Embriyolog Nasıl Olunur?

Son yıllarda tüp bebek yönteminin büyük oranda artış göstermesi beraberinde birçok mesleği de popüler hale getirmeyi başarıyor. Bunların başında da tüp bebek tedavi yönteminde; embriyoların oluşum ve gelişim aşamasını takip etmek, embriyo transferi yapmak gibi sorumlulukları üstlenen embriyologluk mesleği geliyor.

Embriyolog Nasıl Olunur?embriyolog nasıl olunur?

Gelecek kaygısı yaşatmayan ve günden güne daha da seçkin bir hale gelen meslek söz konusu olduğunda, hayatıyla ilgili doğru adımlar atmak isteyen gençlerin aklına ilk olarak ”Embriyolog nasıl olunur ” sorusu geliyor.

Eğer bir hedef doğrultusunda sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız, hedefe ulaşana kadar hangi adımları tamamlamanız gerektiğini bilmek sizi her zaman bir adım önde yapacaktır. Embriyolog olabilmek için öncelikle tıp fakültesinin Histoloji ve Embriyoloji Ana bilim dalında yüksek lisans tamamlamanız gerekiyor.

Yüksek lisansı tamamlamak için de en az iki yılı gözden çıkartmalısınız. Bununla birlikte yine Histoloji ve Embriyoloji dalında doktora yapmanız meslek geleceğiniz açısından sizi avantajlı bir konuma yerleştirecektir. Yüksek lisans ve doktorayı tamamladıktan sonra ise genellikle üremeyle ilgili olan bir tez eşliğinde Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunuyorsunuz. Embriyolog olma yolundaki en önemli ve zorlu adımlar da burada tamamlanmış oluyor.

Embriyolog olabilmek için tamamlamanız gereken bu adımlara baktığınızda bunun zahmetli bir süreç olduğunu görebilirsiniz. Oldukça uzun ve emek sarf edilmesi gereken bu süreci başarı ile tamamlamak istiyorsanız kişilik özelliklerinizin de bu mesleğe uygun olup olmadığını dikkatli bir şekilde analiz etmelisiniz. Özellikle mesleğinizin başına geçtiğiniz zaman zorluklara karşı dirençli bir kişilik yapısına ihtiyacınız olacaktır.

Bunun yanı sıra özverili, disiplinli ve başarılı olmaya karşı istekli olmalısınız. Eğer bu meslek sadece popülerliğinden dolayı ilginizi çekiyorsa, bu meslekte başarısız olma ihtimaliniz oldukça yükselecektir. Sırf bu yüzden attığınız adımlar sizi zamanla yanıltacaktır. Hele ki sağlıkla ilgili bir meslek söz konusunda olduğunda bu riskin daha da katlanacağını söyleyebiliriz.

Eğer bu meslek ilginizi çekiyorsa ve uzun yıllar emek vermekten kaçınmıyorsanız bu hedef doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlemeye başlayabilirsiniz. Eğer başarılı ve işini seven bir embriyolog olacağınızı düşünüyorsanız doğru adımları takip etmek sizi olabilecek en kısa sürede hedefinize ulaştıracaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*