Garson Nasıl Olunur?

Garsonluk kelimesi hepimize basit gelir. Garson! Diye bağıran insanlar aklımıza gelir. Bir restoran ya da bir yemek evi aklımıza düşer. Beyaz gömleklerinin üstüne siyah cepkenlerini giyip koşuşturan insanlar düşleriz. Kimi zamanda sakarlıkları ile bilinirler. Ülkemiz de garson denince akla bunlar gelir ne yazık ki.

Tabi kime sorsak her iş mensubuna saygımız var denir. Ama bir kafe de bir restoranda oturunca bu düşünce unutulur galiba. Garsonlar bir köle gibi kullanılır. Bu tamamen genel düşünce olduğu için bu şekilde yazıyorum. Yoksa her yerde böyle ya da herkes böyle diye bir iddiam yok. Sadece herkesin bir birine saygı duyması gerektiğini ve garsonlara da aynı şekilde saygı duyulması gerektiğini düşünmekteyim. Peki, garsonlara davranışın bu şekilde olması konusunda anlaştıysak bir garson nasıl olmalı? Garson nasıl olunur?

Garson Nasıl Olunur?

Garson olmak öyle kolay ya da ha denince olunan bir meslek değil tabi ki. Her meslekte olduğu gibi garsonlukta da önemli incelikler mevcuttur. Bunların en başında anlayış ve müşteriye karşı incelik gelir. Garson olacak insan hitap edeceği kitlelere karşı sorumluluk altına girer ve mesleğinin inceliklerini doğru yerine getirmeye çalışır. Müşterileri nasıl daha çok memnun ederim diye uğraşır.

Takım arkadaşı olan diğer garson arkadaşları ile daha iyi geçinerek ve onların işlerine yardım ederek ekip ruhunu ortaya koymaya özen gösterir. Tabi bunların yanında bir garson nasıl olunur Garson nasıl olunur? Garson olmakdediğimiz zaman bir garson giyimine çok dikkat eder diyebiliriz. İster çalıştığı mekan ya da restoranın belirli kıyafetlerini giysin ister de serbest kıyafet ile çalışan bir garson olsun tamamen hijyenik olmak zorundadır. Müşterilerin göz zevkini bozmayacak ve ortama da uygun giyecek şekil de kendini ayarlamalıdır.

Garsonluk sanattır derken tabi ki şaka yapmıyordum. Her meslek kendi çapında bir sanat icra eder. Kendini tamamen garson olarak tabir edip ben garsonum diyen bir insan benim düşüncem de ve gözümde bir sanat icra eder. Sanat icra ederken de tabi ki yeni garson olacak adaylara garson nasıl olunur dersi de vermektedirler. Bu yüzden açıkçası kusursuz olmak zorunda olduklarını düşünüyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*