İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

is-basvurusu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Başvuracağınız işi gerçekten almak istiyorsanız kusursuz olduğunu düşündüğünüz özgeçmiş ve ön yazınıza birlikte bakalım!

Özgeçmiş ve ön yazı işe alım sürecinin başlangıcıdır. Kapının anahtarı ise iş başvuru formudur. Eğer uzun süreler boyunca iş aramak yerine güzel bir iş sahibi olmak ve kariyerinizde emin adımlar atmak istiyorsanız kendinizi doğru ifade etmelisiniz. İş verenlerin en çok önem verdiği noktaları atlayıp farklı konulardan bahsederseniz işi kaybedersiniz.

Bu anahtarı cebe atmanın yolu nedir? İş başvurularınızın başarıyla sonuçlanmasını için bir kaç ipucu…

Açıklamaları çok dikkatli okumalısınız. Detayları atlamanız durumunda sizden almak istediği yanıtı alamayan iş verenin gözünde -1 puan almanıza neden olur.

Düzgün ve özenli bir şekilde doldurmanız gereken başvuru formunu temiz ve kırışmamış olarak teslim edin. İlk intibanın önemli olduğu bu gibi durumlarda, kendiniz hakkında karşı tarafa düzensiz gözükmemeniz gerekir.

Özgeçmiş hazırlarken en çok yapılan hatalara göz atmak için tıklayın.

İş başvurusu yapmaya gitmeden önce, daha önce çalışmış olduğunuz iş yerlerini, referans olacak kişileri, adresler ve tarihleri, telefon numaralarını not alın. Başvuru esnasında bulunduğunuz ortamın heyecanı ve stresi yüzünden hatırlayamamak gibi durumların önüne geçmek için en etkili yöntemdir. Bu bilgileri düzgün bir şekilde girmeniz işverenin gözünde yaptığınız işler konusunda gayet titiz olduğunuzun göstergesi olarak +1 puan olarak hanenize yazılır.

Çalışmadığınız süreler için başvuru formunda tarih aralıklarına mutlaka yazın. Dürüstlük anlamında bu önemli bir izlenim bırakacaktır. Size bu soru yöneltilmeden siz önce davranın ve o süre zarfında neler yaptığınızı, neden çalışmadığınızı açıklayın.

Tavsiye: Özgeçmişinizi yazarken bu sözcüklerden uzak durun!

Sizinle ilgisi bulunmayan sorular için mutlaka bir cevap yazın. İster çizgi çekin ister bir şeyler yazın. Boş alan bırakırsanız eğer, o bölümleri unutmuş olduğunuz düşünülebilir ve kimse unutkan bir çalışan istemez.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*