Veteriner Maaşları 2024

Ortalama bir veteriner maaşı büyük ölçüde veterinerin kapasitesine ve kabiliyetine bağlıdır. Ayrıca iş yerinin bulunduğu yere göre de değişebilmektedir. Hayat pahalılığı büyük ölçüde maaş aralıklarını etkilemektedir. Bir veteriner uygulama da yapıyorsa yıllık ortalama 70.000-75.000 TL kazanabilmelidir. Bu düzeyde kazanabilmek için tam kapasiteli bir veterinerhaneye ihtiyacı vardır ve yanında da personel bulundurmak zorundadır. En genç veterinerler uygulamaları öğrenmeden önce başka bir veterinerin yanında çalışarak tecrübe kazanabilirler. Veteriner hekimliğinin tanımını aşağıya ekledik.

Devlet Bünyesinde Çalışan Veteriner Hekimlerinin Maaşları şöyledir;

 2015 yılında Ocak ayında ilk olarak zamlanmıştır. Bu zamlanma ile birlikte 3.093 – 3.450 TL civarlarında bir miktara kadar çıkmıştır. Vermiş olduğumuz rakamlar veterinerin derecesine ve hizmet yılına göre değişiklik göstermektedir.

 2015 de 3.093 ila 3.450 TL arasında değişiklik gösterirken, yeni işe başlamış olan bir veteriner 8/2 kapsamında çalıştığı için ortalama 3.100 TL para almaktadır. Yeni başlayanların düşük fiyatlarla başlıyor olması aslında devletinde işine geliyor ancak; yine de bir veteriner hekimin iyi maaş aldığını söyleyebiliriz.

Veteriner Hekimliği; kedi, köpek, kuş gibi evcilleştirilmiş hayvanlar,keklik, yaban domuzu, ceylan gibi vahşi hayvanlar,koyun, keçi, sığır gibi küçükbaş-büyükbaş hayvanlar ve tavuk, hindi, ördek gibi kümes hayvanlarının üretimi ve tedavileri, hayvan ırklarının ıslahı ve yetiştirilmesi, verimliliklerinin artması, sağlıklarının korunması, hastalıkların tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, iguana, bukalemun, şempanze gibi egzotik hayvan yetiştiriciliği ve tedavileri,et, süt, bal gibi hayvansal ürünlerin insan sağlığına uygunluğunun denetimi, gıda hijyeni ve kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularıyla ilgilenen uzmanlık dalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*