Hurdacı nasıl olunur?

Hurda; işe yaramayan, asıl görevini yerine getiremeyen, muhtemelen geri dönüşüme müsait araç, gereç ve eşyalardan oluşmaktadır. Birde bu hurdaların toplanması veya teslim edilmesi, ayrıştırılması ve geri dönüşüme müsaitse ilgili yerlere gönderilmesi işlemi vardır. Hurdanın toplanmasından, geri dönüşümüne kadar yapılan işlemler hurdacıların görevidir.

Hurdacı nasıl olunur?

Hurdacılık ev geçindirme sanatı ve bir bakıma meslektir. Hepimiz yaşadığımız mahallelerde el arabalarıyla sokaktan geçen hurdacıları görmüşüzdür, işte bu hurdacılar hurdacılık mesleğinin başlangıcı ve odağıdırlar. Hurdacılar sokaktan geçen her hangi bir seyyar satıcı gibi, sokakta yaşayan ahaliyle samimi olup arkadaşlık ve dostluk kurarlar. Yaptıkları aslında ticari ve sosyal bir faaliyettir. Sabah erken saatlerde yollara düşerler, sokaklarda gezerler, hurdacı geldi, eskici geldi diye bağırıp ekmek paralarını kazanıp topladıkları hurdaları bağlı bulundukları birimlere teslim ederler ve evlerine dönerler.

Hurdalar teslim edildikleri yerlerde çalışanlar tarafından ya da teknik araçlar kullanılarak ayrıştırma işlemine tabi tutulurlar. Ayrıştırma işlemi sırasında çalışanlar her türlü iş güvenliği ve iş sağlığı araç ve gereçlerini kullanmak zorundadırlar, çünkü bulundukları ortamda her türlü sağlıksız ve tehlikeli maddelerin olduğunu bilmelidirler.

Hurda ayrıştırma işlemini de hurdacılar yapar. Hurdalar birkaç çeşide ayrılırlar, kâğıtlar, camlar ve evlerde kullanılan araç ve gereçler gibi.

Hurda kâğıtlar ve camlar genellikle fabrika atıklarıdır. Hurdacılar bu hurdaları toplamak için fabrikaları gezerler. Hurdacılarla fabrikalar çoğunlukla anlaşmalı çalışırlar. Evlerden toplanan hurdalar da genellikle buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi televizyon dur. Evlerden toplanan araç gereçlerde içlerinde kullanılan parçaların ayrılması işlemine girerler. Bu ayrıştırma işlemini yapanlar da hurdacılardır. Bunların içinden çıkan parçalarda ilgili yerlere gönderilirler.

Hurdacı nasıl olunur

En son ayrıştırılan bütün hurdalar geri dönüşüm birimlerine gönderilirler. Geri dönüştürülen hurdalar vatandaşın kullanımına sunulmak üzere tekrar üretilirler. Hurdalar aslında kullananın, toplayıp ayrıştıranın, tekrar kullanıma hazır hale getirenin ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer hurdacı nasıl olunur sorusunu sorarsak, yukarıda saydığımız, sokaklarda ticari ve sosyal aktiviteleri, fabrikaları ve üreticileri düşünmemiz gerekir ki sorumuzun cevabını almış olalım. Unutmayalım ki hurdalar ve hurdacılar hayatımızın ayrılmaz ve zorunlu parçalarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*