Albay nasıl olunur? Maaşları ne kadar?

albay

Albay nedir

Albay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan veYarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe. NATO kodu OF-5’tir.

Albaylar ne iş yaparlar

Türk Silahlı Kuvvetlerinde tugay, tümen, kolordu, ordu gibi büyük askeri birliklerde kurmay başkanı olarak görevlerini yaparlar.Albayların görev süreleri 6 yıdır.Türk Silahlı Kuvvetlerinde albaydan sonra gelen rütbe Tuğgeneral’dir.

Her ülkenin kendisine özgü askeri sistemi vardır. Askeriyede çeşitli rütbeler vardır. Bu rütbelerden birisi de albaydır. Albay yarbaydan sonraki ve tuğgeneralden önceki subay rütbesidir. Albaylar alay komutanı olarak görev yapmaktadırlar.

Nasıl Albay olunur

Genelkurmay Başkanı’nın son konuşmasının yol açtığı bir hayıflanmayla, “Fevkalâde sığ, yetersiz, beceriksiz, mesleklerinin gereklerini yerine getiremeyen generaller galerisine döndü TSK. Ne savaşı caydıracak askerî bir kapasiteleri, ne barışı sağlayacak entelektüel bir derinlikleri var” diyordu geçenlerdeki yazısında Ahmet Altan, haklı olarak.

Ergun Babahan da, Star’da, bu durumda olanları “Harbiye’den mezun olduğu kafayla kalmış, Harp Akademisi’ne gitmemiş kıt’a subaylarına özgü zannederim. Meğer, İngilizce kitap okuyan, kendini entelektüel diye pazarlayan da aynı kafadaymış” diyerek, benzer bir düş kırıklığını dile getiriyordu.

Çok kimseler var ki, böyle düşünüyorlar.

Pekiyi, buraya nasıl gelindi, neden böyle oluyor, bunun nedeni ne?

İlkin, subay kimdir, kurmay kimdir, general kimdir, buna bakalım dilerseniz.

Harp Okulları, TSK’ya “taktik seviye”deki birliklere komuta etmek üzere subay yetiştiren eğitim kurumlarıdır. Harp Okulu ve sınıf okulunu bitirenler “teğmen” rütbesiyle kıt’aya çıkarlar, en sonunda da “albay” olarak emekliye ayrılırlar.

Albay Maaşları

Albayların maaşları çalıştığı il, bulunduğu mevki ve personel özlük haklarına göre farklılık göstermektedir. Albayların maaşlarında bulunan ek gösterge 4800 iken makam görev tazminatı ise 13000’dir. Kıdemli albay olduklarında ek gösterge 5800 olurken makam ve görev tazminatı ise 16000’dir.

Albayların almış olduğu aylık maaş miktarı 4500 Türk Lirası iken bu maaş albayın çalıştığı ile, bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizin doğusunda çalışan albaylar barısında çalışan albaylara göre daha fazla maaş almaktadırlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*