İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci nasıl olunur?

Küçük yaşlardan itibaren ‘Büyüyünce ne olmak istersin?’ sorusuyla sık sık karşılaşırız. Herkes farklı hayaller peşinde koşar. Parlak bir gençlik yetiştirebilmek için öğretmen, insanları sağlığına kavuşturabilmek için doktor. Kimisi de kahraman bir itfaiyeci olmanın hayalini kurar.

Geceleri uykuya dalmadan önce alevlerin arasından küçük bir kız çocuğunu ya da yavru bir köpeği kurtardığında çevresindeki insanların ona kahramanmışçasına bakışlarını hayal eder. Sizler de bu hayale sahipseniz gelelim şimdilerde beş yaşında başlanan eğitim sürecinde çizeceğimiz yollarla itfaiyeci nasıl olunur?

itfaiyeci nasil olunurİtfaiyeci olmak için öncelik lise mezunu olmak. Eğer lise eğitiminizi tamamlamış durumdaysanız, yaşadığınız ya da yaşamayı düşündüğünüz şehirdeki belediye kapsamında çalışan şehir itfaiyelerinin ilanlarını takip edebilirsiniz.

 

 

 

İtfaiyeci Olma Şartları

İtfaiyeci olmak için aşağıda bahsedeceğim şartların sağlanması gerekir

  • T.C vatandaşı olmak.
  • 1 yıldan daha fazla uzun süre hapis cezası almamış ve yüz karartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olmak.
  • Erkekler için askerliğini tamamlamış olmak.
  • Kapalı, dar alan ve yükseklik korkusu olmamak şartıyla çalışma koşullarına uygun olmak.
  • Bulaşıcı ya da kalıtsal bir hastalığa sahip olmamak, Çalışma koşullarına uyum sağlayabilmek için fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları barındırmamak.
  • Erkeklerde en az 1.67 kadınlar da ise 1.60 boyunda olmak.
  • 30 yaşını aşmamış olmak.
  • Sürücü belgesine sahip olmak.

Bu şartlar sağlandığı takdirde bir itfaiyeci olunabilir. Bunun dışında ise diğer bir yol olarak iki yıllık; Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümlerinden mezun olarak da bir itfaiyeci olabilirsiniz.

Son olarak da her ülkenin kahraman itfaiyecilere ihtiyacı vardır bu hayalinizi gerçekleştirmeyi başardığınızda birden fazla canı kurtarmanın kutsallığına kapılmanız olasıdır. Filmlerdeki gibi bir macera içinde olmayı beklerken, alevlerin arasında kaldığınızda her zaman bir mucize gerçekleşmiyor. Bu yüzden önce kendi can sağlığınızı korumakla yükümlü olduğunuzu unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*