Özgeçmişte Yapılan Hatalar

ozgecmis-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Özgeçmişte iş kaybettiren 10 hata

Özgeçmişinizi yazarken bazen yazacak bir şey bulamayıp birçok gerekli/gereksiz şeyler yazdığımız olmuştur. İşte size işveren gözünden iyi bir özgeçmişte olmaması gerekenler;

1. Başvurulan iş ile alakalı eğitim ve deneyim bilgilerinin uyuşmaması. 

Bir işe başvuruyorsunuz ve bu iş ile ilgili yaşamınız boyunca hiçbir eğitim almadıysanız bu işveren gözünde çok garip görünebilir. Başvurduğunuz pozisyon satış danışmanlığı olsun, daha önce deneyiminiz olmadıysa internet üzerinden satış üzerine ufak bir araştırma ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

2. Deneyim gerektiren bir işe başvururken özgeçmişte deneyim kısmının boş olması.

Bir iş verenin alacağı en son çalışan siz olabilirsiniz. Uzmanı olduğunuz veya azda olsa deneyiminizin olduğu bir işe başvurmanız işe alımlarda sizi öne taşır.

3. Daha önce yaptığınız işlerle ilgili detay vermemek.

Güven konusu önemlidir. Karşı taraf yaptığınız işlerin ne olduğuna dair fikir edinemezse bu durum yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

4. Staj sürecinde ne yaptığınızı yazmamak. 

Staj dönemi halk dilinde “piştiğiniz” dönem. Stajyerken edindiğiniz bilgileri bu bölüme yazmazsanız işveren zaman geçirmek için staj yaptığınızı düşünebilir.

5. İletişim olarak sadece eposta adresi bırakmak. 

Sadece eposta adresi yazmanız yeterli olmaz. Sürekli bilgisayar başında olamayacağınıza göre attıkları mail için ne zaman dönüş yapacağınızı kestiremeyen insan kaynakları bu durum karşısında yönetimden baskı yiyebilir ve bu işi kaybetmenize neden olur. Size en hızlı ve kesin dönüş alabilecekleri bir numara bırakmanız en doğrusu olacaktır.

6.  İkinci dil olarak ingilizce. 

Genelde birkaç kelime ingilizce bilen ve orta seviye ingilizce konuşanın aynı kutuyu işaretlemesiyle sonuçlanır. Burada konu ingilizceyi iyi bilenlerin nasıl öğrendiği hakkında detay vermemesi. Kendi çabanızla mı öğrendiğiniz? Bunu belirtin. Yurtdışında veya kursa giderek öğrenmiş olabilirsiniz bu detaylar sizi diğer özgeçmişlerin üzerine çıkarır.

7. Önceki işlerin giriş çıkış tarihlerinde tutarsızlık.

Yapılan en can alıcı hatalardan birisi. Çalışma süreleri genelde hatırlanamz ve nasıl olsa dikkate alınmaz diyerek bazen sallayarak yazdığınız olmuştur. Örnekle A firmasında 01.01.2014 / 01.06.2014 tarihleri arasında çalıştıysanız B firmasında 01.05.2014 / 01.12.2014 tarihleri arasında çalışmış olamazsınız değil mi?

8. Başvuruda bulunurken yazdığınız önyazıda başka konulardan bahsetmek.

Önyazıda işverenin görmek istediği şey hangi pozisyona neden başvurduğunuz ile alakalı bir yazıdır. Daha önceki işlerinizde neler yaptığınız ile alakalı özet geçebilirsiniz.

9. Dil ve Anlatım dersini dinlemeyenler. 

Yazım hatalarıyla dolu bir özgeçmiş muhtemelen insan kaynakları çalışanlarının çöp kovası basket yarışı için diğerlerinin yanına koyarlar. Kendinizi geliştirin. Gazete, kitap veya internette yer alan birçok makaleyi okuyarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

10. Ciddi sektörlere başvururken lakayıt pozlarda çekilmiş fotoğraf kullanmak. 

Bankacılık gibi önemli işlere başvururken sizden beklenen ciddiyetin dışında fotoğraflar kullanmanız özgeçmişinizi geri plana atmalarına neden olur.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*