirsiniz. Örneğin araba tamirciliği, doktorluk, hemşirelik, avukatlık gibi meslekler burada da yapılabilir.

Eğer yazılımcı ya da mühendisseniz, Almanya’da bunlara yönelik iş ilanlarını da kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Kısacası çalışmak için oldukça geniş bir tercih aralığı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak akademisyenlik imkânınız da vardır. Ancak bunun için öncelikle Almanya’da bir yüksek öğretim kazanmanız, ardından da kadroya alınabilmek için şartları sağlamanız gerekmektedir.

Almanya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Maaşlar her ülkede olduğu gibi, Almanya’da da değişken bir yapıya sahiptir. Mesleğe göre farklılıklar olmakla beraber tecrübe ve meslekte geçirdiğiniz yıllara göre artışlar da yaşanır. Ancak genel hatlarıyla ülkede maaşlar şöyledir;

 1. Fabrika işçisi: 2,756 Euro
 2. Vasıfsız personel: 1,557 Euro
 3. Operatör: 2,722 Euro
 4. CNC Operatörü: 3,077 Euro
 5. Kaynakçı: 3,207 Euro
 6. Hemşire: 2,000 – 2,300 Euro
 7. Doktor: 2,800 – 3,100 Euro
 8. Diş hekimi: 2,800 – 3,200 Euro
 9. Uzman doktor: 4,200 – 4,700 Euro
 10. Avukat: 2,000 – 2,700 Euro
 11. Mühendis: 3,600 – 4,000 Euro

Almanya içerisinde kira fiyatları oldukça değişkendir. Her şehrin bu konuda kendine göre bir fiyatı vardır. Ayrıca şehrin her bölgesinde ücretler artış ya da düşüş gösterebilir. Ancak genel hatlarıyla 700 ile 1,000 Euro arasıdır.

Almanya İş İlanı Yayınlayan Web Siteler ve Ajanslar

Almanya’da iş bulmak için, internet ortamında değerlendirebileceğiniz çok sayıda kaynak vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. LinkedIn
 2. Zentrale Auslands und Fachvermittlung
 3. European Job Mobility Portal
 4. JobsinMunich
 5. Jobscout24
 6. Monster.de
 7. Stepstone.de
 8. Indeed
 9. Mytown Germany

Eğer bu siteleri incelerseniz, hangi işlerin olduğunu görebilir ve yeteneğinize hitap edenlere göre başvuru yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak sosyal medya platformlarında da personel alım ilanları yayınlanabilmektedir.

6 Comments

 1. merhaba ben kaynak ustasıyım ve pvc imalat ve montaj ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum 05433087752

 2. Kendimize uygun iş ilanı bulup başvuruyoruz ve yine de sonuç alamıyoruz aslında Türkiye’den alım yapacakları zaman o şirketin iletişim bilgileriyle paylaşılsa herkes için daha kolay olmaz mıydı?

 3. Merhabalar 35 yaşındayım lise sosyal bilimler bölümü mezunuyum.e sınıfı ehliyetim var şoförlük yaparım transit kamyonet gibi araclari kullanırım.13 yıllık şoförlük deneyimim var ayrıca myk dan gazalti(argon) kaynakçı belgem var 8 yıldır kaynakçılık yapıyorum bir firmada yurt dışında çalışmak istiyorum. Yurt dışına işçi goturen firmaların aralarını yardımcı olmalarını Rica ediyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*