Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Personel Alımı ve İş İlanları 2022

TKİ olarak kısaltılan Türkiye Kömür İşletmeleri, 1957 senesinde kurulmuştur. İktisadi devlet kuruluşudur. Yılın farklı zamanlarda personel ihtiyacı olmakla beraber, ilanlar duyurulmaktadır.

Türkiye Kömür İşletmeleri İş İlanları

Türkiye Kömür İşletmeleri, resmi bir kurum olması sebebiyle iş ilanlarını da bu kapsamda vermektedir. Dolayısıyla kendi sitesi mutlaka incelenmelidir. Ayrıca internet aracılığıyla erişilebilen Resmi Gazete de günlük takip edilmelidir. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta başvuru tarihleridir. Zira iş ilanlarının açılış ve kapanış günleri vardır. Bundan sonra başvuru yapılamaz ve adaylar yeni ilanları beklemek durumundadır. Dolayısıyla ilerleyen tarihlerdeki ilanlara adaylar büyük önem göstermelidir.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü 5 Müfettiş Yardımcısı Alacak

Türkiye Kömür İşletmeleri Merkez Teşkilatı Teftiş Kurulu Başkanlığında görevlendirilmek üzere, yarışma sınavı ile 7. dereceden 5 adet Müfettiş Yardımcısı alınacaktır.

Sınava Giriş Koşulları

 1. Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde yazılı koşulları taşımak,
 2. Üniversitelerin Maden, Jeoloji, Jeofizik, Kimya, Makine, İnşaat veya Elektrik Mühendisi yetiştiren fakülteleri veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yerli ve yabancı eğitim kurumlarından birini bitirmiş olmak,
 3. Sağlık durumu her türlü yolculuk ve iklim koşullarında görev yapmaya ve seyahat etmeye elverişli olmak,
 4. 2021 yılının Ocak ayının birinci gününde 35 yaşını doldurmamış olmak (01/01/1986 ve daha sonra doğanlar sınava girebileceklerdir.
 5. Taksirli suçlar dışında hürriyeti kısıtlayıcı bir ceza ile hükümlü olmamak,
 6. ÖSYM tarafından 14-20-21 Temmuz 2019 veya 6-12-13 Eylül 2020 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre KPSS 1 puan türünde en az 80 puan ile birlikte sınav tarihi itibarı ile İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden biri olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) (veya buna denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir sınavdan) en az 70 puan aldığına yönelik geçerli belgeye sahip olmak,

Başvuruyu Türkiye Kömür İşletmeleri resmi web sayfasından yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın. 

Nasıl Başvurulur?

Türkiye Kömür İşletmeleri ilan yayınladığı durumda, başvurmak isteyen kişilerin bilmesi lâzım olan bilgileri sağlar. Bunlardan bazıları şu şekilde verilebilir;

 1. Genel şartlar
 2. Özel şartlar
 3. Başvuru şartları,
 4. Başvuru şekli
 5. Başvuru tarihleri,
 6. Alım yapılacak pozisyonlar,
 7. Alınacak personel sayısı

Dolayısıyla adaylar ilanı başından sonuna kadar incelemelidir. Hangi evrakların gerektiği de önemli bir konudur. Zira kurum adaylardan başvuru esnasında bazı belgeler talep edebilir. Bu durumda hepsi toplanmalıdır. Eksik olması durumunda, adaylar başvuru işlemlerini tamamlayamaz.

Bu nedenle başvuru verildiğinde, nelerin istendiğine dikkat edilmelidir. Tüm hazırlıklar tamamlandığında, başvuru ilanda bahsedildiği şekilde yapılabilir.

Çalışılabilecek Pozisyonlar

Türkiye Kömür İşletmeleri içerisinde çok sayıda pozisyon vardır. Bunlardan bir tanesi de madencidir. Eğer bu pozisyona girmek istiyorsanız, firma tarafından resmi şekilde verilen ilanlar her gün incelenmelidir.

Pozisyon Açıklamaları

Madenciler ilgili ekipmanları, araç ve gereçleri kullanarak çalışır. Mineralleri kompresör aleti yahut elleriyle alma, yüzeyde delikler oluşturma, vagonların yüklenmesi sonrasında raylara götürme, patlama ardından sökülen mineralleri yükleme gibi görevleri vardır.

Ayrıca çıkarılan mineralleri cinsine göre fark etme de gerekli nitelikler arasındadır. Patlayıcı maddeleri ateşleme,  maden kuyusu açma gibi işlemleri de yapabilir. Her iş ilanında olduğu gibi, burada da adaylardan talep edilebilecek genel ve özel şartlar vardır. Adaylar bunları incelerek, uyumluluk durumuna göre başvurmalıdır.

Açık Pozisyonlar

Türkiye Kömür İşletmeleri Merkez Teşkilatı Teftiş Kurulu Başkanlığında görevlendirilmek üzere, yarışma sınavı ile 7. dereceden 5 adet Müfettiş Yardımcısı alınacaktır.

Sınava Giriş Koşulları

 • Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde yazılı koşulları taşımak,
 • Üniversitelerin Maden, Jeoloji, Jeofizik, Kimya, Makine, İnşaat veya Elektrik Mühendisi yetiştiren fakülteleri veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yerli ve yabancı eğitim kurumlarından birini bitirmiş olmak,
 • Sağlık durumu her türlü yolculuk ve iklim koşullarında görev yapmaya ve seyahat etmeye elverişli olmak,
 • 2021 yılının Ocak ayının birinci gününde 35 yaşını doldurmamış olmak (01/01/1986 ve daha sonra doğanlar sınava girebileceklerdir.
 • Taksirli suçlar dışında hürriyeti kısıtlayıcı bir ceza ile hükümlü olmamak,
 • ÖSYM tarafından 14-20-21 Temmuz 2019 veya 6-12-13 Eylül 2020 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre KPSS 1 puan türünde en az 80 puan ile birlikte sınav tarihi itibarı ile İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden biri olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) (veya buna denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir sınavdan) en az 70 puan aldığına yönelik geçerli belgeye sahip olmak,

Başvuru Şekli ve Süresi

Sınava başvurular 20/08/2021 günü 23:59’a kadar, www.tki.gov.tr internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. 21/08/2021 günü 00:00’dan sonra sisteme yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Temel Bilgiler

Minimum Çalışma Yaşı: 18

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*