Vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır?

BANKALAR kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti almak için harekete geçiyor. Bankalar kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan hesap işletim ücreti alabilecekler. Ancak bu ücret alınmadan önce müşteriye bilgi verilecek. 30 gün içinde hesap kapatılmazsa banka işlem ücreti alacak. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, düzenlemenin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek, müşterilerin panik yapmasına gerek olmadığını, bankaların hesap işletim ücreti almadan bilgilendirme yapacağını söyledi.

Yukarıdan anladığımız üzere kullanmadığımız banka hesaplarımız var ise bunları kapatmamız gerekiyor. Evet, hesabı açtınız ama nasıl kapatacaksınız? Şimdi ayrıntılı anlatmaya başlayalım. Kullanmadığınız banka hesabınızı kapatmanın birden fazla yolu mevcuttur.

Banka hesabını kapatmanın yolları;

  1. Şube
  2. İnternet bankacılığı
  3. Telefon bankacılığı
  4. ATM

-Şubeye giderek mevduat hesabını kapatmak

Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine giderek kullanmadığınız mevduat hesaplarınızıkapatabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta: bilinçli müşteri olduğunuzu hissettirin. Eğer rica eder gibi bir hitap kullanırsanız bankacı hesabı açtığınız şubeden kapatmanız gerekiyor diyebilir!

Gişe işlemlerinden mevduat hesabı kapatma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

-İnternet bankacılığını kullanarak mevduat hesabını kapatmak

Bu seçeneği her bankada bulamayabilirsiniz ancak en çok tercih edilen bankaların internet şubesinden nasılvadesiz hesap, vadeli hesap ve altın hesabı açabiliyorsanız, aynı şekilde de kapatmanız mümkün.

Bunun için internet şubenizden hesaplarım bölümüne gitmeniz gerekecektir. Her bankanın internet şubesi hem görsel hem de işlevsel olarak birbirlerinden farklı olduğu için kalan aşamaları bulmanız gerekiyor.

-Telefon bankacılığını kullanarak mevduat hesabını kapatmak

En zorlu yolu bu olmalı heralde. Hiç bir banka herhangi bir ürünlerinin iptalini yapmak istemezler. Eğer siz telefon üzerinden herhangi bir ürün veya hizmet iptal ettirmeye çalışıyorsanız sizi sonuna kadar uğraştıracaklardır. Kararlı olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. Müşteri hizmetlerine en yakın yoldan bağlanıp isteğinizi belirtin ve yönlendirmesini isteyin.

-ATM’den mevduat hesabını kapatmak

Atm üzerinden hiç hesap kapatma tecrübemiz olmamasına rağmen kapatılabildiğini son zamanlarda sıkça duyuyoruz, denemekten zarar gelmez. Müşterisi olduğunuz bankanın atmlerinden mevduat hesaplarınızı kapatabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken konular:

  • Hesabınızda fatura ödeme talimatı varsa bunları iptal ettirmelisiniz
  • Hesabınızda para varsa bunu ya nakit olarak ya da farklı bir banka hesabınıza aktarabilirsiniz

Kaynak: kredi365.com/kullanilmayan-vadesiz-mevduat-hesabi-nasil-kapatilir.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*