Hostes nasıl olunur? Maaşları ne kadar?

hostes-nasil-olunur

Hostes nedir : Kabin memurları yolcuların uçakta güvenli bir şekilde seyahat etmelerini ve onların rahatlarını sağlamakla görevlidirler. Erkek kabin memuruna host, kadın kabin memuruna da hostes denilmektedir.

Hostesler Ne İş Yaparlar ?

Kabin memurları uçuş öncesinde ofislerinde buluşarak brifing yaparlar. Bütün ekip orada çalışır. Burada uçuş ile ilgili görüşlerini ilettikten sonra uçağa geçerler.  Kendi çalışma talimatlarına göre uçakta görevlerini yerine getirirler. Öncelikli görevleri yolculardan bir yerden bir yere güvenli bir şekilde götürmektir. Hostesler bütün çalışmalarını uluslararası kurallara göre hazırlanmış olan çalışma talimatlarına uyarak uçağı hazırlarlar ve yolcuları uçağa davet ederler. Yolcular uçağa giriş yaptıktan sonra kapı kapanır ve uçuş başlar. Hostesler uçuş sırasında yolculara bir takım ikramlarda bulunurlar. Yolcuların hastalık durumlarında onlara ilgi gösterirler; gerekirse ilk yardım yaparlar. Uçakta yolcuların sıkıntılarını çözmeye çalışırlar. Uçuş sonrasında yolcular uçaktan indikten sonra uçakta herhangi bir eşyanın unutulmaması için arama yapılır. Daha sonra hostesler uçağı emniyetli bir şekilde diğer görevlilere teslim ederler.

Nasıl Hostes Olunur ?

Hostes olmak için ilk başvuruyu yaptıktan sonra ilk yapacağınız şey o şirketin gösterdiği yerde boy kilo ölçümü yapılır ve sizin fiziksel olarak uçuşlara uygun olup olmadığınız kontrol edilir. Daha sonra bir ingilizce sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavı geçebilmeniz için en az orta düzeyde ingilizce bilmeniz gerekmektedir. Bundan sonra ki adım ise türkçe olarak yapılan mülakattır. Bu bölümde hosteslik mesleğini neden seçtiğinizi  ve kişisel düşüncelerinizi sorarlar. Bazı şirketler hostes olmak için seçilecek kişileri psikolojik testlerden geçirebilirler. Bu test sosyal olarak sizin işe hazır olup olmadığınızı gösterir. Bu sınavları başarıyla geçtikten sonra eğitiminize başlarsınız.

THY’de Hostes Olma Şartları

Hostes olmak istiyorum , THY’de çalışmak istiyorum ya da nasıl hostes olunur merak ediyorsanız aranan fiziki ve diğer şartlar aşağıda sıralanmıştır.

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. İstanbul’da ikamet etmek,

3. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

4. Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,

5. İyi derecede İngilizce bilmek (ikinci dil tercih sebebidir),

6. Boy ve kilo oranları :

Bayanlar için : 160 – 175 cm arası boya sahip olmak,

Baylar için : 170 – 185 cm arası boya sahip olmak,

Boyu ile kilosu arasında uygun fark fark bulunmak:

Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

Baylar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

7. Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu gerekiyor)

8. Adli sicil kaydı bulunmamak ( trafik gibi taksirli suçlar hariç)

9. Daha önce THY. A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak

Hostes Maaşları

Hostes maaşları özel şirketlerde ve THY‘da farklılık göstermektedir. 2013 yılı rakamlarına göre özel şirkette çalışan bir hostesin maaşı 1.500-2.000 Tl arasında değişirken, bu rakam THY’da 3.600 TL’dir.  Hostes maaşları görüldüğü üzere de diğer bir çok mesleği göre oldukça fazladır. Bu yüzden mesleğin cazipliği de artmaktadır.

Hostes nedirhostesler ne iş yaparlarhostes maaşları ve nasıl hostes olunur bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Hosteslik mesleği hakkında merak ettiklerini yorum olarak dile getirebilirsiniz.

1 Comment

  1. Tek hayalim hostes olmak okul yillarimda ulasimimi sürekli uçakla sagladim buiisteğini sahada arttirdi her uçağa bindiğinde hosteslerin yanina gider bu meslek hakkında bilgi edinirdim :)onlarla arkadaş oldum sayilir:)ama benim tek sorunum İngilizce 🙁 kursa gideyim diyorum çok maliyetli ne yapacagim Nasil hayalime ulasacagim bilmiyorum: (

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*