Diş Teknisyeni Nasıl Olunur? Maaşları ne ladar?

diş-teknisyenliği

Diş Protez Teknisyenliği nedir; 

Diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini yapan kişidir.

Diş Protez Teknisyenleri Ne İş Yaparlar;

– Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine alçı ile suyu karıştırarak yaptığı hamuru dökerek, alçı model elde eder,
– Alçı kalıptan akrilik denilen maddeyi çıkarır,
– Diş hekimince yapılan provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir,
– Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba yerleştirir (mufta safhası),
– Kalıptan çıkardıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar,
– Protez cilası yapar,
– Kırılan protezleri tamir eder,
– Kron köprü yapar,
– Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları),
– Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

Kullanılan Alet ve Malzemeler

– Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.,
– Elektriksiz el aletleri (mufla, bol bol kaşığı, modelaj, ateş spatülü, pense çeşitleri, makas, testere vb.),
– Elektrikli el aletleri ve makineler (tur motorları ve mikromotorlar).

Mesleğin Getirdiği Özellikler

Diş protez teknisyeni olmak isteyenlerin;
– El becerisine sahip,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve estetik görüşe sahip, – Renkleri ayırdedebilen,
– Ayrıntılara dikkat edebilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Diş protez teknisyenleri, diş laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı farklılık gösterebilir. Metal döküm ve metal tesviye işlerinin yapıldığı laboratuarlar tozlu ve gürültülü olabilir. Akrilik ve porselen çalışması yapılan kısımlar temiz ortamlardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışılır. Diş Protez teknisyenleri Diş hekimleri ile iletişim içinde görev yaparlar.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Diş protez teknisyenleri özel diş laboratuarlarında, kliniklerde ve kamu ve özel hastanelerde iş bulabilirler. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde iş bulma şansları biraz azdır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler 

Meslek eğitimi Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez” bölümlerinde verilmektedir. Ayrıca; Mesleki Eğitim Merkezlerinde “Diş Protezcisi” mesleğinin eğitimi verilmektedir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Eğitimin Süresi ve İçeriği

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, meslek dersleri olarak Diş Morfolojisi, Tam protezler, Bölümlü Protezler, Sabit Protezler, Ortodonti, Mikrobiyoloji, Çene-Yüz Protezleri, İlkyardım, Sağlık İstatistiği, Hastalıklar Bilgisi ve genel kültür dersleri okutulmaktadır.

Meslekte İlerleme

Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Ağız Diş Sağlığı , Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde bu proğramlara kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar.

Çeşitli üniversite ve özel laboratuarların düzenledikleri ücretli kurslara katılarak mesleki bilgi ve becerilerini artırabilirler. BENZER MESLEKLER: Diş protez teknikeri, Protez ortez teknikeri.

Burs, Kredi ve Ücret Durumu

Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir.

Diş teknisyenliği maaşları

yapılan işe göre ve tecrübeye göre değişmektedir. Örneğin sadece klasik diş teknisyeni olarak görev alırsanız alacağınız para en az 1000(yeni başlamanız nedeniyle) olabilir. Klasik protez ile uğraşan diş teknisyenleri minimum 1500 TL almaktadırlar. Bunun yanı sıra birçok alan da bulunmaktadır. Porselen, döküm gibi.. Porselen biliyorsanız eğer 2000-3000 liradan başlayan maaşlar almanız mümkün. Kısaca bu mesleği yapmak istiyorsanız çok kazanırsınız.

Diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini yapan kişidir.

– İlgili Eğitim Kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Buradan Türkiye genelinde Diş Protez Teknisyenliği ilanlarına ulaşabilirsiniz.

 

 

 

1 Comment

  1. Bu yazıya inanıp ta sakın olaki bu lânet mesleği secmeyin 20 yıllık dış teknikleri olarak söylüyorum.yoğun stres uzun ve yorucu çalışma süreleri seviyorsaniz başlat tabi.bide beceriksiz dış hekimleri ile uğraşmak çabası.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*