Haritacı nasıl olunur?

Haritacı olmak pekte kolay olmasa gerek. Ama başarabilmenin yolu, işini severek yapmaktan, eğitimini almaktan ve azimden geçmektedir.

Haritacılık meslek olarak ele alındığında, gerçekten de saygı duyulması gereken işlerden biridir. Devasa alanları küçücük bir A4 kâğıdına belli ölçüler ışığında sıkıştırıp, bize sunmaktadırlar. Mutlaka fark etmişsinizdir, okul yıllarında Coğrafya derslerimizde kitabın önemli bir kısmı haritalardan oluşurdu.

Çoğumuz belki de düşünmüşüzdür, koca bir alan benzerine çok yakın bir şekilde nasılda küçülüp, o kâğıda sığdırılmıştır diye. Bir nevi ressamlığa benzemiyor mu sizce. En ufak ayrıntısına kadar alçaklığını, yüksekliğini, girintisini, çıkıntısını, engebesini, düzlüğünü belli bir ölçeklendirme yaparak, belki çok az bir hata payı ile belki de sıfır hatayla karşımıza çıkaran yine o haritacılar değil mi?

haritacı nasıl olunur

Haritacı Nasıl Olunur?

Evet, en can alıcı soruya gelelim, Haritacı nasıl olurum sorusuna, Bana göre yanıtı çok basit. Yukarıda da belirttiğim gibi işi sevmek giriş olarak yadsınmayacak bir gerçek. İşini sevmek yolun yarısını araladığımızın bir kanıtıdır. Biraz sabır ve azim, bu işi yapabileceğimizi bize gösterecektir. Gel gelelim eğitim konusuna. Bu konuda eğitim lise dengi okullardan başlıyor. Üniversite alanında çeşitli bölümlere yayılarak 2 veya 4 yıllık alanlarda kendini gösteriyor. Üstünde ısrarla durduğum nokta, haritacılık olsun başka bir meslek olsun, işimizi severek yaptığımız sürece, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Sonuca gelecek olursak, mesleğimizi icra etme adına işimize bağlılığın, bilgi, deneyim ve tecrübeyle harmanlanmasıysa, zaman her zaman lehimize olacaktır. Güzel bir noktaya gelmek, belirttiğim ibarelerin hayata aktarılmasıyla, başarı kaçınılmaz olacaktır. Elimizi bir ressam gibi kullanarak çok güzel haritalar ortaya çıkarmamız içten bile değildir. İnce ayrıntılara yer vererek farkındalığı ortaya çıkarmamız, bizi diğer haritacılardan bir üst konuma çıkaracağı gerçeğini kabul etmemiz gerekir.

Çok çalışarak azimle başarı merdivenlerini birer birer değil de ikişer hatta üçer üçer tırmanarak parmakla gösterilir. Bir haritacı olmak adına her daim belirttiğim üzere, azmin, sevginin ve de en iyi şekilde eğitimini alarak belli bir tecrübeden sonra başarıya açılan kapılar önümüzde birer birer engel olmaktan çıkıp başarıya açılan birer kapı haline dönüşeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*