Banka servis görevlisi ne iş yapar? maaşları ne kadar?

Banka Servis Görevlisi

Lisans mezunlarının başvuru yapabildiği banka servis görevlisi kadroları her geçen gün artmakta. Kpssrehber.com olarak Banka çalışanlarından sizler için derledik. İşte servis görevlisiyle ilgili merak edilen soruların cevapları:

Servis Görevlisi için kısaca şubede tüm pozisyonlarda görev alan memur diyebiliriz. Ancak Operasyon veya pazarlama birimlerinde uzmanlaşarak kariyerinizi sürdürmek de tamamen sizin elinizde. Şubede bankoda yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra uzmanlaşabilir, gelirinizi de bu doğrultuda artırabilirsiniz.

Banka Servis Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu Bankalarında Servis Görevlisi maaşı 7000 TL ile 9000 TL arası değişir. Ancak maaş dışında 4 ay ikramiye, pazarlama primi, yemek, yol gibi ek ödemelerle bu maaş yükselir. Kpssrehber olarak biz en çok alım yapılan 2 kamu bankasının mali imkanları hakkında bilgi verelim:

Halk Bankası Servis Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Brüt 7000 TL + Prim + 4 Maaş İkramiye + Yemek

Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim aylarında bir maaş ikramiye verilmektedir.

(Asistanken bu maaş 1000 TL daha düşük olmaktadır.)

İlk 6 ay stajyer servis görevlisi olarak çalışır ve bu dönemde ortalama maaş 6500 TL alırsınız. Asaletiniz tasdik olduktan sonra 7000 TL(prim hariç) maaş alırsınız.

Ziraat Bankası Servis Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Brüt 7000 TL Maaş + 3 Ayda 1 Maaş İkramiye + Senede 2 Maaş Temettü Alıyorlar

Banka görevlendirmelerinde eğitim/yol vb. harcırahını alır.

Görev Yeri: Tercihte bulunduğunuz ilin merkezi veya ilçeleridir, tayin hakkı vardır. Bulunduğunuz şubedeki bekleme sürenizi doldurduktan sonra talepte bulunacağınız şubede boş kadro olması halinde tayin isteyebilirsiniz.

Servis Görevlisinin Yaptığı İş ve Çalışma Şartları

Görev: Banka ürünlerinin operasyonu, tanıtım ve satış işlemlerini yürütür. İşin özü ne iş olsa yapar, açıklık doldurur. Ama servislerden (operasyon, krediler) birinde uzmanlaşabilir. Bu alımda dikkat edilecek bir nokta; sınav ilanında 1 yıl bankoda çalıştıktan sonra denilmekte olup pozisyon olarak MİA, MİY, operasyon asistanı olabilirsiniz.

Servis görevlisi operasyon ve pazarlama olarak iki departmanda görev yapar.

Operasyon Birimi: Evrak kayıt, kredi kullandırma gibi işlerle uğraşır.

Pazarlama Birimi: Kredilerin ve banka ürünlerinin satışıyla uğraşır.

Kariyer anlamında pazarlama daha iyidir. Ancak iyi bir pazarlamacının işin operasyon ayağını da bilmesi gerektiğinden ilk işe girdiğinizde oturacağınız gişe size çok şey katacaktır.

Görev pozisyonunda unvana bakılmaz performansa/iş yönetimi/beceri vb. etkenlere bakılır. Tayin hakkı bekleme süresini doldurduktan sonra talepte bulunduğu şubede boşluk varsa mevcuttur. Ayrıca mücbir sebepler de olabilir.

Mesai Saatleri: Sabah 09’da başlar 18’de biter. Ancak çıkış saatiniz genellikle 18 olmaz daha geç bir zaman olur. Ortalama saat 19 gibi çıkarsınız.

Çıkış Tazminatı: Sözleşmede, istifa etmeyeceğinize dair belirlenen tutarda taahhütname imzalanır ancak yasal olarak banka sadece eğitim masrafını talep edebildiği için bu tutar 5000 TL ile sınırlı kalır. (Taahhütnamenin biraz göz korkutma olduğu söylenebilir.)

Yabancı Dil Ne İşe Yarar

İngilizce bilginiz şubelerde işe yaramaz ancak ticari şubeler ithalat-ihracat-kambiyo gibi işler yaptığından İngilizce gereklidir.

Kamu Bankalarında, YDS Puanı 60 üzerinde olanlar 1500-2000 TL arası yabancı dil tazminatı alır.

Banka Servis Görevlisi Ne İş Yapar?

Servis görevlisi banka ürünlerinin operasyonu, tanıtım ve satış işlemlerini yürütür.Yani şubenin açık durumuna gişede veya pazarlamada çalışır. Bunun yanında ziyaretçilerin en çok sorduğu soruların bir diğeri ise halk bankası banka servis görevlisi ne iş yapar? sorusudur. Bunun da cevabı aynı olarak kabul edebiliriz.

1 Comment

  1. servis görevliliği kadrosuna eğitim fakültesi mezunu bir öğretmen olarak başvurabilir miyim illa belirli bölümlerden mezun olma şartı var mı acaba

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*