Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? Maaşları ne kadar?

acil-tıp-teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyeni nedir; 

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

Acil Tıp Teknisyenleri ne iş yaparlar;

Yaraları tedavi eder, sarar, Şiddetli kanamaları önler, Solunumun durması halinde Sun’i teneffüs yaptırır, Zehirli maddeleri vücuttan temizler, Deriyi yıpratan maddeleri temizler, Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır, Tansiyon ölçer, iğne yapar.

Kullanılan Alet ve Malzemeler
Tansiyon aleti, Pamuk, Merhemler, ilaçlar, Sonda aletleri, İlk yardım çantası, Sargı bezi.

Mesleğin Getirdiği Özellikler
Acil Tıp Teknisyeni olmak isteyenlerin; İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Dikkatli, temiz, titiz, Soğukkanlı, Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen, Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları
Acil Tıp Teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
Acil Tıp Teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

 Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin Sağlık alanı “Acil Tıp” dalında verilmektedir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

Acil Tıp Teknisyenliği meslek eğitimine başlayabilmek için;  Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okullarının 6–7–8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin içeriği öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda, sağlık mesleği olan acil tıp teknisyenliğine hazırlamaktır. Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra, tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

Meslekte İlerleme

Meslekte ilerleme tamamen, değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ile beceri ve yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır. Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ve Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Acil Yardım Teknikerliği, Adli Tıp Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama, Cerrahi Teknikerliği, İş ve Uğraşı Terapisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları halinde, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Sağlık Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Y.O.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Asgari ücretin 1,5 katı civarındadır, edindiğiniz tecrübeye göre bu miktar yükselebilmektedir. Acil tıp teknisyenleri ne kadar kazanıyor sorusuna net bir cevap vermek zor, çünkü çoğu şirket özel olduğu için bu ücret dağılımı değişebilmektedir ama asgari ücretten fazla alacağınız kesin. Eğitiminiz boyunca birşey kazanmayı beklemeyin, iş hayatına atıldıktan sonra kazanmaya başlarsınız. Acil tıp teknisyenliği veya ambulans teknisyenliği, bazı ülkelerde acil tıp hizmetleri veren sağlık çalışanlarını belirtmek için kullanılan terimlerdir. Genel olarak ambulans şoförü, ambulans hizmetlisi, ambulans görevlisi ve ambulansçı gibi bazı durumlarda küçültücü veya eskimiş sayılabilecek terimler de kullanılır. Acil tıp teknisyenleri, bir çok ülkede hekim müdürler tarafından belirlenen protokollere ve kurallara uygun olarak acil aramalara yanıt verme, bazı tıbbi müdahalelerde bulunma ve hastaneye hasta ulaştırma görevlerini gerçekleştirirler. Acil tıp teknisyenleri, ambulans servisinde ücretli ya da gönüllü olarak, teknik kurtarma ekiplerinin üyesi olarak veya itfaiye ve polis gibi bağlaşık ekiplerin eşliğinde hizmet verebilirler. Acil tıp teknisyenleri, hastanın durumunu değerlendirmek ve hasta ileri düzeyde tıbbi bakım için uygun bir yere aktarılana kadar yeterli nefes ile solunum yolunu korumak ve kardiyovasküler dolaşımı sağlamak amacıyla gerekli acil tıbbi müdahaleleri gerçekleştirmek için eğitilmişlerdir. Uygulanan müdahaleler arasında kardiyopulmoner resüsitasyon, defibrilasyon, ciddi derecede dış kanamayı kontrol altına alma, şok önleme, belkemiğine hasarı önlemek için vücudu hareketsizleştirme ve kemik kırıklarını splintleme bulunmaktadır.

Türkiye geneli aranan acil tıp teknisyenliği ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Buradan aranan acil tıp teknisyenliği ilanlarına ulaşabilirsiniz.

6 Comments

  1. merhaba ben ahmet bu okulları okumak mecburimi yoksam b ehliyeti alsak olabilirmiyiz bunu nasılyapabiliriz bilginizi almak istiyorum iyi günler

  2. valla size cok tesekkur ederim ambulan teknisyeni olmak yurek ve svkat ister allah onlardan razi olsun

  3. size çok teşekkür ederim şimdii hesin kararımı verdim içim çok rahatladı emeğinize sağlıkkk….. ::D :DV 😀 😀

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*