Kamarot nasıl olunur?

Gemi Adamı Kamarot nasıl olunur?

İlkokul mezunu olan ve 17 yaşından gün almış olan herkes gerekli eğitimi aldıktan sonra kamarot olabilir. Aşçı yardımcıları olan kamarotlar, gemilerde mutfak temizliği ve genel temizlik işlerinden ve servisten sorumludurlar.

Kamarot nasıl olunur? Sorunuzun yanıtını en sağlıklı olarak size en yakın bir Liman Başkanlığına, Gemi Adamı Cüzdanı almak için başvurarak alabilirsiniz. İstanbul Liman Başkanlığı web sitesi de sizi bu konuda yeterli derecede bilgilendirmekte ve yönlendirmekte. Sitede, yapılması gerekenler ve evraklar hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmakta.

Başvuruda bulunurken kamarot olmak istediğinizi belirtmelisiniz. Evraklarınız ve işlemleriniz buna göre yönlendirilecektir. Bu bilgi ve hizmeti veren farklı acenteler ve denizcilik firmaları da var. Ancak bunlara başvurduğunuzda işlemlerin adınıza takip edilmesi için gereğinden fazla para ödemeniz gerekebilir. Başvuruda bulunduğunuz liman başkanlığı sizi her konuda yönlendirecektir. Almanız gereken eğitimler, temin etmeniz gereken evraklar, sınav ve bu süreçte yatırılan harç tutarları ile ilgili bilgiler bu merkezlerden şahsi başvuru ile edinilebilir.

Gemi adamı cüzdanı almak için Gemi Adamı Merkezlerinin düzenlediği sınavlara katılmanız gerekiyor. Bu sınava girebilmek için 3-4 hafta süren Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, S.T.C.W mesleki eğitim kursunu bitirmiş olmalısınız. Bu kursların en kısası 2 hafta sürmektedir. Katıldığınız kursun Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi veriyor olması çok önemli. Bu belge ile sınava giriliyor. Genelde rahat başarı sağlanan, kolay bir sınavdır. Meslek kademenizi Gemi Adamı Cüzdanı başvurusu sırasında belirterek seçiyorsunuz.

kamarot nasil olunur

Başvuru için gerekli olan evraklar;

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi, askerlik durumunu gösterir belge, sabıka sicil kaydı(yüz kızartıcı suç işlememiş olmak gerekiyor), Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu (herhangi bir psikolojik rahatsızlığın, kalp, göz ve kulak probleminin olmaması gerekiyor), nüfus cüzdanı ve diploma fotokopisi. Tüm bu evrakların toparlanmasının maliyeti yaklaşık 700-800 YTL. Civarı tutmakta. Farklı acente ve denizcilik şirketleri tarafından verilen hizmet ve takip işlemleri de var. Ancak maliyetleri bu rakamların nerdeyse iki katına çıkabiliyor ve güvenilirliğini sorgulamak gerekebiliyor. Gemi Adamı Cüzdanı 3-4 hafta içinde elinizde oluyor.

Kamarot olarak yolcu gemileri ya da yük gemilerinde iş bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*