Koruma Memuru Alımı, Maaşı, Şartları

koruma-memuru

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Memuru Alımı Yapacak!

Emniyet Genel Müdürlüğü, BİMER başvurularına verdiği cevapta koruma memurluğu kadrosuna ilişkin kanun çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Emniyetten verilen cevapta, koruma memuru kadrosuna alınması planlanan kişilerde aranan şartlara detaylı olarak yer verildi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesine alınacak 30 bin koruma memurunda fiziki şartlar ön plana çıkıyor. Peki 30 Bin Koruma Memur Alımı ve Basvuruları Ne Zaman Başlayacak? EGM Şartları ve Kılavuzu var mı? Koruma Memur Alımı için ne şartlar aranıyor? İşte Koruma Memur Alımı ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde.

Koruma Memuru Olmak Gereken Şartların Bazıları

Koruma memuru olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10’u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.
Adaylar, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitim aldıktan sonra kadrolu olarak göreve başlayacak. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları silahlı olarak görev yapacak.

Koruma Memurlarının Sahip Olacağı Yetkiler

Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.

10 BİN KORUMA MEMURU KADROSU AÇILDI

Kamuda 10 bin yeni koruma memuru kadrosu açıldı. Bu uygulamayla Hükümet; statlarda, üniversite ve devlet öğrenci yurtlarında güvenliği sağlamak için önemli adımlar atmış olacak. TBMM’nin açılmasıyla birlikte hemen, 6222 sayılı yasada değişikliğe gidilerek; statlarda ve üniversitelerdeki özel güvenliğin yerine, devlet memuru statüsünde ”koruma memurlarının” yerleştirilmesi kararı çıkarılacak. 6222 sayılı Spor’da Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair Kanun yasada değişikliğe gidilmesinden sonra, 10 bin kişilik kadro tayin edilecek. Koruma memurluğu için adayların hem üniversite mezunu olması hem de güvenlik sertifikasına sahip olması gerekiyor. Başvuranlar adayların, KPSS sonucuna bakılarak sırayla kadro verilecektir.

NE KADAR MAAŞ ALACAKLAR!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koruma memuru alımına ilişkin hazırladığı kanun değişikliği tasarısına son şekli verildi.
Polis teşkilatına ilk etapta 10 bin, daha sonraki aşamalarda ise 20 bin koruma memuru alınacak. Alımlar 3 yılda tamamlanacak. Koruma hizmetleri, stadyumlar ve üniversitelerin güvenliği silahlı görev yapacak 30 bin koruma memuruna emanet edilecek. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.

DİĞER ŞARTLAR

-En az lise mezunu olanlar koruma memuru olacak.
-25 yaşından gün almayanlar başvurabilecek.
-Atanacaklar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.
-Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.
-Koruma memurluğu kadrolarına atanacaklar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacak.
-En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek.
-Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak.
-Lisans mezunu olanlardan en az bir yıl süreyle kıdemli koruma memuru olanlar polis memuru olabilecek.
-Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek.
-Kadroda ağırlık taşraya verilecek.

İçişleri Bakanlığının bir süredir üzerinde çalışma yürüttüğü koruma memuru alımı için hazırlıklar tamamlandı. İlk aşamada 28 bin 500 koruma memuru alımı yapılacak. Akabinde bu sayı 50 bini bulacak.

9 Comments

  1. 23yasindayidim aserligimi koruma olarak tamamladim bir yil silah kullandim profesyonel olarak 1/94 boy,110 kilo, esmer yapiliyim bu ise cok ihtiyacaim var cunku koruma benim isim severek yaptigim bir istir saygilarimla…

  2. merhaba ben aydında ikamet ediyorum silahlı özel güvenlik kimlik kartı sahibiyim B ehliyetim var 24 yasında 1.79 boy 70 kilo aydın merkez ve mugla merkez de olabilir acil iş arıyorum saygılar ılgınıze tesekkur ederim
    0506 985 35 75 0553 264 40 09

  3. çanakkale geyiklide oturuyorum lise mezunuyum silahlı özel güvenlik seltifikam var boy:1.80 kilo:85 kunfu kahverengi kuşak sahibiyim 3sene boks yabtım iş ayırt etmem temizlik işide olsa çalışırım evli 1 cocuk babasıyım tel: 0545 638 56 65

  4. 14.01.1982 doğumluyum.10 senedir iskenderun cumhuriyet lisesinde güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktayım.evliyim , askerliğimi yapmış bulunuyorum. iskenderun ‘da ikamet etmekteyim . boy 1.90, kilo 85. tel 05346221472

  5. yaşım 26 askerligimi yaptım evliyim bir çocuk babasıym silahlı güvenlik sertifikam var 1.73 boyunda gerçekten işe ıhtıyacım var ankara mamakta ikamet etmekteyım tel:0541 917 92 60

  6. 24 yaşındayım askerliğimi yaptım boyum 1,87 kilom 74 1990 doğumluyum silahlı özel güvenlik sertifikam vardır. çalışmak istiyorum ihtiyacım var artvinliyim adım murat tel 0534 568 84 03

  7. 26 yasındayım bende basvurabılırmıyım cevabınızı beklıyorum.evliyim ve suan buna cok ıhtıyacım var.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*