Ahşap tekne yapımcısı nasıl olunur?

Ahşap tekne yapımcısı nasıl olunur?

Öncelikle ahşap teknelere şekilleri veren o harikulade ellerin ne yaptıklarına bakalım. Bu kişiler o tekneleri oluşturmakla kalmaz aynı zamanda her türlü tamir ve onarım işleriyle de ilgilenirler. Ayrıca bu araçlar içerisinde kullanılacak mobilyaların istenilen ölçü ve özelliklere göre tasarlar, şablon ve kalıp hazırlar, kullanılacak malzemeyi seçer ve her bakım ve onarımını yapar.

Gelelim ahşap tekne yapımcısı nasıl olunur? Sorusunun cevabına. İlk olarak şunu söylemeliyim ki “Ahşap Tekne Yapımcısı olmak” istiyorsanız en az ortaokul mezunu olmanız gerekiyor ve en az şu özellikleri taşıyor olmalısınız. Şekilleri doğru algılayabilmeli, parçalar arasındaki ilişkiyi görebilmelisiniz. En önemlisi makinelerle ve aletlerle çalışmaktan büyük zevk almalısınız. El göz koordinasyonuna sahip, yönergeleri doğru takip edebilen, ayrıntıcı, tasarlama ve çizim yeteneklerine de sahip, bu sayılanları yapabilecek sağlık şartlarına uygun bir birey olmalısınız. Tabi bu özelliklerin yanı sıra sabırlı olmanızda büyük bir etkendir.

 Nasıl bir eğitim sürecinden geçeceksiniz?

Ortaokul mezunuysanız sizi 3 yıllık bir eğitim bekliyor. Bu süreçte ilk başvuracağınız yer meslek liselerindeki “Ahşap teknolojisi” alanı. Bu alandaki meslek liseleri öğrencileri Mesleki eğitim kanununa göre haftada iki gün okulda teorik bilgi edinmeleri haftada üç gün de iş yerinde uygulamalı eğitim görülür.

Eğitimin teorik içeriğinde; mesleğin genel bilgileri, araç-gereç ve makinelerin tanıtımı ve kullanımı, temizlik ve bakımlarının nasıl yapılacağı, meslek ile ilgili çizimler oluşturabilme, tamamlanmış proje çizimlerini okuyabilme ve iş güvenliği ile ilgi içerikler yer alır. Uygulamalı eğitimde ise iş yerinde alanında uzmanlaşmış öğreticinin gözetiminde çırağın- öğrenenin teorideki bilgileri hayata geçirmesi sağlanır.

Bu eğitimin sonunda “Kalfalık Belgesi” alarak “kalfa” unvanına kavuşmuş olursunuz. Eğer ön lisans veya daha üst düzey öğrenim görmüş biriyseniz bu eğitimi Mesleki Eğitim Kurumlarının “Deniz Araçları Yapımı” alanının alt dalı olan “Tekne ve Yat Yapımı” dalında kalfalık ve ustalık eğitimi alarak bir buçuk yılda tamamlayabilirsiniz.

 Nasıl İş Bulacaksınız?

Atölye, tersane ve tekne yapan fabrikalarda çalışabilmenizin yanı sıra kendi iş yerinizi güzel bir sahil kenarına kurabilme imkânınız da mevcuttur. İşe asgari ücretle başlayabilir, çalışma performansınıza göre ücretinizi üç katına çıkarabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*