Lise ve Üniversite Mezunu 500 Subay ve 3 Bin Astsubay Alımı Yapılacak

Subay ve Astsubay Alımı Yapılacak

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Bir akademi kurduk. TSK’ya yönelik bir üniversite kuruldu, Milli Savunma Üniversitesi. Biz Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kurduk. Bu sene de öğrenciler alacağız. 500’e yakın subay, yani yeni alacağız ve subay olarak yetiştireceğiz. 500 subay alacağız, subay yetiştirmek üzere.

3 bin astsubay alacağız. 1 Ocak 2017’den itibaren de öğretime başlayacak. Biz bunları lise ve üniversite mezunu olanlardan alacağız.” dedi.Ala, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

İçişleri Bakanı Ala, zırhlı birliklerin il merkezlerinden çıkartılması, Sahil Güvenlik ile Jandarma Genel Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanması gibi adımlar attıklarını da anımsattı.

Yetiştirmek üzere 500 subay, 3 bin astsubay alınacak

Milli Savunma Üniversitesinin kurulduğunu da hatırlatan Ala, şöyle devam etti:

“Okulların artık sivil kaynaktan alınacak olması, bu neden önemli, hem jandarmada hem sahil güvenlikte hem kara kuvvetlerinde yani Türk Silahlı Kuvvetlerinde bu kaynaklardan alınacak, lise ve üniversiteden öğrenciler bu okullara, askeri okullara, jandarma okullarına. Bir akademi kurduk. TSK’ya yönelik bir üniversite kuruldu, Milli Savunma Üniversitesi. Biz Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kurduk. Bu sene de öğrenciler alacağız. 500’e yakın subay, yani yeni alacağız ve subay olarak yetiştireceğiz. 500 subay alacağız, subay yetiştirmek üzere. 3 bin astsubay alacağız.

1 Ocak 2017’den itibaren de öğretime başlayacak. Biz bunları lise ve üniversite mezunu olanlardan alacağız. Bu ne demek? Yani gençlerimiz, her kesimde, toplumun içinde, mahallesinde, sivil toplumda yetişmiş lise, üniversite mezunu olmuş alıyorsunuz. Bunun artık zihnini formatlayamazsınız. İlkokuldan sonra, ortaokuldan sonra aldığınızı lise yıllarında formatlayabiliyorlardı. Şimdi bu imkan ellerinden alınıyor. Artık karşımıza böyle zihinleri formatlanmış, uyuşturulmuş çıkmaz. Aklını kiraya veren çıkmaz. Çünkü aklının kodları oluşmuş olacak, artık bağımsız kod toplum içinde oluşmuş olacak.”

Yüksek Askeri Şuranın (YAŞ) yapısının da değiştiğini belirten Ala, sivil iradenin daha ağırlıkta olduğunu ve orada hem asker hem sivil iradenin ülke menfaati doğrultusunda değerlendirmeler yaparak kararlar alacağına değindi.

Ala, kuvvet komutanlarının Milli Savunma Bakanlığı ilişkisinin tanzim edildiğini, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanları arasındaki ilişkilerin de hassasiyetle ele alınarak düzenlendiğini vurguladı. Ala, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu operasyonların da yapılabilmesini sağlayacak düzenlemelerle bunların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanmasının sağlandığını anımsatan Ala, Türkiye’nin kara sınırları içerisindeki alanın yüzde 93’ünün jandarma kontrolünde, yüzde 7’sinin ise emniyet kontrolünde olduğunu vurguladı.

Kurumlarımız daha saygın olacaktır

Ala, Sahil Güvenlik Komutanlığının da denizlerde Türkiye’nin yüz ölçümünün yarısına yakın bir alandan sorumlu olduğuna dikkati çekerek, buranın da İçişleri Bakanlığı bünyesine alındığını anımsattı.

Leave a Reply