İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Üniversitesi Personel Alımı ve İş İlanları 2019

yasar-universitesi

Yaşar Üniversitesi personel alımı yapacak!

Yaşar Üniversitesi iş başvurusu yaparak sizde Yaşar Üniversitesi’ın gücünden güç alabilirsiniz. Yaşar Üniversitesi personel alımı haberlerinin yanı sıra bazı ilan sitelerinde yer alan Yaşar Üniversitesi eleman alımı ilanlarını sizler için burada paylaşmaya devam edeceğiz. Yaşar Üniversitesi insan kaynakları departmanının yaptığı açıklama şu şekilde:

Yaşar Üniversitesi, 29.03.2001 tarihinde TBMM’ce onaylanan 4633 sayılı kanun ile yasalaştı ve 2002-2003 akademik yılında kent içindeki Alsancak Kampusü’nde eğitime başladı.

Yaşar Üniversitesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü 

İdealimiz, Öğrencilerimizin seçtikleri yolda başarıyla ilerleyen, özgüveni yüksek, toplumda fark yaratan, yüksek potansiyelli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, onları geleceğe en iyi şekilde taşımaktır.

Görevimiz, kaliteli eğitim-öğretim vermeyi ilke edinmiş, uzmanlık alanlarında deneyimli seçkin akademik kadromuz ve güleryüzlü hizmet anlayışını benimsemiş nitelikli idari personelimizle, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın beklentilerine en iyi şekilde cevap vermektir.

Hedeflerimiz, sürekli gelişen ve büyüyen üniversitemize, işin gerektirdiği performansı gösterecek kaliteli iş gücünü temin etmek, doğru pozisyonlarda konumlandırmak, kişisel gelişimlerini teşvik ederek, en değerli varlığımız olan insan kaynağımızın gelişmesini sürekli kılmaktır.

Yaşar Üniversitesi, çalışanlarının yetkinliklerinin ve performanslarının geliştirilmesine önem vermekte, bu nedenle 360° performans değerlendirme sistemini benimsemektedir.

İnsan Kaynakları Departmanının Ana Sorumlulukları:

 Yaşar Üniversitesi’nin bir yükseköğretim kurumu olarak tercih edilirliğini arttırmak ve devam ettirmek için, alanlarında deneyimli akademisyenleri ve yetenekli çalışanları bünyesine katmak, uzmanlık alanlarına göre işe yerleştirmek.
 Yaşar Üniversitesi’nin öngörü  ve hedefleri doğrultusunda çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesini sağlamak.
 Performans değerlendirme sisteminin uygulamaya geçirilmesi ile kurum içerisinde kısa ve uzun vadeli hedeflerin gerçekleştirilmesine odaklanmayı sağlamak.
 İnsan kaynağının etkin yönetilebilmesi için gerekli olan çalışmaları planlamak ve yürütmek.
 İdari ve akademik birimlere gereksinim duydukları desteği vermek.

Başvurmak için tıklayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir