Mit Müsteşarlığı Personel Alımı ve İş İlanları 2023

fatgpt

Günümüzde Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Milli İstihbarat Teşkilatı, 1965 yılında kurulmuştur. Şu anda MİT Başkanlığını Dr. Hakan Fidan yürütmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı ulusal güvenliği amaçlamaktadır.

Mit Müsteşarlığı personel alımı

Milli İstihbarat Teşkilatı, bünyesine yeni istihbarat uzmanları katacak. Duyuru, yenilenen kariyer sayfasında paylaşıldı. MİT ailesine katılacak yeni üyeler için video paylaşıldı. Teknoloji, bilgi ve vatan sevgisi vurgusu yapıldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), yeni çalışma arkadaşları arıyor.

Video, Milli İstihbarat Teşkilatının yenilenen kariyer sayfasında paylaşıldı.

MİT ailesine katılacak yeni üyeler için hazırlandı.

Alanlarında uzman mühendisler, istihbarat uzmanları, dünya dillerinde yetkin dil uzmanları… Farklı branşlarda birçok kişi istihdam edilecek.

Aranan şartlar Milli İstihbarat Teşkilatının internet sitesinde belirtildi.

MİT Kariyer sayfası için tıklayınız

Yurt içi ya da yurt dışı birimlerde görevlendirilecek

Başvurular, teşkilatın personel ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmeye alınacak.

Seçilecek kişiler, teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından yurt içi ya da yurt dışı birimlerde görevlendirilecek.

MİT Müsteşarlığı İş İlanları

Yaşam boyu gelişimi hedefleyen MİT, bünyesinde çalışmak isteyen gençlere çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. MİT istihdam edeceği bireylerde yabancı dil, özgüven, kuvvetli iletişim becerisi, disiplin ve yaratıcı düşünme becerisi niteliklerini aramaktadır. MİT, bünyesinde çalışacak olanlara yüksek lisans, doktora eğitimine devam etme olanağı sunmaktadır.

MİT Müsteşarlığında çalışmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Başvuracak adayların en az ortaokul mezunu olması mecburiyeti bulunmaktadır. Adayların başvuracakları pozisyonlara göre talep edilen eğitim durumu ve diploma değişiklik göstermektedir.

Nasıl Başvurulur?

MİT Müsteşarlığına başvuru yapmak isteyenler MİT resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilmektedir. İşe başvurmak isteyenlerin MİT resmi sitesinde yer alan özgeçmiş formunu doldurmaları gerekmektedir. Özgeçmiş Formunda yabancı dil, geçmiş iş tecrübeleri, sağlık durumu başta olmak üzere 14 bölüm bulunmaktadır.

fatgpt

Doldurup gönderilen özgeçmiş formu değerlendirmeye alınmak üzere diğer başvuruların arasında yer alacaktır. Formda doğru olmayan bilgi tespit edildiği takdirde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuran adaylar başvurunun üzerinden 3 ay geçmeden başka alana başvuruda bulunamamaktadır. Aynı zamanda 3 ay geçmeden özgeçmiş üzerinde bir güncelleme veya değişiklik yapılamamaktadır.

MİT Özgeçmiş Formu burada yer almaktadır: https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/basvuru.html

Çalışılabilecek Pozisyonlar

MİT Müsteşarlığında çalışabilecek vatandaşlara çeşitli alanlarda başvuru imkanı sunulmaktadır.  Adaylar üç farklı alana özgeçmiş bırakabilmektedir. Bu alanlar:

 • İstihbarat Uzmanlığı
 • Arapça Dil Uzmanlığı
 • Bilim ve Teknoloji Uzmanlığı

İstihbarat Uzmanları, ülkenin güvenliğini sarsan iç ve dış tehditleri önleyici çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda siyasi, ekonomik, askeri, teknolojik gelişmeleri takip etmektedir. İstihbarat Uzmanlığına başvuru yapmak isteyen adayların:

 • 35 yaşını doldurmamış olmaları,
 • TC vatandaşı olmaları ve
 • En az 4 senelik örgün lisans eğitim programlarından birinden mezun olmaları gerekmektedir.

