İcra Memuru Nasıl Olunur?

İcra memuru nasıl olunur?

Öncelikle Türk vatandaşı ve eğitim düzeyiniz en az lise mezuniyeti olmalıdır. Kamu çalışanı olmak isteyen herkesin girmesi zorunlu tutulan ve eğitiminize uygun alandaki memuriyet için gerekli olan KPSS sınavına girmiş, asgari 70 puan almış olmalısınız. Ayrıca 35 yaşından gün almamanız gerekmektedir ki bunun için tarih’te (2014 KPSS’ YE göre 1979 ve sonrası doğumlular) şeklinde belirtilmiştir.Tabii ilk şartları bunlar olmakla beraber istenilen başka şartlar da var.

Adalet Bakanlığı tarafından oluşan açık için personel alım ilanı belirli aralıklarla yapılmakta olup burada belirtilen şartlara uygunluğu taşımanız sonucunda gerekli müracaatı yapabilirsiniz. “Bu mesleğe başvuru kadro açığı var ise gerçekleşir.”

Diğer istenilenlere gelecek olursak, Kamuya dair herhangi bir suç ve ceza işlememiş olmak, görevi ile alakalı engel teşkil edecek akıl rahatsızlığı olmamak, erkek adayların askerlikle ilgili problemi olmamak, örgün eğitim ile Milli Eğitimden de onaylı olmak koşulu ile bu kurs’ta olabilir, daktilo veya bilgisayar bilgisine sahip olmak. Ve akabinde sizi yine iki adet farklı (sözlü/uygulamalı) sınav bekliyor.

icra memuru nasil olunur

Uygulamalı sınav sizin yazı yazma hızınızı, doğruluğunu, imla hatası, cümle tekrarı ve eksik kelimelerinizi kontrol amaçlı yapılmaktadır. Mutlaka 3 dk. içerisindeen az 90 kelime yazmış olmalısınız. Bu testi yapmadan bir hafta önce üzerinde çalışmanız için metinler duyurulacaktır. Yani ne kadar çok ve hatasız, verilen metine bağlı kelime yazarsanız başarınız da orantılı olarak artacaktır. Sonra sıra sözlü sınava geliyor. Sözlü konuları genel ve mesleğe bağlı hukuk, icra sorularından oluşmaktadır. Sınavların her ikisi de Ankara da yapılmaktadır.

İcra memuru nasıl olunur? Hakkında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda özet olarak tüm istenilen şartları sağlayıp, yapılan sınavlarda da başarılı olursanız sıralamaya dâhil edileceksinizdir. İsterseniz genel şart ve uygunluk ile ilgili daha detaylı bilgiyi Adalet Bakanlığı resmi sayfasında bulabilirsiniz. Sizlere gerekli bilgilendirmeyi umarız yapabilmiş ve katkı sağlamışızdır. Aslında mesleği seçecekler eski yıllara göre daha şanslılar; çünkü önce ki yıllarda eğitim durumu en az Ön lisans istenmekte idi. Şimdi ise bu lise ve dengi şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Şimdiden mesleği tercih edenlere kolaylıklar diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*