Rusya İş İlanları ve İş İmkanları 2022

Ülkemize yakın bir mesafede bulunan Rusya, sahip olduğu geniş coğrafya ve iş imkânları sebebiyle birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Eğer burada çalışmayı düşünüyorsanız, İngilizce size sadece yabancı bir dil bilmenin avantajını sağlar. Bunun aksine günlük iletişim için size çok seçene sunmaz.

Dolayısıyla Rusça bilmeniz şarttır. Eğer herhangi bir kursa giderek ya da online dersler alarak B1 – B2 seviyesine gelirseniz hem Kiril alfabesini öğrenebilir, hem de günlük hayatta kendinizi tam olarak anlatabilirsiniz.

Ülkeye gittiğinizde de dilinizi daha kolay geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Zira Rusya’da iş arayan firmalar anadile yakın bir Rusça ile akıcı bir İngilizce istemektedir. Bunları sağlamak, büyük bir avantajdır.

Dil probleminizi çözmeniz ardından da sırada oturma ve çalışma izinlerinizi tamamlamanız gerekir. Tüm bunları sağladıktan sonra iş aramaya başlamanız mümkündür.

Rusya’da Çalışmak İçin Nasıl İş Bulunur?

Ülkemizde çok sayıda insan farklı sebeplerden dolayı Rusya’ya gider. Eğer çevrenizde bu tür kişiler varsa, oradaki iş imkânları daha iyi bilmeleri muhtemeldir. Bu nedenle onlarla irtibat kurarak yardım alabilirsiniz.

Rusya’da iş bulmak için ikinci yöntem ise internettir. Dijital ortamda yayınlanan iş ilanlarını kullanarak daha gitmeden başvuru yapabilir, kabul edilirseniz hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Rusya İş İmkânları

Rusya’da çok sayıda iş imkânı olmakla beraber ülkemizde genellikle gıda, hizmet ve inşaat sektörleri üzerine çalışmak için gidilmektedir. Ancak bunun haricinde vasıflı ve vasıfsız çok sayıda fırsat vardır. Örnek olarak,

 1. Borulama İşleri Şefi
 2. İnşaat Saha Mühendisi
 3. Çelik Montaj Mühendisi
 4. Mekanik İşler Kısım Şefi
 5. Planlama ve Maliyet Kontrol Şefi
 6. Mali İşler Uzmanı
 7. Sorumlu Kalite Kontrol ve Güvence Mühendisi
 8. İnce İşler Şefi
 9. Ambar Uzmanı

Bunlardan bazılarıdır. İnşaat, gıda ve hizmet sektörü içerisinde çok sayıda meslek bulundurduğu için, bu kapsama giren tecrübeleriniz varsa kolay bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca Rusya’da petrol ve doğalgaz üretimi yoğun olduğu için, bu alanda da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Rusya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Rusya içerisinde maaşlar Rus Rublesi ile verilmektedir. Sizin için aşağıya verdiğimiz liste Dolar üzerinden olup, yaşam standartlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Farklı meslekler için bu şöyledir;

 1. İnşaat İşçisi: 555 Dolar
 2. Ofis Asistanı: 555 Dolar
 3. Mimar: 1022 Dolar
 4. Mühendis: 1186 Dolar
 5. Oto Elektrikçi: 764 Dolar
 6. Otomobil Mühendisi: 1174 Dolar
 7. Çiftçi: 372 Dolar
 8. Veteriner: 1174 Dolar
 9. Vinç Operatörü: 902 Dolar
 10. Çağrı Merkezi Operatörü: 492 Dolar
 11. Elektrik Mühendisi: 1193 Dolar
 12. İnşaat Mühendisi 1111 Dolar
 13. Doktor: 2032 Dolar
 14. Dişçi: 2499 Dolar
 15. Avukat: 1527 Dolar
 16. Elektrikçi: 795 Dolar

Rusya’ya gidecekseniz öncelikle iklim şartlarının sert geçtiğini bilmeniz gerekir. Buna ek olarak çalışma da katı bir sürece sahiptir. Gitmek için kararlıysanız, her şehrin farklı standartlara sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Bazı şehirler daha az meblağ ile geçinmenize imkân tanır.

Rusya İş İlanı Yayınlayan Web Siteler ve Ajanslar

Rusya’da çalışmak istiyorsanız, iş başvurusu yapabileceğiniz çok sayıda site vardır. Bunlardan bazıları,

 1. glassdoor.com,
 2. totaljobs.com,
 3. theguardian.com,
 4. naukri.com,

Şeklindedir. Bunlara ek olarak sosyal bir platform olmasına rağmen global iş ilanlarını da bulunduran LinkedIn de incelenmelidir. Indeed üzerinde de kaçırmamanız gereken ilanlar bulunabilir.  Ayrıca bazı işverenler, sosyal medyadan da duyuru yapmaktadır.

Eğer bunları değerlendirirseniz, kısa sürede iş bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*