Kahveci Nasıl Olunur?

Kahveci nasıl olunur?

Son zamanların en popüler içecekleri arasında yer alan kahve ülkemizde de günden güne yaygınlaşarak devam ediyor. Kahve Dünyası, Mado gibi popüler mekânlarda Türk kahvesi, latte, mocha, vs. saymakla bitmeyen çeşit çeşit kahveler genç, ihtiyar herkesin gün içinde, uzun ve yorucu işlerin arasında, hem sohbet edip hem de dinlenmek için vazgeçilmezi.

Günümüzde, caddelerde adım başı rastladığımız kahve mekânlarıyla kahveciliğin popüler bir meslek dalı haline gelmesi, Kahveci Nasıl Olunur? Sorusunu akla getiriyor. Kahvenin çok talep edilen bir içecek olması, popülerliği, vazgeçilmezliği ve çok iyi bir kazanç kapısı olması sebebiyle, kahve dükkânı açmak pek çok yatırımcının hayalidir. Ancak şöyle bir gerçek var ki; kahve dükkânını açmak başlangıçta epeyce pahalıya mal olacaktır.

Yatırım maliyetinin yüksek olmasına sebep olan öğelerin başında uygun, nezih ve işlek yer seçimi gelir. Bu düzeyde bir yerin getireceği kazançların yüksek olması kadar, böyle bir yerin satın alınması veya kira fiyatı da ilk yatırım maliyetine hatrı sayılır bir yüktür.

Yer seçimi tamamlanıp, gerekli sözleşmeler yapıldıktan sonra kahve dükkânı açmak için iki yöntem vardır. Çoğu işlek mekânlarda hep aynı kahve firmalarının göze çarpması düşünüldüğünde, bu yöntemlerden en yaygın tercih edilenin bu firmaların bayiliğini almak olduğu düşünülebilir. Piyasada güvenilirliği ve deneyimiyle ad yapmış, kendini ıspatlamış firmaların yanında yeni bir adla dükkân açarak rekabet etmek, yüksek yatırım maliyetleri düşünüldüğünde, riskli olabilir. Bu nedenle daha az tercih edilen diğer yöntem de yatırımcının kendine has bir ad ve usul ile kendi kahve dükkânını açmasıdır.

kahveci nasil olunur

İş planınına tekrar bakıldığında sırada dükkâna alınacak malzemelere gelir. Bunların başında; espresso ekipmanları ve kahve ekipmanları, devamında ise mobilyalar, elektrik ve tesisat ihtiyaçları sıralanabilir. Tüm bunlardan sonra da gerekli izinler alındıktan sonra uygun personel istihdamı, gösterişli bir açılış, ilgi çekici reklam ve cazibeli kampanyalar yapılır.

Her ne kadar kahve dükkânı açabilmek için yapılması gereken hazırlık, plan ve uygulamaların çokluğu, zorluğu ve maliyetliliği göz korkutsa da işin sonunda elde edilen kazançlar, böyle bir yatırımı düşünenler için görülmeye değer. Tabi ki kahve dükkânı sahibi olduktan sonra artık ömrünüzün sonuna kadar bedava kahve içebileceğiniz de unutulmamalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*