Hokkabaz nasıl olunur?

Bir sirkin vazgeçilmezi olan hokkabazlar sirk sanatçılarıdır. Birçok nesneyi havaya fırlatıp yere düşürmeden hayret verici gösteriler yaparlar. Hokkabazlık mesleği en eski sirk mesleklerindendir. Eskiden bu yana Orta Çağ’da, Avrupa’da saz şairlerinin okuduğu şarkılar arasında hokkabazlık yaparlardı. Sadece bununla bitmiyor yaptıkları işler. El çabukluğu ile yaptığı hayretler bırakan gösterileri birçoğumuz izlemişizdir mutlaka. Tabiki onların yaptığı hünerlere yetişmemiz pek de mümkün olmasa gerek.

Hokkabaz Nasıl Olunur?

2 ve 3 topla hokkabazlık yapmak aslında diğer yaptıkları hünerlere göre biraz daha kolaydır. Buyüzden size tavsiyem 2 top ile başlayın. Biraz alıştırmadan sonra 3 topa geçip aynı 2 topla yaptığınızı denemeye çalışın. Evet, ilk yapışta pek kolay olmayacak fakat bir süre alıştırma yapmaya başladığınızda emin olun sizde daha güzel ve kolay yaptığınızı fark edeceksiniz. Size bir diğer tavsiyem ise ilk olarak lastik top ile başlamanız işinizi bir nebze daha kolaylaştıracaktır. Çünkü diğer toplara göre yakalaması kolay ve daha hafiftir. O halde kusursuz yapana kadar ellerimizi alıştıralım. Unutmayın biraz sabır gerektiren bir iş.

Evet, şimdi öncelikle ayrıntılı nasıl yapacağımızdan bahsedelim. Öncelikle; tek bir topla başlayın kolay gibi görünebilir ama vücut koordinasyonunu sağlamak için bu yöntem iyi olacaktır. İkinci olarak; ellerinizi göğüs hizasına alın ve dirsekleriniz göğüs hizasına baksın daha sonra topu sağ ve sola doğru atıp tutun. Top 20 cm kavis çizerek göz hizasında olmalıdır.

Daha sonra tek topla iyi bir şekilde alıştıktan sonra bir top daha ekleyin. Toplarınızı elinize alıp alıştırmaya başladığınız ilk topu havaya fırlatın. Gözkavsinizin tam ortasındayken diğer elinizdeki topu fırlatın. İkinci top için olan zamanınızda diğer topu tutmaya çalışın. Bu olaya “değişim” adınıveriyoruz. Unutmadan 2 topla iyi bir şekilde alışıp 3 topa o şekilde geçin. Aksi takdirde durum pek de kolay olmayacaktır. Bu şekilde devam ederek 4 topla denemeye çalışın unutmayın “Sabır olmadan hiç bir şey başaramayız”

Hokkabaz-nasil-olunur

Hokkabazlık için kendinizi geliştirdiğiniz takdirde sirklere başvurabilir, tüm hünerlerinizi insanlar karşında gösterme imkânına sahip olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*