Dışişleri Bakanlığı Personel Alımı ve İş İlanları 2021

Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmak isteyen adaylara müjde. Dışişleri Bakanlığı bünyesine dahil olup firmaya iş başvurusu yapmak isteyenler aşağıdan gerekli bilgileri inceleyebilir ve Dışişleri Bakanlığı personel alımı ilanlarından dilediğine başvuru yapabilir. Aynı zamanda firmanın açık pozisyonlarını da takip edebilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı Personel Alımı ve İş İlanları

Riyad Büyükelçiliği’ne Sözleşmeli Sekreter Alınacak

T.C. Riyad Büyükelçiliği’nde münhal bulunan 1 adet sözleşmeli sekreter pozisyonuna sınavla personel alınacaktır.

Adaylarda Aranan Nitelikler

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Sınav tarihi itibariyle 46 yaşından gün almamış olmak,
 3. En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak,
 4. Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
 5. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 6. Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak,
 7. Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir),
 8. Çok iyi derecede Arapça ve Türkçe bilmek,
 9. Bilgisayar ve daktilo kullanabilmek.

Başvuru için Adaylardan İstenen Belgeler

 1. Özgeçmiş (CV),
 2. Türk pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfalarını tek bir doküman halinde sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf
  Yurtdışındaki üniversitelerin denk bölümlerinden mezun olup başvuru yapabilen adayların başvurularının değerlendirilmeye alınabilmesi için Kariyer Kapısına yapılan başvurusu sırasında “Diğer Belgeleriniz” aşaması altında bulunan “Denklik Gösterir Belge” alanına ilgili dokümanı mutlaka yüklemeleri gerekmektedir.
  Adayların tüm başvuru belgelerinin asıllarını veya onaylı suretlerini en geç 14 Kasım 2021 mesai bitimine kadar Riyad Büyükelçiliğinde olacak şekilde iletmeleri gerekmektedir.

Sınav

Sınava girerken pasaport veya nüfus cüzdanının aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.
Yazılı Yeterlilik Sınavı: Yazılı eleme sınavı 15 Kasım 2021 tarihinde Pazartesi günü saat 14:00’de  T.C. Riyad Büyükelçiliği’nde yapılacaktır. Adaylar başvuru değerlendirilmesine ilişkin bilgileri Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecektir

Sınav konuları:

Türkçe’den Arapça’ya çeviri (1 saat)
Arapça’dan  Türkçe’ye çeviri (1 saat)
Türkçe Kompozisyon (1 saat)
Matematik (1 Saat)

Sözlü ve Uygulamalı Yarışma Sınavı:

Yazılı yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar 18 Kasım Perşembe günü saat 14:00’de Büyükelçiliğimizde yapılacak sözlü ve uygulamalı yarışma sınavına davet edileceklerdir.

Sözlü Sınav Konuları :

Genel Kültür, Türkiye ve Dünya Coğrafyası, Osmanlı Tarihi, Türk İnkılap Tarihi.
Uygulamalı Sınav Konuları :
(Bilgisayarda) Daktilo sınavı

Başvuru Tarihi

Başvurular 18 Ekim Pazartesi TSİ 10:00 ile 10 Kasım Çarşamba 2021 TSİ 23:59 arasında e-Devlet üzerinden Dışişleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden alınacaktır.

Sınav Yeri

Yazılı Sınav:  T.C. Riyad Büyükelçiliği
Sözlü ve Uygulamalı Sınav: T.C. Riyad Büyükelçiliği
Tel      : +966-11 482 01 01 veya 488 77 21
Fax     : +966-11 488 78 23
E-mail: embassy.riyadh@mfa.gov.tr

Detaylı bilgi için tıklayın.

1 yorum

 1. 17.09.1984 İstanbul doğumluyum.İzmirde ikamet etmekteyim.
  2009 yılında almış olduğum (B) sınıfı ehliyetim ile Bakanlıgımız içerisinde şöför veya uygun görülen bir bölümde görev almak üzere tarafınıza göndermiş olduğum ön yazımın değerlendirilmesini ARZ Ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*