Farmamak Personel Alımı ve İş İlanları 2022

farmamak-personel-alimi

Farmamak personel alımı yapacak!

Farmamak iş başvurusu yaparak sizde Farmamak’ın gücünden güç alabilirsiniz. Farmamak personel alımı haberlerinin yanı sıra bazı ilan sitelerinde yer alan Farmamak eleman alımı ilanlarını sizler için burada paylaşmaya devam edeceğiz. Farmamak insan kaynakları departmanının yaptığı açıklama şu şekilde:

Değişen dünyamızda değişmeyen olarak kalırsanız, yok olmanız içten bile değil. 50 yıl önce bugün var olan ve Türkiye’nin en büyük 100 şirketinden sadece 30 tanesi ayakta kalabildi. Değişime ayak uyduranlar, çağın trendlerini takip edip ihtiyaçlara cevap verenler gündemde oldular ve ayakta kaldılar. “Hız” artık size heyecan katan bir aktivite olmaktan çıkıp hayatta kalabilmeniz için çözmeniz gereken en önemli sorun olarak karşınıza çıktı. Bu hıza ayak uydurmak için; mesleki trendlerden geride kalmamak başta olmak üzere, sosyal ve ekonomik gelişmelere de duyarsız kalmamak gerekiyor. Genel kültür ve çağın dinamiklerine ait bilgi ile donatılmış kişiler, ancak işletmeleri bir yerden bir yere taşıyorlar. Nereden mezun olduğunuz yada hangi ülkede master yaptığınızdan ziyade, asıl önemli olan hayatınıza nasıl yön verdiğinizdir. Gelişim eğiriniz yukarıyı gösteriyorsa buda geleceğe dair fikir veriyor. Dikiz aynasına bakmadan araç kullanmamın ne kadar zor olduğu hepimiz biliriz. Bu yüzden, değişime liderlik eden, takım oyuncusu ve takımda liderliği zorlayan çalışanlarla yürümeyi tercih ediyor ve adaylarımızı buna göre seçiyoruz.

 

İnsanı bir kaynak olarak kullanmak değil niyetimiz, aksine kaynakları insanca kullanmak… İnsan onuruna yakışır bir şekilde ve süreli gelişime hizmet ederek, sistemler oluşturmak… Biz insan kaynakları olarak bu düşünce ile hareket ediyoruz ve sistemler kurmaya gayret gösteriyoruz. En önemli gelişim göstergelerinden biri olan Kariyer yönetimi için üç soruya cevap arıyoruz;

Şu anda neredeyim?
Nerede olmak istiyorum?
Hedeflerime nasıl ulaşırım?

70/20/10 modeli, mentörlük, iç terfi sistemi, katalok eğitimleri, gelişim ihtiyaçlarını belirleme faaliyetlerimiz bu sorulara cevap bulmamızı sağlıyor, bize yön veriyor. Performans ölçme araçlarımız da bize yetenekli insanları etkin bir şekilde layık oldukları yerde değerlendirme fırsatı veriyor. Bilmediğinizi ölçemezsiniz, ölçmediğinizi yönetemezsiniz. Bu bağlamda oluşturulan performans sistemine göre tüm çalışanlarımız yıl başında hedefler ediniyorlar, ara görüşme döneminde hizalanma sağlandıktan sonra yıl sonunda ise bu hedefler üzerinden değerlendiriliyorlar.

Sistemler birlikte hareket etmemizi sağlayan önemli araçlardır. İçinde duygu yoksa mekanik çözümlerden öteye gitmeyecektir. Bu amaçla “coşkulu olmak” da olmazsa olmazlarımızdan… Biz hep beraber piknikte halay çekiyoruz, futbol turnuvamızda tatlı bir rekabetle rakip oluyoruz ve sonrasında eğleniyoruz.

Siz de hem çalışarak gelişmek, hem de aynı zamanda eğlenmek ister misiniz?

Eğlenceli ve dinamik bir iş hayatına yer almak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki linke tıklayın!

Hayat Boyu Başarılar,

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*