Gardiyan Nasıl Olunur?

Geçmişten günümüze kadar yaşayan tüm toplumlarda, insanların daima korunmaya ve yönetilmeye/yönlendirilmeye ihtiyaçları olmuştur. Devlet bunu; insanların güvenliğini sağlayarak, ihtiyaçlarını gözeterek ve o ihtiyaçları tespit edip temin ederek sağlamıştır. Kurallar koyarak da onları yönetmiş ve yönlendirmiştir. Tıpkı cezaevlerinin çelik iradeli, keskin bakışlı, heybetli koruyucuları “gardiyanlar” gibi… Evet, izlediğimiz çoğu filmde bu sıfatlar, bizlere “gardiyan” kelimesini neredeyse tanımlamıştır. Zaten bir gardiyan daha başka nasıl olur ki?

Gardiyan Nasıl Olunur?gardiyan nasıl olunur

Gardiyan; ceza ve tutukevlerindeki suçluların kanunlara uygun şekilde hareket etmelerini sağlamakla, onların ıslahlarını yaparak topluma yeniden kazandırmaya yardım etmekle yükümlü kimsedir. Gardiyan, aynı zamanda mahkûmların hemen her türlü ihtiyacını ve güvenliği de sağlar. Bu tanımlara göre zihnimizde canlanan insan da; vücutça sağlam, atletik yapılı; insanlarla ilişkilerinde başarılı olan, hoşgörülü, sevecen fakat bunun yanında iradeli ve disiplinli de olmalıdır.

Ancak tabii ki belirli şartlar ve kriterler doğrultusunda bu mesleğe dâhil olabiliriz. Mesela “Türkiye’de gardiyan olmak” fikrini ele alırsak; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak esastır. Şartlar elbette bununla sınırlı kalmıyor. Lise ve dengi bir okuldan mezun olup, daha sonra KPSS’ ye girip en az 40 puan almak gerekmektedir.

Kişi 25 yaşından gün almış da olmalı. Şayet hâl böyleyse fiziksel özelliklere bakılır: Erkeklerde 172 santimetre ve civarı boy aranıyorken, kadınlarda 168 ve civarı boy aranır. (Boy uzunluğunun santimetre şeklinde son iki rakamıyla, kilosu arasındaki fark 13’ den fazla 17’ den az olmalıdır.)

Daha sonra, Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu istenmektedir. Sonuçta göreve gelecek kişinin bedensel ve psikolojik engelinin olup olmaması, işe devamını engelleyecek bir rahatsızlığının olup olmaması önemlidir.

Tüm bu koşulları sağlayabilen kişi KPSS’ den sonra Adalet Bakanlığında yapılacak merkezi sınavdan en az 70 puanı da almışsa gardiyan olarak, polis akademisinde gerçekleşmekte olup 4 yıl süren eğitimini almaya başlar. Sonrasında 2 yıllık stajını da yapıp bir kamu kuruluşunda görevini icra etmeye başlayabilir.

“Gardiyan nasıl olunur?” diyorsanız ve bu yola baş koymuşsanız tüm bu aşama, kriter ve eğitimlerden sonra siz de infaz ve koruma memuru yani gardiyan olabilirsiniz. Bir şekilde mahkûm olmuş insanlara yardım edebilir, hatta belki onları topluma yeniden kazandırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*