Bu alana başvuru yapacak olan adaylardan yabancı dil şartı aranmaktadır. Adayların İngilizce, Fransızca veya Almanca Yabancı Dil Sınavı’ndan 80 puan almış olmaları veya KPSS Yabancı Dil bölümünden en az 48 net yapmış olmaları gerekmektedir. Almanca, İngilizce, Fransızca dışında bir yabancı dili belgelemek isteyen adayların o dil için YDS’den en az 70 almış olmaları gerekmektedir.

Adaylar aynı zamanda bulundukları ülkede en az 3 sene eğitim görmüş olmalıdır. Bulundukları ülkenin diline hakim olmaları şartı aranmaktadır.

Arapça Dil Uzmanları, Arapçaya hakim ve okuyabilen, konuşabilen uzmanlardır. Arapça Dil Uzmanlığına başvuru yapmak isteyen adayların:

 • TC Vatandaşı olmaları
 • 35 yaşını doldurmamış olmaları
 • Arapça Diline ait belgelenebilen son 5 yıla ait YDS/KPDS puanı. Bu sınavlardan adayların en az 60 almış olmaları gerekmektedir.
 • Arapça Dil ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği, Arapça Mütercim Tercümanlık lisans bölümlerinden birinden mezun olmaları gerekmektedir.

Bilim ve Teknoloji Uzmanları, teknolojik imkanları kullanarak, ulusal güvenliği hedefleyen ve bu bağlamda ürün ve sistemler geliştiren uzmanlardır. Bilim ve Teknoloji Uzmanlarının

 • TC Vatandaşı Olmaları
 • 35 yaşını doldurmamış olmaları
 • Başvuracakları Bilim ve Teknoloji alt alanları kapsamına girebilecek 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Bilim ve Teknoloji Uzmanlığı kapsamında başvurulabilecek alt alanlar şunlardır:

 • Sistem Analizi Uzmanlığı
 • Ağ Yönetim Uzmanlığı
 • Veri Tabanı Yönetim Uzmanlığı
 • Mekanik Sistem Analizi Uzmanlığı
 • Bilişim Güvenliği ve İnternet Teknolojileri Uzmanlığı
 • Görüntü Analiz Uzmanlığı
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı
 • Haberleşme Sistemleri Uzmanlığı
 • Donanım Geliştirme Uzmanlığı
 • Uydu Haberleşme Uzmanlığı
 • Görüntü-Ses İşleme Uzmanlığı
 • Haberleşme Yazılımları Geliştirme Uzmanlığı
 • Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanlığı
 • Veri Madenciliği Uzmanlığı
fatgpt

6 Comments

 1. Selamünaleyküm teşkilat-ı mahsusanın asil, seçkin vedahi vatanperver evlatları
  Kendimden bahsedecek olursam 10 Kasım 1976 doğumlu, Erzurum lu annesi kürt, babası dımıli olan ve 44 yıldır izmir de ikamet eden, dolayısıyla çok iyi Türkçe, annemin lisanından dolayı iyi derecede kürtçe bilen bir (dadaş) Türk evladıyım, pkk ypg terör örgütü nün bulunduğu heryerde ölümüne seve seve can vermeye hazırım, yaş kıriterine takıldığımın farkındayım lakin,hayatım boyunca bir polis asker istihbarat gibi davrandım, emniyet ve asayişe yardım etmeyi kendime bir vazife telakki ettim, bu şerefli vazifeyi bir üst lige, mit personeli olmayı ve ölümü öldürenlerle omuz omuza mücadele etmek istiyorum. duacınız
  İsmail özer(Alpagu)

