Heykeltıraş Nasıl Olunur?

Ressam resmine, şair şiirine ve heykeltıraş ise heykeline ve eserlerine hayal dünyasını aktarır. Bu yüzden en önemli olan konu olabildiğince özgün olmaktır. Eserlerinde hayal dünyasını sergileyen heykeltıraş kimdir ve nasıl olunur?

Taş, beton, sac, demir, ağaç, polyester gibi maddeleri bir düzen çerçevesinde işleyip anıt, abide, gibi süs eserleri yapan kişilere heykeltıraş denir. Peki, ama heykeltıraş nasıl olunur?

Ülkemizde heykeltıraş olabilmek için 4 yıl süren bir eğitim alıp, bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Ama bundan önce 4 yıllık eğitimi alabilmek için Öğrenci Seçme Sınavı(ÖSS’de belirli bir başarı gösterip Özel Yetenek Sınavına girmek için hak kazanmanız gerekmektedir.

heykeltıraş nasıl olunur?

Heykeltıraş Nasıl Olunur?

Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alımı yapan ve “Heykel” alanında donanımlı bir eğitim veren “Güzel Sanatlar Fakülteleri”, “Güzel Sanatlar Mimarlık ve Tasarım Üniversitelerinin ve Plastik Sanatlar Fakültelerinin bulunduğu üniversitelerde ki ilgili bölümlerde bu eğitimi alabilirsiniz.

4 yıllık ‘Heykel Bölümü’ meslek eğitimini bitirdiğiniz zaman Lisans Diploması ve Heykeltıraş unvanı almış olursunuz. Başarılı bir şekilde bu eğitimi bitirip diploma ve unvanınızı aldığınızda kendi hayal gücünüzü ve tasarımlarınızı yapabilir veya sahip olduğunuz bilgileri başkalarına aktararak mesleğinizi yapabilirsiniz.

Heykeltıraşlar genel olarak kendi tasarımlarını yapıp bağımsız olarak çalışırlar. Fakat günümüzde bağımsız olarak kendi tasarımlarını yapan ve bu şekilde kendine iş sahası oluşturan heykeltıraşlar yeterli ilgiyi görememekte ve bunun sonucunda sürekliliği olan bir gelir sağlayamamaktadırlar. Bunun dışında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğüne bağlı olan bazı kurum ve kuruluşlarda, sanat üzerine hizmet veren özel kuruluşlarda sanat danışmanı ve bazı üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Alanında kendini geliştiren heykeltıraşlar iş sahalarını da genişletmektedirler. Bunun için gerekli olan ise; mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi almaktır. Buradan da başarıyla mezun olan heykeltıraşlarhem akademik kariyerlerine devam etmiş olurlar hemde ilgili üniversitelerdearaştırma görevlisi, doçent, profesör ve dekan gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Çokça sabır ve başarı isteyen bu eğitim, günümüzde yeteri kadar ilgi görmemekte fakat bu eğitimi tamamlamış heykeltıraşlara ise ihtiyaç bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*