PTT Bank Gişe Memuru Alımı 2022

1840’yı yıllara kadar dayanan köklü bir tarihi olan PTT, her gün birçok vatandaşa farklı konularda hizmet vermektedir. Sürekli gelişen kurum, gişe memuru alımı gerçekleştirerek, zamanla ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

PTT Bank Gişe Yetkilisi Alımı

PTT bilindiği üzere bir devlet kurumu olduğu için, burada çalışmak isteyen adayların ilk olarak Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek, minimum 70 puan alması gerekir. Zira adaylardan istenebilecek bir koşuldur. Eğer bu olmazsa, başvurunuz da kabul edilmeyebilir. Genel anlamda gişe memurları, şu gibi görevlere sahiptir;

 1. Kişilere hangi hizmeti almak istediğini sorma
 2. Müşteriler tarafından sorulan soruları cevaplama, müşteri bilgilerini sisteme girme
 3. Otomatik ödeme talimatı yapma
 4. Para transferi yapma
 5. Fatura ödeme
 6. Hesap açma ve hesap kapama yapma

Eğer PTT kapsamında çalışmak istiyorsanız, kurum tarafından aranan tüm nitelikleri de karşılamanız gerekir.

PTT Bank Gişe Memuru Alımı Yapacak

PTT yılın farklı zamanlarında işe alımlar yapmaktadır. Kurum resmi olduğu için, ilanlar da bu çerçevede verilmektedir. Bu nedenle adayların PTT’nin kendi sayfasında bulunan duyurular ekranını, Resmi Gazete’yi ve İŞKUR’un ilanlarını takip etmesi gerekir.

Böylece ilanlar zamanında keşfedilebilir ve başvuru yapılabilir. İlanlar yayınlandığında, şu gibi bilgiler içinde yer alacaktır;

 1. Başvuracak adayların taşıması gereken nitelikler
 2. Hangi pozisyona personel alımı yapılacağı ve kaç kişi alınacağı
 3. Başvuruların hangi tarihler arasında kabul edileceği
 4. Başvuruların nereye ve nasıl gerçekleştirileceği
 5. Başvuru esnasında getirilmesi gereken evrakların neler olduğu

Dolayısıyla adayların, tüm ilanı değerlendirerek, uyarınca hareket etmesi gerekir. Böylece başvuru sorunsuzca yapılabilir. Eğer gerekli evraklar getirilmezse başvuru uzayabileceği için, bu duruma dikkat edilmelidir.

PTT Bank Gişe Memuru Sınavları Ne Zaman?

Bankalar gişe memuru alacağı zaman sınav da yapılmaktadır. Bu nedenle PTT’ye çalışan olarak girmek isteyen kişiler gişe memuru sınavı ne zaman? Sorusunu da sıkça merak etmektedir. Zira kimse bunları kaçırmak istemez.

Burada tek yapmanız gereken, açıklanan ilanları kontrol etmedir. Burada gerekli olan tüm bilgiler yazılıdır Gerekli belgeler ile başvuru için gittiğinizde, PTT yetkililerine de bu soruyu sormanız mümkündür. Ardından sadece sınava, zamanında katılım yapılmalıdır. Burada şu gibi sorular adaylara yöneltilebilir;

 1. Türkçe yazım kuralları, paragraf ve dil bilgisi
 2. Sözel akıl yürütme
 3. Mantıksal ve sayısal akıl yürütme
 4. Temel yurttaşlık bilgisi
 5. Türkiye coğrafyası
 6. Ölçme becerisi
 7. Genel kültürel ve genel sosyo ekonomik hususlar

Eğer sınava girecekseniz bu konulara genel olarak çalışmanız önerilir. Böylece bilgilerinizi de güncelleyebilirsiniz. Şayet deneme ya da test çözerseniz, ayrıca soru çözme hızınızı da arttırabilir, böylece size tanınan süreyi daha pratik şekilde değerlendirebilirsiniz.

PTT Bank Gişe Memuru Nasıl Olunur?

PTT bir devlet kurumu olduğu için, alımlar da bu kapsamda yapılmaktadır. Dolayısıyla öncelikle bir ilanın yayınlanması, ardından da adayların başvurması gerekir. Ardından diğer süreçlerin tamamlanması sonucu uygun bulunursanız, işe kabul edilebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*