 2. İnsan vatanını ve Devletini ölümüne sevmeli ve savunmalı . Benim için Allah’tan sonra Devletim gelir. Keşke olağanüstü kabiliyetlerim olsa da Devletime hizmet etsem maalesef normal bir insanım fakat anormal bir durumum var ölümüne bağlılık . Benim Devletime vereceğim bir canım var ve hibe etmişim istediği zaman hazır! MİT ile gurur duyuyorum hele de son operasyonlardan sonra ayrı bir sevinç duydum. Allah tüm “İSİMSİZLER” in yar ve yardımcısı olsun. Başkan HACE FİDAN’a basiret , feraset, dirayet ,afiyet ve sabır versin Yüce Rabbimiz.

 3. Peygamber efendimize(s.a.v)dahi 40 yaşından sonra resulluk görevi verilmişken yaş sınırının 35 olması bize yapılan haksızlık olarak görüyorum.Az önce başvuruda bulunmaya çalıştım lakin yaşımdan dolayı başvuramadım.
  Norveç,isveç ,danca ve ingilizce dillerine ileri seviyede hakimim.
  Bunun yanı sıra fas , bosnıa hercegovina , montenegro gibi ülkelerde çalıştım.
  Norveç ve danimarka’da mülteci kamplarında gönüllü yardımlar yaptım. Danimarka odense de polonyalı ihtiyaç sahplerine yardım için frivillig(gönüllü) çalıştım.
  Hatay reyhanlı’da cilve gözünde görev yapan memur’dan tut ve dahi iş takipçilerini dahi bilirim.
  Turizm’e yıllarını vermiş biri olarak Alanya , side , fethiye gibi turizm beldelerinde çevremiz geniştir.
  Yıllarca sorun çözücü ve pratik zekamız sayesinde stress içerisinde ekmeğimizi taştan çıkardık.
  Lakin şu sıralar maalesef devletimizin bizim gibi cevherleri bulunanların faydalanmasının tam sırası ve zamanı.
  Ab ülkelerine ve dahi abd ‘ ye bu vatanı şikayet edenler ve abd topraklarında kendi özgürlüğü ve çıkarları için başkalrının hayatlarını hiçe sayanlar varken, kendi halkını kurşunlayan kendini asker zannedenler var iken bizler o taşın kenarından tutmak isterken sizler kusura bakmayın yaşınız tutmuyor yaşlısınız diyorsunuz. Bir insan 40 yaşından sonra akli kemal-e eriyorken sizler çık yaşlısınız diyorsunuz.
  Resulallah (s.a.v) din-i islam için 40 yaşından sonra çalışmışken bırakında bizde devletimiz için çalışalım.
  Hayalimiz yok hayal kuracak yaşı geçtik , benim 2 evladım var ve tek isteğim beka sorunu olmayan bir Türkiye.
  Tek isteğim tek vatan , tek bayrak ve tek millet.
  Sizlerin işimize yaramayacak dedikleriniz yeri gelir genç osman gibi savaşın seyrini tamamen değiştirir ve türküleri yüzyıllar boyu dillerden düşmez.

  Allah’ın rahmeti bereketi üzerinizde olsun
  Rabbim herzaman yanınızda olsun
  Sevgiler , saygılar
  Saadettin Güldez

 4. ben mugladan mehmet geriz uluslaraarasi deniciyim mit te calismak isterim kabul ederseniz cok sevinirim sagilarimla iletisim numaram

 5. Selamünaleyküm . Rabbim herkeze ülkesi ve dini adına vatana millete hayırlı olmayi nasip eylesin inşallah. Çok küçük yaşımdan beri gönül verdiğim ve yapamadığım bu iş için bana da hayırlısını verir inşallah. Herhangi bir ücrete tabi olmadan bu görevi ustlenecegimden eminim.değerlendirme sonucu başarı seviyemi olcmenizi rica ederim 12 yaşından beri ticaret ile ugrasiyorum yaşım 27.532 553 09 53

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*