TCDD Personel Alımı ve İş İlanları 2021

TCDD’de çalışmak isteyen adaylara müjde. TCDD bünyesine dahil olup firmaya iş başvurusu yapmak isteyenler aşağıdan gerekli bilgileri inceleyebilir ve TCDD personel alımı ilanlarından dilediğine başvuru yapabilir. Aynı zamanda firmanın açık pozisyonlarını da takip edebilirsiniz.

TCDD olarak kısaltılan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, ülkemizdeki demiryolu taşımacılığında hizmet veren, resmi niteliği olan kurumdur. İş ilanlarını da resmi bir şekilde duyurmaktadır.

TCDD Personel Alımı ve İş İlanları

TCDD İş İlanları

TCDD personeli olmak istiyorsanız, ilanları güncel olarak takip etmeniz gerekir. Bunun için kurumun kendi sayfası her gün takip edilmelidir. Ayrıca Resmi Gazete ve İŞKUR da aynı şekilde incelenmelidir.  Zira ilanlar belirli günler arasında olduğu için, geç fark etmek bir ilanı kaçırmaya neden olabilir.

TCDD 25 Demiryolu Trafik Operatörü Alacak

İşgücü Taleplerimiz 19.10.2021 – 25.10.2021 tarihleri arasında İŞKUR’da yayınlanacaktır.

Genel Şartlar

 1. Demiryolu Trafik Kontrolörü sanat kolunda işe alınacak adaylar İSTANBUL il sınırlarında bulunan işyerlerimizde çalıştırılacaktır.
 2. Adaylarda, İŞKUR’da ilan edilen işgücü talebinin son başvuru tarihi itibariyle 46 yaşından gün almamış olmak,
 3. Adaylarda, İŞKUR’da ilan edilen işgücü talebinin son başvuru tarihi itibarıyla meslek liselerinin Elektrik, Elektronik, Elektrik Elektronik, Makine, Motor, Mekatronik bölümleri ile meslek yüksekokullarının Elektrik, Elektronik, Elektrik Elektronik, Makine, Motor, Mekatronik programları ve denklik grubunda yer alan bölüm ve programların birinden mezun olmak Lisans mezunu olarak gelenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
 4. Adaylarda, İŞKUR’da ilan edilen işgücü talebinin son başvuru tarihi itibarıyla kent içi raylı sistemlerde 3 yıl tren sürücüsü (Tren Makinisti, Tramvay/Metro Sürücüsü (Vatman)) veya 2 yıl trafik kontrolörü (Demiryolu Trafik Kontrolörü, Trafik Baş Kontrolörü (Demiryolu), Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü) olarak çalışmış olma şartı aranmaktadır. Adaylar bu çalışmalarını karekodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ile belgeleyecektir. Bu belge e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr. adresinden alınacaktır.
 5. İŞKUR’ca gönderilen nihai listedeki adayların; ilanda belirtilen şartları taşıyıp taşımadıkları noter huzurunda 17.11.2021 tarihinde yapılacak kura çekimi öncesi aşağıda belirtilen belgeler ile TCDD web sitesi (http://www.tcdd.gov.tr/) duyurular bölümünde ilan edilecek tarihler arasında TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığında kontrol edilecek ve belgeleri alınacaktır.
 6. Tecrübe şartı istenen taleplerimize başvuru yapan adaylar, bunu belgeleyemedikleri takdirde haklarında tutanak düzenlenecek ve Türkiye İş Kurumuna gerekli şartları taşımadığı için başvurusunun kabul edilmediği bildirilecektir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Nasıl Başvurulur? 

TCDD içerisinde çok sayıda pozisyon vardır. Kurum yılın farklı dönemlerinde iş ilanı paylaşarak, gereksinimlerini karşılama yoluna gider. Duyuru paylaşıldığında,

 1. Hangi pozisyona alım olacağı,
 2. Kaç kişi alınacağı,
 3. Başvurunun nasıl yapılacağı,
 4. Başvurunun nereye yapılacağı,
 5. Başvuru şekli,
 6. Genel şartlar,
 7. Özel şartlar,

Gibi bilgiler adaylar ile paylaşılır. Dolayısıyla adayların ilanı gözden geçirip, nasıl başvuru yapılacağını incelemesi yeterli olur. Burada evrak talep ediliyorsa da istenen tüm belgeler, eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Çünkü eksik hazırlarsanız, başvuru işlemleri de tamamlanamaz.

