Mit Müsteşarlığı Personel Alımı ve İş İlanları 2018

Mit Müsteşarlığı İş Başvurusu

Mit Müsteşarlığı firmasına iş başvurusu yapmak ve güncel iş ilanlarına bakmak için haberimizin devamından bilgi alabilirsiniz. Mit Müsteşarlığı personel alımı haberlerini kendi sitesinden veya diğer iş ilanları sitelerinden duyurmaktadır. Aşağıda Mit Müsteşarlığı iş ilanları mevcuttur.

Mit Müsteşarlığı Personel Alımı

Mit Müsteşarlığı Personel Alımı

Türkiye’nin en önemli güvenlik kurumlarından birisi olan Milli İstihbarat Teşkilatı, üst düzey şartlara uyum sağlayan kişiler arasından personel alımlarını gerçekleştirmektedir. Bu aşamada her sene belirli sayıda alım yapılırken bu aşamada gizlilik esas alınmaktadır.

Bu aşamada Milli İstihbarat Teşkilatı’na başvuruda bulunan kişiler sürekli olarak zekâlarının sınanacağı ve insan yönetiminin en üst düzeyde gerçekleşeceği bir kariyere kendilerini hazırlamaktadır. Yapacakları hataların çok kötü sonuçları olabileceği gibi elde edilen başarıların ödülü de çok büyük olabilecektir.

Mit Müsteşarlığı Çalışma Şartları

Çalışma şartları içerisinde gizlilik önemli olurken kişilerin esnek saatlere de alışması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı içerisinde belirlenen 3 farklı alan bulunur. Bu alanların birinde kişilerin uzmanlıkları bulunmuyorlarsa Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde çalışmaları mümkün olmayacaktır.

Bu aşamada kişilerin teknoloji ve bilim, Arapça dil uzmanı ya da istihbarat uzmanı kategorilerinden birisinde eğitimlerini en iyi seviyede almış olmaları istenmektedir. Buna ek olarak belirli sınavlardan alınan puanlar da ön planda tutulur.

Mit Müsteşarlığı İş İlanları

Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde çalışacak olan kişilerin YDS, KPDS, ÜDS ve KPSS puanlarına bakılmaktadır. Kişilerin bu sınavların tamamına girdikten sonra başarılı bir şekilde sınavları geçmesi gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin özgeçmişleri de kontrol edilirken en doğru kararı vermek için büyük bir uğraş sarf edilmektedir.

Bu şekilde alımlar gerçekleşirken genel olarak toplu bir şekilde alımlar yapılmaktadır. Bu da resmi sitedeki personel alımı sayfasına bırakılan özgeçmişlerden alınmaktadır. Ancak bazı durumlarda Milli İstihbarat Teşkilatı çalışanları işten ayrılırsa ya da vefat ederlerse bu başvurular arasından bir kişilik alımlar da gerçekleşebilir.

Mit Müsteşarlığı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş başvurusunu yapmak için kişilerin Milli İstihbarat Teşkilatı resmi sitesi olan mit.gov.tr sitesine girilmesi gerekmektedir. Bu siteye girdikten sonra kişiler iş başvurusu kısmından “özgeçmiş bırak” butonunu kullanırlar.

Bu butona basan kişiler sonrasında karşılarına çıkan yükleme ekranından özgeçmişlerinin göndereceklerdir. Bu özgeçmişleri değerlendirmeye alınırken verilen kararlar mail aracılığıyla başvuruda bulunan kişilere gönderilmektedir. Bazı durumlarda cep telefonları da kullanılmaktadır.

Örnek Özgeçmiş Formu (pdf)

Buradan iş başvurusu yapabilirsiniz.

Mit Başvuru Şartları 2018

Genel şartlar:

 1. Türk Vatandaşı olmak
 2. 18 yaşını doldurmuş olmak
 3. En az ortaokul mezunu olmak ve/veya özel görevin gerektirdiği fakülte veya yüksek okullardan mezun olmak
 4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak

Diğer şartlar:

 1. Teşkilatın mevzuatına göre atanmaya engel hali bulunmamak
 2. Fakülte ve yüksek okul mezunları için 30 yaşını doldurmamış olmak (Özel durum: Dalında doktora veya lisans üstü eğitim yapmış
 3. olanlar için esas olan 32 yaş)
 4. Askerlik hizmetini yapmış olmak. (Özel durum: İstihbarat uzman yardımcısı, mühendis ve teknik analizci branşlarında askerlikten
 5. tecilli personel de istihdam edilebilir.)

Eğitim durumu ile ilgili şartlar

İstihbarat görevlisi olmak isteyen adayların hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme ve iktisadi ve idari bilimler ile müsteşarlığın ihtiyaç duyacağı diğer yüksek öğrenim kurumlarından mezun olması gerekiyor.

Eğer yurtdışında bu konularda eğitim veren kurumlardan mezun olunmuşsa, YÖK tarafından verilmiş denklik belgesinin ibraz edilmesi isteniyor.

Mühendis olarak MİT‘e başvuracak kişiler mühendislik fakültelerinin matematik, elektronik ve bilgisayar bölümleri ile bu konularda eğitim veren ve denkliği YÖK tarafından onaylanmış yabancı eğitim kurumlarından mezun olmalı.

153 Comments

 1. Kod Adi YEŞIL 9 Temmuz 2018
 2. İsmail karataş 26 Ağustos 2018

Leave a Reply