Belçika İş İlanları ve İş İmkanları 2023

fatgpt

Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan Belçika, sağladığı iş imkânları nedeniyle her yıl ülkemizde birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Eğer buraya giderek çalışmak istiyorsanız, öncelikle bazı konuları bilmeniz gerekir.

Bunlardan ilki dildir. Ülkede resmi üç dil vardır. Bunlar Felemenkçe, Fransızca ve Almanca’dır. Ancak ağırlık yüzde 59 ile Felemenkçe’dedir. Bundan sonra da yüzde 40 ile Fransızca gelir. Bu nedenle özellikle ikisinden birini bilirseniz iş ve günlük hayatta büyük bir kolaylık yakalayabilirsiniz. Zira Almanca yüzde 1 gibi çok düşük bir seviyeyedir.

Ayrıca yurt dışında çalışmak için standart şekilde vize ve izin gerekir. Bunlar olmadan kaçak statüsüne düşersiniz. Yakalanmanız durumunda sınır dışı edilirsiniz. Birçok işveren, ceza almamak için bu durumdaki kişileri de çalıştırmaz.

Dolayısıyla sizin yeteneklerinize hitap eden bir iş olup, olmadığına bakmadan önce çalışma ve oturma izinlerini değerlendirmeniz önerilir. Ardından bunları sağlarsanız, işi daha rahat bir şekilde arayabilirsiniz.

Böylece kabul edilirseniz, bir sonraki uçakla Belçika’ya gitmeniz bile mümkündür.

Belçika’da Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

Belçika kültürü nedeniyle birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanır. Başkenti Brüksel olup, burada çalışmak istiyorsanız internet üzerinden çok sayıda ilanı keşfedebilirsiniz. Ardından başvuru aşamalarını takip ederek, kısa süre içerisinde müracaat edebilirsiniz.

Bunlar ek olarak şirketlerin insan kaynaklarına CV dosyanızı ve bir tanıtım mektubunu yollayabilirsiniz.

Belçika İş İmkânları

Belçika içerisinde çok sayıda büyük firma vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

fatgpt
 1. Anheuser-Busch InBev – bira üretimi
 2. Proximus – telekomlar, Belgacom
 3. Ageas – sigorta
 4. Bekaert – kimyasal madde üretimi
 5. Colruyt – perakende gıda
 6. Ahold Delhaize – perakende gıda
 7. D-Ieteren – otomotiv
 8. Elia – enerji
 9. KBC – bankacılık, sigorta
 10. UCB – ilaç
 11. Umicore – malzeme teknolojisi

Eğer bilgi ve yetenekleriniz bunlardan birisindeyse, başvuru işlemleri yapabilirsiniz.  Bunların haricinde bir vasfınız varsa, alanınıza göre kolay şekilde iş bulabilirsiniz. Bu bağlamda doktorluk, hemşirelik gibi meslekleri burada da devam ettirmeniz mümkündür.

Belçika’da inşaat ve sanayi de hızlı bir şekilde ilerlediği için, vasıfsız eleman olarak bir iş bulmanız da oldukça kolaydır.

Belçika’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Dünyanın her yerinde maaşlar, mesleğe göre farklılık arz etmektedir. Belçika’da Euro kullanılmakta olup, ödemeler de bunun üzerinden yapılır. Ancak uluslararası çalışan firmalar, ödemelerini Dolar üzerinden de yapabilir. Ancak ülke içinde maaşlar genel olarak şöyledir;

 1. İşçi: 1400 Euro
 2. Maden ve diğer kategorideki işçiler: 2000 ile 2500 Euro arası
 3. Doktor: 4000 ile 10000 Euro arası
 4. Mühendis: 2500 ile 4000 Euro arası
 5. Avukat: 3000 ile 4000 Euro arası
 6. Finans: 3000 Euro
 7. Öğretmen: 2500 ile 3000 Euro arası

Belçika’da bilim insanı olmanız da mümkündür. Bu durumda rütbeye göre değişen maaşlar vardır ancak oldukça yüksektir. Kiralar oldukça değişken olup, hangi kente yerleşmeyi planlıyorsanız oradaki uygun seçenekleri internetten kolayca bulabilmeniz mümkündür.

Belçika İş İlanı Yayınlayan Web Siteler ve Ajanslar

Belçika iş ilanları sosyal medyadan, Indeed ve LinkedIn gibi platformlardan kolay bir şekilde görülebilmektedir.

Indeed ve LinkedIn üzerindeki ilanlara, bu platformlar vasıtasıyla başvuru yapmanız mümkündür. Buna ek olarak şu siteler de vardır;

 1. Actiris
 2. VDAB
 3. Le Forem
 4. ADG
 5. ONEM
 6. Bruxelles Formation
 7. CIRE
 8. Mission locale pour l’emploi
 9. Vacature
 10. StepStone

Eğer bu kaynakları araştırırsanız çok sayıda iş ilanını keşfedebilirsiniz.

MAKALE YAZARAK PARA KAZAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*