Yemen Kahvesi Personel Alımı ve İş İlanları 2022

2011 yılında itibaren bu sektörde faaliyet veren yemen kahvesi farklı yerlerden gelen kahve kültürünü tek bir elde toplayarak müşterilerine hizmet vermektedir. Ülkenin farklı bölgelerinde hizmetine devam eden firma her geçen gün daha da büyüyerek faaliyetlerine devam etmektedir.

Franchising sistemi ile çalışan firma bu sayede şube sayısını artırmaktadır. Çok fazla çalışan sayısı bulunmakta ve ailesine yeni üyeler katmaya devam etmektedir. 

Yemen Kahvesi İş İlanları

Sektörde yeni olmasına rağmen her geçen gün şube sayısını arttıran firma zaman zaman personel alımı yaptığı bildirmek için iş ilanı yayınlamaktadır. Her bir şube iş ilanını ayrı ayrı yayınlamakta ve eleman alımı yapmaktadır.

İş ilanını iş ilanları sayfasından vererek kendisine çalışma arkadaşları aramaktadır. Yemen kahvesinden çalışmak isteyenler iş ilanlarını takip ederek başvuru yapabilir. Özellikle iş ilanı yapan bir şube eleman alımını kendi işletmesinin çevresine ilan asarak duyurmaktadır. İlanı gören herkes ilgili şubeye çalışmak için başvuru yapabilir.

İşletmenin istediği özelliklere sahip kişiler rahatlıkla yemen kahvesinde çalışabilirler. Önemli olan işletmede kendilerine uygun pozisyon belirleyerek o pozisyonla alakalı başvuru yapmalarıdır. Adayların yetenekleri olduğu pozisyonlarda işe alımı çok daha kolay olacaktır.

Yemen kahvesinde çalışmak isterseniz iş ilanlarını yakından takip ederek haberdar olabilir ve ilan yayınlandığında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Nasıl Başvurulur?

Çalışmak istediğiniz yemen kahvesi şubesine giderek başvuru formunu doldurmanız başvuru açısından yeterli olacaktır. Sosyal meydanda takip ederek iş başvurunda bulunabilirsiniz. Eleman alımı yapacak şubeye CV bırakmanız halinde en kısa zamanda sizlere bu konuda dönüş yapılacaktır.

Kahve kültürü çok iyi bilen ve kaliteli bir hizmet sunan yemen kahvesine bu saydığımız yolardan kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. 

Çalışılabilecek pozisyonlar:

  • Kasiyer
  • Garson
  • Aşçı
  • Barmen 

Pozisyonlar Açıklaması

  • Kasiyer: İşletmenin kasından sorumlu ve müşterilerin hesabı ödedikleri yerde duran ve hesapları alan kişidir.
  • Garson: Müşterilerim masalarına hizmet veren bu konuda yetenekli ve tecrübeli kişi.
  • Aşçı: İşletmede müşteriler için hazırlanan yemekleri çıkaran kişidir.
  • Barmen: Müşterilerin içecek ihtiyaçlarını hazırlayan kişidir.

Temel Bilgiler

Maksimum Çalışma Yaşı: 18

Çalışma Saatleri: Haftanın her günü sabah:10:00 akşam:23:00

Alıp Yapacak Şehirler: Ankara, İstanbul

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*