Anestezi uzmanı nasıl olunur?

Anestezi genel olarak; hastanın cerrahi müdahale öncesinde vücudunun tamamının veya bir bölümünün ağrı ve acıya duyarsızlaştırılmasıdır. Anestezi uzmanı eşliğinde gerçekleşen müdahaleler de uzman; hastanın hissizleşmesinde, solunum ve yaşamsal fonksiyonlarının kontrolünde görev almaktadır. Anestezi uzmanı ameliyat öncesinde de hastasını kontrol eder, ameliyat sırasında yapılacakları anlatır ve hastaya en uygun anestezi yöntemini seçer.

Ameliyatlar sırasında hastanın sağlık durumuna göre anestezi türleri uygulanmaktadır. Bunlar; Genel Anestezi ve Lokal Anestezidir. Hastanın yaşamsal fonksiyonlarına zarar gelmeyecek şekilde etkili ilaçlar ve maddeler uygulanarak, hastanın vücudunun belirli bir süre tamamen uyuşturulmasına ve bilincinin kapalı olmasına “Genel Anestezi” denir. Hastanın bilincinin açık olduğu ve vücudun belirli bir kısmının uyuşturulduğu yönteme ise “Lokal Anestezi” denilmektedir.

Anestezi ilk yıllar da sadece ameliyat sırasında kullanılırken, günümüzde anestezinin uygulama alanı oldukça genişlemiştir. Günümüzde anestezi uzmanları ameliyathane dışında da görev almaktadırlar. Anestezi doktorları ameliyat sonrasında hastalarını yoğun bakım ünitesinde takip eder ve sağlık durumları ile yakından ilgilenirler. Görüldüğü üzere anestezi uzmanları sadece ameliyat sırasında değil, öncesinde ve sonrasında da hastaları ile yakından ilgilenmektedir.

Anestezi uzmanı nasıl olunur?

Günümüzde bu soru sorulduğunda genellikle anestezi uzmanı ve anestezi teknisyeni birbirine karıştırılmaktadır. Oysaki anestezi teknisyeni, anestezi uzmanının kontrolünde hastanın ameliyata alınmasını ve ameliyata hazır olmasını sağlar. Anestezi uzmanının yönlendirmesi eşliğinde hastanın durumuna göre hastayı uyutur ve ameliyat sırasında uzmanına yardım eder.

Anestezi uzmanlığı ise anestezi teknisyenliğinden oldukça farklıdır. Anestezi teknisyeninin eğitimi iki seneliktir ve meslek yüksekokulu mezunudur. İki senelik anestezi teknisyenliği bölümünü bitirdikten sonra anestezi teknisyeni olur ve anestezi uzmanının yanında teknisyen olarak çalışmaya başlar. Anestezi uzmanlığı ise tamamen tıp fakültesine bağlıdır. Anestezi uzmanı olmak isteyen bir kişinin öncelikli hedefi tıp fakültesidir.

Tıp fakültesinin altı yıllık eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra, her sene iki defa gerçekleştirilen tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girerek anestezi uzmanlığı bölümü tercih edilir. Uzman olabilmek için dört senelik bir uzmanlık eğitimi alınması gereklidir. Uzmanlık eğitimi sırasında asistan olarak görev alınır. Asistanlık eğitimi dört sene sonunda başarı ile tamamlandığı takdirde anestezi uzmanı olarak görev alınmaya başlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*