Eczacı nasıl olunur?

İnsanlar yaşamları boyunca gündelik hayatlarının büyük bir kısmını çalışmakla geçirir. Yaptıkları mesleklerden olan kazançlarıyla hayatlarını devam ettirirler. Tabii her insanın kendine uygun mesleği seçmesi en doğru olanıdır. Bu hayatta insan yaşamı ve sağlığıyla iç içe olan bir kişi eczacı olmaya uyum sağlayabilir. Ancak eczacı olmak için belirli bir serüveni izlemek gerekir. Bunun ardından bu mesleğe sahip olmak isteyen bir kişi için aklı ilk gelecek sorulardan birisi olan Eczacı nasıl olunur? Sorusu gelir.

Eczacı Nasıl Olunur?eczacı nasıl olunur?

Eczacı olmak için öncelikle üniversite sınavının ilk aşaması olan YGS daha sonra ikinci aşama olan LYS sınavına girmesi gerekir. Ardından LYS de bulunan MF-3 puanının öngördüğü üniversitedeki eczacılık fakültesini kazandırmaya yeterli olması gerekir.

Puanı yeterli olan bir kişi öğrenci üniversitedeki o fakülte girerek meslek hakkında dersler almaya başlar. Daha sonra dört yıl boyunca bu derslerdeki başarısını sağlayarak bölümü bitirir. Bölümü büyümesiyle beraber mesleğe başlayarak doktorun reçeteyle birlikte verdiği ilaçları hastalara vermek, ilaçları analiz ederek geliştirme gibi görevleri yapar.

İNSAN SAĞLIĞI İLE İÇ İÇE

Çevremizde eczacı nasıl olunur? Sorusunun yanıtını bilmeyen hayli fazla insan vardır. Ancak insan sağlığıyla yakından ilgilenen bu meslek için gerektiği özenin gösterilmesi gerekir. Eczacılık mesleğinin iş alanları olabildiğince geniş olması ve getirdiği zorluklar bu mesleğe ulaşmanın zor olmasına birkaç etken olarak sayılabilir. Eczacılık mesleğinde görev almak isteyen bir kişinin öncelikle sayısal zekâsı daha baskın olması gerekir. Bunun nedenine değinirsek bu mesleğe ulaşmak için eczacılık fakültesini başarı ile bitirmek gerekir.

Bu bölüme kazanabilmek için üniversite sınavının ikinci aşamasındaki sayısal-2 puanınızın eczacılık fakültesine yerleşmeye hak kazanabilmesi gerekir. Ardından gördüğünüz mesleki eğitimler sayesinde eczacılık fakültesini tamamlayarak eczacı olmaya hak kazanırsınız.

Görüldüğü üzere bu bölüme ulaşmanın çokta kolay olmadığını söyleyebiliriz. Eczacılık mesleğini tamamlayan bir kişi isteği üzerine akademik kariyer yapmak isterse eğitime devam ederek yüksek lisans yapabilir. Yüksek lisansını tamamlayan bir eczacı ise mesleğinde uzman eczacı olarak tanımlanabilir. Buna göre eczacılık fakültesini tamamlayan bir öğrenci için çalışma yerleri yeterince olup kendini geliştirmesine de hayli imkânlar olduğu kanısına varılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*