Her iş ilanında olduğu gibi, TCDD de adaylardan bir takım nitelikler ister. Ancak bu her pozisyonda farklıdır. Dolayısıyla başvuru öncesinde mutlaka bu duruma dikkat edilmelidir. Eğer adaylar kendi bilgi ve tecrübelerini bu alanla karşılaştırırsa, daha iyi sonuçlar alabilir.

Çalışılabilecek Pozisyonlar

TCDD içerisinde çok sayıda departman bulunur. Bu durum, bünyesinde farklı pozisyonların da olduğunu gösterir.  Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Tezgâh makine ve talaşlı imalat işçisi
 2. Elektrikçi
 3. Vagon imal ve tamircisi
 4. Kaynakçı
 5. Mekanik vasıta tesis
 6. Cihaz ve vinç operatörü 

Yılın herhangi bir zamanında bunlara alım yapılabileceği için, ilgilenen kişiler takipte kalmalıdır.

Pozisyon Açıklamaları

TCDD için yukarıda verdiğimiz pozisyonlardan, bazılarında açıklamalar şöyledir;

 • Kaynakçı: Metalleri kesen, ardından ergitme yaparak birleştiren elemanlardır.
 • Elektrikçi: Bina içlerine veya dışlarına elektrik tesisatı döşeme gibi görevleri vardır.
 • Cihaz ve Vinç Operatörü: Demir yolu alanları, sanayi-inşaat sahaları gibi yerlerde ağır ve büyük unsurları kaldırmak, yerleştirmek için kullanılan vinçleri kullanan elemandır.

Temel Bilgiler

Minimum Çalışma Yaşı: 18

21 yorum

 1. Merhaba %40 engelliğim iş kaybım yok.duzenlı ve aktif olarak çalişabilirim. çalişma yönünden bir sıkıntım yok.ilgilenirseniz iltibat no 05061138268 saygılarımla

 2. SLM DİYARBAKIR MERKEZ DE OTURMAKTAYIM VE İŞ ARIYORUM NE OLURSA NE İŞ OLURSA ÇALIŞA BİLİRİM HER İŞ TE DE TERCÜME LİYİM TELEFON NUMARAM 0535 446 35 70 BU NUMARADAN BANA ULAŞA BİLİRSİNİZ LİZE MEZUNUYUM

 3. Merhaba ben işitme engeliyim tcdd ısparta çalışmak
  Olmak İstiyorum geçen sene emekli oldum mesaj no: 0505-601-
  8436 mesaj yazabilirsiniz cevap bekliyorum

 4. Merhaba ben 1.70boyunda 65kilo m.e.bakanlığından onaylı kaynakçılık dalında kalfalık ustalık belgem ve b a2 ehliyeti m mevcut t.c.d.d kurumunda personel olmak istiyorum 05304966524

 5. Mrh ben Fatih 33 yasindayim. Ben hollandada devlet demir yollarinda (bunun 5 senesini hangarda trenlerin elektrikli cihazlarin bakiminda calistim) 11 senedir calismaktayim. Suanki yaptigim iş trenlerin günlük teknik kontrolunu ve eletrik ve meganik agrizalarini temir ve analiz ediyorum. Elektrik diplomam var. Suanda megatronik 3 bolümünü bitirmek üzeriyeyim. TCDD calisa bilme imkanim var mi. Veya nereye basvuru yapa bilirim? Saygilarimla

 6. mrb endüstri meslek lisesi yapı inşaat böülümü mezunuyum ünv 2 sınıf terk maddı sıkıntıdan bölumumu okuyamadım ama kucuk hayalımdı tcdd sizlerle çalışmak bnimicin bir onur olaçagını düşünürüm evliyim suan işsizim yardımcı olmanızı temenni ederim şimdiden tşk kolaygelsin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*