Kazıcı Nasıl Olunur?

Kazıcı nasıl olunur?kazici nasil olunur

Bugünkü konumuz kazıcı mesleği ile ilgilidir. Sizlerin de benim gibi merak ettiğinizi düşündüğüm konuyu dile getirmek istedim. Kazıcılık öyle sanıldığı gibi kolay bir meslek değildir.

Kazıcı olmak için; belli işletmelerin prensipleri doğrultusunda ve o işletmelerin vereceği donanımları araç ve gereçleri en etkin bir biçimde kullanmak, iş ve işçi güvenliğini sağlamak şeklinde devam eder gider. Bunları en iyi şekilde yerine getiren bir kişi kazıcı olmak için bir aday sayılır. Kazıcı kişiler sadece aklınıza gelen kepçe, dozer vb. gibi ağır iş makinelerini kullanan insanlar değildir. Kazma, kürek kullanarak iş yapan kişilerde kazıcı sayılır.

Konudan fazla uzaklaşmadan kazıcı nasıl olunur? Yazısına devam edelim. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kazıcı belli firmaların tâbi tuttuğu sınav, mülakatlara girerek başarılı olan kişiler, iş güvenliği ve işçi güvenliği gibi eğitimleri de alarak mesleğine başlayabilir. Kazıcılar bazı meslek gruplarına göre daha fazla ücret alır. Bunun nedeni ise; kazıcıya gösterilen yeri projede gösterildiği şekilde kazması gösterilen yerin dışına çıkmadan verilen derinlik ve boyuna göre yapmasından dolayı diğer mesleklere göre fazla ücret alır.

Bazen inşaat sahasında görüyorum ve diyorum ki; ‘Bende yaparım oturduğu yerden kazıyor yorulmadan çok kolay bir iş’ diye düşünüyorum ama öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değil bu kazıcıların yaptığı iş. Belki sizde benim gibi düşünüyorsunuz ama inanın bize göre kolay bir meslek değil.

Unutmayalım ki; her işin, her mesleğin kendisine göre bir zorluğu vardır. Her işin ustası farklıdır. Benim yaptığım iş bir başkasına zor, başkasının yaptığı farklı bir iş ona kolay bana zor hatta imkânsız bile gelebilir. Ama herkes yaptığı işi alın teriyle, hak ederek yaptığı için evine, çocuklarına helal lokma götürmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*