Hizmetçi Nasıl Olunur?

Yoğun bir programa sahip olan, bulaşık, çamaşır, toz alma gibi ev temizliği, yemek, ev alışverişi, evcil hayvan bakımı gibi evde yapılması zorunlu olan ve bu işlere vakti olmayan, yapmak istemeyen ya da yapabilecek fiziksel yeterliliğe sahip olmayan insanlar için belirli bir ücret karşılığı bu işleri yapan kişilere hizmetçi denir.

Hizmetçi olmak için okuma yazma bilmek yeterlidir. Evde odaları, koridorları, tuvalet ve banyoları, mutfağı sağlık standartlarına göre temizlemek, halı, kilim ve mobilyaları silmek, çöpleri boşaltmak, evdeki çocuklar ve bakıma muhtaç yaşlı ve hastalarla ilgilenmek, çarşafları ve havluları değiştirmek, tuvalet ve banyo malzemelerini yenilemek görevlerden bazılarıdır.

Bunların dışında evin gereksinimlerinin belirlemek, bu gereksinimlerin alışverişlerini yapmak ve yerleştirmek, harcamaların kaydının tutmak, yerleri süpürmek, silmek, cilalamak, gümüş ve metalleri parlatmak, varsa garaj ve yüzme havuzundaki pislikleri temizlemek, ampulleri değiştirmek, kıyafetleri yıkamak, ütülemek ve kaldırmak, camları ve duvarları silmek, öteki çalışanları görevlendirmek.

Tamirci çağırmak ve tamircileri beklemek, ekipman ve malzemeleri dezenfekte etmek, perdeleri asmak, panjurların tozunu almak, işverenin talimatlarına göre yemek menüleri hazırlamak ve pişirmek, evcil hayvanların yemek, egzersiz ve temizlik gereksinimlerini karşılamak, bulaşıkları yıkamak, mutfak gereçlerini temizlemek, telefon ve kapılara yanıt vermek, konukları karşılamak, gelen konukların yiyecek, içecek ve konuk odalarının hazırlamak, kıyafet yıkama ve ütü gereksinimlerinin karşılamak ve yaptığı her işi en iyi şekilde yapması hizmetçinin görevleridir.

hizmetçi nasıl olunur

Hizmetçi Nasıl Olunur?

Hizmetçi olabilmek için temiz ve düzenli olmak, diksiyonun düzgün olması, insanlarla ilişkilerinde sıcak davranmak, ahlaki değerlere saygı göstermek, hayvan sever, çocuklarla anlaşabilmek, disiplinli olmak, el ve ayakları kullanarak malzemeleri taşıyabilme, yükleyebilme ve konumlandırabilmek, genel fiziksel aktiviteleri yapabilmek, kaldırma, yürüyüş, tırmanma ve alçalma hareketlerini yapabilme, kontrol mekanizmalarını veya fiziksel aktivite kullanarak makineleri ve süreçleri başlatabilme, ekipmanları ve malzemeleri kontrol edip hataları ve diğer sorunlarını belirleyebilmek, süreçleri ve malzemeleri takip etmek ve sorunları değerlendirip çözebilmek gerekmektedir.

Hizmetçi olarak başvuru yapmadan önce adli sicil kaydı çıkarmalı, sağlık raporu alınmalıdır. Bu iş için en az asgari ücret maaş ve sigorta zorunludur. Hizmetçi nasıl olunur diye merak edenler sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*