Halk Bankası Servis Görevlisi Alımı 2024

Halk Bankası sınav yaparak 2 bin personel istihdamedecek. 17 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Halk Bankası Servis Görevlisi Sınavı‘na başvurmakisteyenler için bugün son gün… Sınava girecek olan adayların herhangi bir fakülteden 4 yıllık üniversite mezunu olması gerekiyor.

Halbank, 50 TL katılım ücretinin yatırılması vebaşvuruların sinav.anadolu.edu.tr adresine yapılması için son tarih10 Temmuz 2014olarak açıkladı. KPSS‘de şansı tutmayan memur adayları için kaçırılmayacak olan bu fırsatı sizler için değerlendirdik. İşte Halk Bankası Servis Görevlisi Sınavı detayları ve bilmeniz gerekenler…

Bankacılık, Türkiye’nin büyüyen sektörleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu büyümeyle birlikte sektörde kullanılan yeni ve teknolojik yöntemler, uluslararası standartlar,  nitelikli ve eğitimli insan kaynağı ihtiyacını da artırmaktadır. Her yıl üniversitelerden mezun olan on binlerce öğrencinin başta kamu bankalarına yönelmesindeki en önemli etken KPSS koşulunun aranmıyor olmasıdır.

HALK BANKASI SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI 17 AĞUSTOS 2014′TE

Örneğin; 17 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Halk Bankası Servis Görevlisi Sınavı ile Türkiye’nin çeşitli illerinde 2000 kişiye daha iş olanağı doğacaktır. 4 yıllık üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş veya sözlü sınava kadar mezun olacak, 01.01.1984 sonrası doğan ve kamu haklarından mahrum bulunmayan herkesin başvurabileceği bu sınavda KPSS ön koşulunun olmaması önemli bir fırsat.

YAZILI VE SÖZLÜ SINAVI GEÇENLER, HALKBANK’TA KARİYER YAPABİLİR

Binlerce kişinin beklediği bu sınav, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Yazılı sınavdan 60 puan alanlar sözlü sınava girebilecektir. Bu sınavlarda başarılı olarak işe başlayan adayların dikkat etmesi gereken en önemli husus, 3 yıl içinde istifa etmeleri durumunda sözleşme fesih maliyetlerine katlanacak olmalarıdır. İşe başlayanlar, 5 yıl çalıştıktan sonra, istemeleri halinde başka bir ile tayin olabilirler. Halkbank gibi bankalarda görevde yükselme olanaklarının olması, kariyer geliştirmek isteyenler için önemli bir fırsattır.

SINAVA GİRİŞ ÜCRETİ 50 TL

Sınava girmek isteyenler, 50 TL tutarındaki sınav maliyetini ödedikten sonra, başvurularını 10 Temmuz 2014 tarihine kadar sinav.anadolu.edu.tr adresine yapmak zorundadır. Yazılı sınav 180 dakikalık tek oturumla yapılacak ve 120 soru sorulacaktır.

HALK BANKASI SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI SORULARININ DAĞILIMI

binlerce-kisinin-bekledigi-sinav

Yabancı Dil Bölümü (12 Soru)

Adaylar başvuru ekranından İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birini seçmek zorundadır. Bu sınavlarda adayların YDS seviyesinde sorularla karşılaştığını görmekteyiz. Özellikle Anadolu üniversitesi sınavlarında yanlışların doğruyu götürmediğini ve sınava etkisinin %10 olduğunu düşünecek olursak yabancı dil bilgisi yeterli olmayan adaylar için çok fazla sorun teşkil etmeyen bir bölümdür diyebiliriz.

Genel Kültür Bölümü (24 Soru)

Adayların; Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi, Coğrafya, Yurttaşlık, Güncel Bilgi seviyesinin ölçüldüğü bölümde soruların KPSS düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.

Genel Yetenek (36 Soru)

Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan bu bölümde soruların yine KPSS düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.

Alan Bilgisi Bölümü (48 Soru) Maliye

Alanından 5 soru gelmektedir. Ağırlığın Kamu Maliyesi olduğu bu bölümde Türk Vergi Sistemi ve Devlet Bütçesi soruları da görülmektedir.

Genel Hukuk

Alanından 7 soru gelmektedir. Genel Hukuk Bilgisi, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku sorularından oluşur.

Muhasebe

Alanından 7 soru gelmektedir. Ağırlığın tamamı Genel Muhasebe konusudur.

Ticari Aritmetik

Alanından 9 soru gelmektedir. Basit/Bileşik Faiz İşlemleri, İskonto İşlemleri, Maliyet/Kar/Zarar işlemlerinin yapılacağı sorulardan oluşur. Hesap makine kullanmanın yasak olduğu bir sınavda, bu tür soruların çok zorlamadığını görmekteyiz. Pratik yöntemlerin öğrenilmesi öğrencilerin işini kolaylaştıracaktır.

Genel Ekonomi

Alanından 20 soru gelmektedir. Alan Bilgisi bölümünde ağırlığın en fazla olduğu bu bölüm adayların çoğu açısından zorlanılan bir bölümdür. Makro, Mikro, Para/Banka/Kredi, Maliye Politikası, Türkiye Ekonomisi konularından oluşur.   Yıl boyunca KPSS A-Grubu sınavlarına hazırlanan adayların, hazırlık sürecinde aldığı eğitim ve yararlandığı kaynaklar bu sınav için gereğinden fazla detaylıdır. Detaylar, öğrenciyi konunun özünden ve bu sınavın ekseninden uzaklaştırmaktadır. Karacan Akademi olarak her yıl, banka sınavlarına yönelik verdiğimiz eğitimler ve yayınlar bu sınav eksenindedir. Çünkü her sınav kendine özgü bir hazırlık süreci gerektirmektedir.

1 Comment

  1. Merhaba benim adim Cemile Yakut kendim Alman vatandasiyim ve temelli dönüs yapdim Türkiyeye Ankarada yasiyorum 32 yasindayim ve evliyim,Ticari meslek lise mezunuyum ve sizle calismak isdiyorum.Sizle görüsüp ve Cv vermek isderim bana Email e veya Cep nr.ulasa bilirsiniz 05303253099.Sizden haber bekliyorum ve simdiden cok Tsk ederim..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*